Jump to content

PISI


mihai vigariu

Recommended Posts

astazi m-am relaxat surubarind la masina, am intinerit-o cu un brat pe dreapta. Ciudat ca desi pivotul exterior si bucsa erau perfecte, pivotul interior era din alt film(nu mai opunea nici o rezistenta si avea joc)

Am mai schimbat suportii de la motor si cutie, pt ca aveau rugina desi surprinzator, din punct de vedere functional statau foarte bine (20 de ani).

urmeaza bielete de directie, esapament , amortizoare spate.

La amortizoarele spate este ceva ciudat, am cam 4-5 ani si au corodat la capatul care intra in flansa, practic a ros rugina undeva la 20% din diametru. Functional se prezinta inca bine insa nu-mi explic cum au ruginit acolo, marca este BOGE. probabil voi pune Sachs sau KYB.

post-26175-0-86789100-1455401865_thumb.jpg

post-26175-0-98067100-1455401912_thumb.jpg

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Sa mai sterg praful pe aici. PISI inca traieste, ne pre gatim de concediu, mai o bieleta, un amortizor, o toba, un ulei un filtru. Am surubarit ceva la ea in ultimele weekenduri. De altfel am reconditionat si alternatorul, in sensul ca am gasit unul second cu uzura mica la ax si i-am pus un regulator de tensiune nou. Etrierii tot eu i-am mesterit, chitul de reparatie costand foarte putin, si include absolut tot.

 

pics

post-26175-0-92065000-1469912114_thumb.jpg

post-26175-0-70916800-1469912128_thumb.jpg

post-26175-0-66028700-1469912483_thumb.jpg

post-26175-0-20322900-1469912498_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Are noroc tinicheaua ca imi bat capu cu ea, ca altfel era de mult la fier vechi.

Sa va spun ultima patanie, am fost de trei ori in service doar pentru schimbat piese la directie. prima oara am zis sa schimb capetele de bara, pt ca cele vechi aveau mansoanele crapate. Am cumparat capetele de bara Meyle HD am mers, le-am schimbat, si cand sa plec, observ sa pocneste directia cand luam de volan, cam 3-4 pocnituri de la maxim stanga la maxim dreapta. Nici dupa reglajul unghiurilor nu s-a rezolvat nimic. Bun, am zis ca sunt piesele proaste, asa ca am cumparat Lemforder, de data asta cu tot cu bielete. Montat piesele, facut unghiurile, directia pocnea al fel ca inainte. caseta schimbata acum un an jumate. Deja cautam caseta noua, pana cand mi-a dat un coleg fost mecanic, un pont, sa slabesc suruburile de la caseta, sa misc putin de volan si sa le strang la loc. Surpriza, pocniturile au disparut. Se pare ca atunci cand se schimba piese la directie, trebuie slabita caseta, pentru a se repozitiona, apoi stransa la loc. Multi mecanici habar nu au de procedura asta, iar altii nu o spun, pentru a-si face de lucru la o caseta noua :).

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru modul in care ai grija de ea,sunt deja aproape inexistente pe sosele modelele noastre!

As avea cateva intreva intrebari si anume de unde ai luat capitonajul pentru capota portbagaj,eu nu am gasit pe nicaieri si la ce numar de km.ai ajuns?

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa cifra,cat mai multi km fara probleme! Daca ai ocazia sa gasesti un capitonaj nu ezita sa ma anunti,caut de mult si nu reusesc sa gasesc cu nici un chip.

PS. In week-end si eu am un drum de facut,dar nu cu Bmw-ul care este la pastrare...cred ca mergem in aceiasi directie,asa ca o sa fiu cu ochii in patru...drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Frumoasa cifra,cat mai multi km fara probleme! Daca ai ocazia sa gasesti un capitonaj nu ezita sa ma anunti,caut de mult si nu reusesc sa gasesc cu nici un chip.

PS. In week-end si eu am un drum de facut,dar nu cu Bmw-ul care este la pastrare...cred ca mergem in aceiasi directie,asa ca o sa fiu cu ochii in patru...drumuri bune!

 

Am trecut pe la Como, si am ajuns in Croatia. O poza facuta in graba pe marginea drumului. A mers snur, exceptand o bataie in volan intre 80-100km/h, cauzata de anvelope.

post-26175-0-15812400-1470990795_thumb.jpg

Edited by mihai vigariu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am gasit un interior identic cu al meu dar in stare perfecta, si cel mai important fetele de usi intacte. Scaunul de la sofer cel vechi se lasase pe partea stanga datorita repetatelor urcari si coborari din masina, si nu mai asigura suportul lateral. Am mai gasit si un stop pe stanga original nou, si nu m-am abtinut sa nu-l iau :), ce-i drept imi si trebuia pt ca mia puscat platina pe becul de frana.

WP_20161222_13_38_27_Pro.jpgWP_20161222_14_36_55_Pro.jpgWP_20170226_16_53_45_Pro.jpgWP_20170226_16_54_41_Pro.jpgWP_20170226_16_54_59_Pro.jpg

Edited by mihai vigariu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.