Jump to content

Service auto mecanica - vopsitorie


Changing

Recommended Posts

Salut, am si eu de schimbat amortizoare+flanse pe fata, filtre+ulei inclusiv filtrul epurator si o verificare la tubulatura turbo. Masina este un E46 318d din 2003. Cand putem face o programare, de preferat mai pe seara? Lucrati sambata? Multumesc, o zi buna!
Link to comment
Share on other sites

 

@allex_nst: doar volantul? sigur nu si kit-ul de ambreiaj? revin cu oferta si asa si asa.

 

Multumim.

 

Pai ambreiajul e ok, adica nu patineaza...masina doar trepideaza la plecarea de pe loc, la rece, daca nu accelerez sau accelerez foarte putin...dupa ce se incalzeste e ok. Am tot intrebat si toata lumea spune ca e volanta.

Link to comment
Share on other sites

Este recomandat sa schimbi tot kit-ul de ambreiaj, inclusiv volantul din urmatoarele motive:

 

- primul ar fi faptul ca discul de ambreiaj uzeaza si volantul si placa de presiune deoarece se afla intre ele. Chiar daca ambreiajul nu patineaza momentan, discul este si el afectat de trepidatiile volantului, respectiv poate avea o uzura destul de pronuntata. Si dupa putin timp de la schimbarea volantului este posibil sa fii nevoit sa schimbi si kit-ul de ambreiaj. Asta presupune din nou plata manoperei. De asemenea discul vechi avand deja o uzura pronuntata va afecta in mod negativ volantul nou. De aici rezulta si faptul ca nu se poate acorda garantie pt piesa, respectiv volantul in aceasta discutie.

- al doilea motiv ar fi ca schimbarea volantului fara sa schimbi kit-ul de ambreiaj este excat acelasi lucru ca si cand a-i schimba discurile de frana pastrand placutele vechi care ar mai "merge"

Link to comment
Share on other sites

Daca le cumperi de la reprezentanta primesti garantie doar daca cumperi ambreiaj+volant.Daca se schimba doar una din cele doua piese ex volanta,ambreiajul avand o uzura duce la defectarea mai rapide a volantei.Spun si eu ce mi-au spus mecanicii.
Link to comment
Share on other sites

salut, daca vin la voi, puteti face o diagnoza motor la un e36 1.6 motor M43 OBD1? daca da, ce pret?

 

si niste preturi ptr:

 

schimbare switch lumini marsarier (piesa o am)

 

termostat Behr + montat + completare antigel Hepu g11

 

si o verificare totala articulatii, frane etc pret.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.