Jump to content

Reconditionare plasticuri interior


Recommended Posts

le stric foarte repede, insa pielea volanului este impecabila ;)

 

Care mai e schema să ai piele impecabilă pe volan dacă tu stai cu, scuze de expresie, țigăniile alea pe el?

 

Cât despre covorașe, la toate mașinile am avut doar preșuri de velur sau ce-o fi vara și iarna - nu am avut probleme.

Edited by Ciuby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu am luat-o ca pe o ironie, ci chiar ma interesa.. ca eu am cele originale de velur negre dar si niste dreptunghiuri de cauciuc.. nici mie nu prea imi place, mai ales ca nu-s fixate si se duc in pedale.. ma bate gandul sa renunt si eu la mizerile alea..

alea de velur ar trebui sa fie fixate nu? am vazut niste gauri in partea dinspre scaun insa eu nu mai am suruburile..

Link to comment
Share on other sites

nu am luat-o ca pe o ironie, ci chiar ma interesa.. ca eu am cele originale de velur negre dar si niste dreptunghiuri de cauciuc.. nici mie nu prea imi place, mai ales ca nu-s fixate si se duc in pedale.. ma bate gandul sa renunt si eu la mizerile alea..

alea de velur ar trebui sa fie fixate nu? am vazut niste gauri in partea dinspre scaun insa eu nu mai am suruburile..

Gasesti "surubelele" de cumparat, sunt ieftine chiar... merita sa le tii daca sunt ok estetic, iar mai spre iarna iti gasesti niste covorase de cauciuc bmw, costa ~100-150 lei dar stau perfect + ca sunt si fixate.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

imediat

doar ce le-am facut si trebuie sa le urc

nu am insa si un "before" insa va puteti inchipui :)

 

iata-le

 

A iesit fain. Sunt curios cat va tine. Ma gandeam sa vopsesc un trim de volan in ton cu nuanta de pe trimurile masinii si imi e frica sa nu se ia rapid.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai folosit pana la urma, plasti dip? ? poti sa descrii un pic procesul care l-ai urmat? poti sa mai pui o poza mai de aproape sa vedem textura?

 

Ca idee din pozele puse arata foarte bine.

 

PS: scapa si de covorase, azi sunt mai melancolic si imi aduc aminte de dacioara lui tata :D

- se demonteaza plasticele

- se decapeaza / eu trim-urile le-am decapat cu apa calda si buretele de bucatarie, dupa care am luat-o rara si restul le-am decapat cu buretele de sarma si apa calda, in ambele cazuri folosind PUR :D .

- se degreseaza - eu am folosit alcool

- daca aveti un cadru (eu am folosit o masa fara blat) asezati-le pe colturi

- dati un strat sau doua de plastic primer/lasati sa se usuce pana la punctul de atingere - e specificat pe ambalaj - nu definitiv

- dati cate straturi de vopsea credeti de cuviinta (eu am dat 4)

- lasati sa se usuce conform timpului specificat

- montati-le in ordine inversa demontarii

- bucurati-a de ele, faceti poze si aratati si altora rezultatul ;)

 

PS, daca aveti prize pentru bancheta spate, corpul atasat de "calul" central se detaseaza prin glisare (trageti de corpul mare si apasati pe corpul prizelor )

 

Ca si materiale am folosit un spray de plastic primer si 3 de vopsea Mate Deep Black marca Den Braven My link - dar cred ca orice merge, 2 bureti de bucatarie abrazivi si unul de sarma, 3 pachete de tigari si 4 litri de bere :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In ceea ce priveste estetica masinii este in lucru. Am inceput cu ce mi s-a parut mie ca ar merita sa incep. La cum arata plasticaraia inainte credeti-ma, nu vedeai nici husa tiganeasca, nici covorasele "old style" :D. Daca nu as fi avut husa as fi schimbat pielea volanului de 4 ori, caci am niste geci cu catarame, si acul cataramei mi-a sfasiat husele cand intram in masina. Am sa caut covorase insa tot din cauciuc deoarece lucrez cu masina, si nu de putine ori presupune sa mai iau si cata 3-4 persoana iar daca ploua, locul unde lucrez nu este chiar prietenos si se formeaza noroi. Husa de volan...ma gandesc. Ca si idee urmeaza o navigatie maaaare, o spalare a tapiseriei, revopsire, si ce mi-o maiveni.
Link to comment
Share on other sites

Ce ai folosit pana la urma, plasti dip? ? poti sa descrii un pic procesul care l-ai urmat? poti sa mai pui o poza mai de aproape sa vedem textura?

 

Ca idee din pozele puse arata foarte bine.

 

PS: scapa si de covorase, azi sunt mai melancolic si imi aduc aminte de dacioara lui tata :D

Mai de aproape nu pot :)

post-40953-0-74446600-1377171717_thumb.jpg

post-40953-0-34699700-1377171718_thumb.jpg

post-40953-0-88766300-1377171718_thumb.jpg

post-40953-0-48283100-1377171719_thumb.jpg

post-40953-0-97540100-1377171719_thumb.jpg

post-40953-0-53522800-1377171720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai de aproape nu pot :)

A iesit super bine, ms mult pt poze !!! :goodjob:

Merita "chinul", de fapt chinul este de desfacut, nu de vopsit.

 

LE: cu ce ai scos ornamentele cromate cele 2 liniute de la sertarase si cu ce le-ai lipit, sau doar le-ai izolat cu hartie/banda?

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

A iesit super bine, ms mult pt poze !!! :goodjob:

Merita "chinul", de fapt chinul este de desfacut, nu de vopsit.

 

LE: cu ce ai scos ornamentele cromate cele 2 liniute de la sertarase si cu ce le-ai lipit, sau doar le-ai izolat cu hartie/banda?

Chinul de fapt este decaparea. Ornamentele ies dupa ce scoti fetele sertaraselor, au un dublu adeziv. Sertarul inferior, cel asimetric, necesita scoaterea "usitei" ca sa poti scoate fata. Atentie la demontare sa nu pierzi resortul, iar la remontare sa fie pe fanta de jos a bratului ei (partea stanga cum te uiti la ea).

Edited by MCO
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.