Jump to content

BMW e36 (pisicuta)


Catalin BMW

Recommended Posts

As dori sa aflu parerile voastre,si anume: ce ce masini(din orice clasa) de generatie noua si nu numai, putem compara la ora actuala o pisicuta stok,fara cipuiri,tuningiri si alte minuni? cand spun comparatie,ma refer la performante gen 0-100, 400m,reprize(80-120),1000m,etc.

Alta intrebare: chiar se mai poate compara e36-le cu alte masini de generatie noua?

Link to comment
Share on other sites

Ok,insa celelalte? 316,318i/is,320...?

 

Filon,de ce crezi ca ar fi mai slab la siguranta,crezi ca e mai stabil un logan decat un e36,sau are mai multe sisteme de siguranta unul fata de celalalt?

 

App de asta,am vazut cateva loganuri fara motor(unele pt reparatie,altele pt dezmembrari), pur si simplu e chel,la batrana dacie mai vedeai o bara,o teava,o tabla,insa loganul nu are nimic!

Link to comment
Share on other sites

As dori sa aflu parerile voastre,si anume: ce ce masini(din orice clasa) de generatie noua si nu numai, putem compara la ora actuala o pisicuta stok,fara cipuiri,tuningiri si alte minuni? cand spun comparatie,ma refer la performante gen 0-100, 400m,reprize(80-120),1000m,etc.

Alta intrebare: chiar se mai poate compara e36-le cu alte masini de generatie noua?

Depinde de la e36 la e36 ma refer la faptul in ce stadiu de "moarte" se afla motorul si celelante componente ale acelui e36 de care vorbim , uite eu am batut cu 318i meu cu jumatate din cai morti am batut un golf 6 dar adevarat motor de 1.4 , dar sa tinem cont ca golf 6 e de 100 de ori mai usor ca e36 , si pe langa mai era si nou nouta a unui amic

Link to comment
Share on other sites

Ok,insa celelalte? 316,318i/is,320...?

 

Filon,de ce crezi ca ar fi mai slab la siguranta,crezi ca e mai stabil un logan decat un e36,sau are mai multe sisteme de siguranta unul fata de celalalt?

 

App de asta,am vazut cateva loganuri fara motor(unele pt reparatie,altele pt dezmembrari), pur si simplu e chel,la batrana dacie mai vedeai o bara,o teava,o tabla,insa loganul nu are nimic!

 

loganul are mai multe stele euroncap, nu conteaza cum arata cat de groasa e tabla si alte aberatii, in cazul unui impact loganul te protejeaza mai bine, si eu am avut e36 dar sa fim sinceri acuma i-a trecut vremea asta e

Link to comment
Share on other sites

Ok viper,dar sa nu uitam ca in perioada '93-'94 cand pisicuta scotea 2 stele si era printre cele mai sigure masini la vremea aia,loganul nici ca proiect nu exista! Si e cam absurd sa comparam o masina din anii aia cu una din 2005 in coace,cu toate ca diferentele n-ar fi f mari.
Link to comment
Share on other sites

Si e cam absurd sa comparam o masina din anii aia cu una din 2005 in coace,cu toate ca diferentele n-ar fi f mari.

Ok. ÂŞi atunci de ce ai mai fĂŁcut acest topic?

A, stai cã ºtiu. Vrei sã afli de la care maºini Þi-o iei ºi de la care nu? Sã ºtii când sã te faci cã ÎÞi cauÞi ceva În torpedou?

Sau ĂŽncerci sĂŁ te convingi cĂŁ e36-le tĂŁu e cel puĂžin la fel de bun ca unele maÂşini din zilele noastre?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. ÂŞi atunci de ce ai mai fĂŁcut acest topic?

A, stai cã ºtiu. Vrei sã afli de la care maºini Þi-o iei ºi de la care nu? Sã ºtii când sã te faci cã ÎÞi cauÞi ceva În torpedou?

Sau ĂŽncerci sĂŁ te convingi cĂŁ e36-le tĂŁu e cel puĂžin la fel de bun ca unele maÂşini din zilele noastre?

 

 

Din discursul meu cu colegu',comparatia a fost facuta cu un logan,+ da asta a fost facuta la capitolul siguranta,nici decum referitor la intrebarile puse de mine in topic,deci,...?

Link to comment
Share on other sites

Ai avut un discurs cu colegu? Nici decum...

Ai avut o discuĂžie, conversaĂžie, un dialog, convorbire, Âşamd.

Ăn afarĂŁ de asta, te-am ĂŽntrebat dacĂŁ faci aceastĂŁ comparaĂžie ca sĂŁ Âştii de la ce maÂşini Ăži-o iei...

Link to comment
Share on other sites

Ai avut un discurs cu colegu? Nici decum...

Ai avut o discuĂžie, conversaĂžie, un dialog, convorbire, Âşamd.

Ăn afarĂŁ de asta, te-am ĂŽntrebat dacĂŁ faci aceastĂŁ comparaĂžie ca sĂŁ Âştii de la ce maÂşini Ăži-o iei...

 

 

Bn dom' profesor,stiu,am luat 4...stau jos!

Da,vreau sa stiu cum "mi-o iau",te multumeste acest raspuns? Daca da,e foarte bine,ma bucur ca esti mai linistit.;)

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu inteleg atunci la ce vrea sa faca comparatie...el vrea doar la capitolele unde sta bine, la cele negative nu ne bagam :). Mai zicea cineva mai sus ca a batut un Golf VI 1.4i cu un E36 318i....pffff.... :getlost:

 

L.E. teoretic avea sanse, pentru ca 318i are 116cp iar 1.4i are 80, insa practic Golf-ul era aproape nou iar E36-le are minim 15 ani, nu stiu daca mai are toata herghelia, plus ca Golfu-ul are doar 1150kg...discutabil, dar sa nu intram in detalii :)

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Daca se discuta doar de performante, fara probleme, defecte cum ar fi stabilitatea (aia cu care se mandresc unii posesori de E36... luni, ani intregi... pana ii arunca fara avertisment intr-un pom) sau siguranta in caz de impact (unde repet, e mai slaba decat un Logan... si da, ar trebui sa-ti dea de gandit daca Logan-ul e mai sigur si ai vazut cat de "gol" arata)...

 

Cum spuneam, daca se discuta DOAR de performante, trebuie sa-ti alegi o motorizare. E diferenta de la cer la pamant intre 318tds si 328i.

Ai 316i? Abia daca te tii dupa un Logan 1.6.

Ai 328i? Atunci te intreci cu Golf GTI, Octavia 2 RS, seria 5 cu motoare de 3-3,5 litri si alte masini de genul.

Link to comment
Share on other sites

Ai 328i? Atunci te intreci cu Golf GTI, Octavia 2 RS, seria 5 cu motoare de 3-3,5 litri si alte masini de genul.

 

poti alerga dupa ele, nu stiu daca si ajungi sa le depasesti dar poate te tii in coada lor :) asta daca e bine pus la punct 328i-ul, altfel nu ai sanse!

Link to comment
Share on other sites

e36-le e bunicel, dar la confort nu se prea compara cu opel din 2005 sa zicem, iar la consum iar nu se compara cu o benzinara noua, pt ca injectia e de generatie mult mai veche.

 

sa nu mai specific ca la aceeasi capacitate, caii sunt mai multi la o masina de 4-5-6 ani vechime, fata de e36.

 

dar per total eu sunt multumit de-a mea, ofera exact ce ai platit pe ea, fiind o masina corecta.

 

a, sa nu uit, la design pot sa zic ca imi place mult mai mult decat multe masini dupa 2000.

 

LE: duelul cu 530i e60 mi se pare cam ireal, n-as fi crezut ca un e60 cu motor mai mare ia bataie de la 328i. probabil pe circuit sta altfel treaba.

Edited by increatul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce comparatile lui papuc sunt acolo, aspirat vs o galeata de masini cu turbo

 

cu audi A4 2.8 http://www.zeperfs.com/en/duel1966-42.htm

Link to comment
Share on other sites

e dificila o comparatied e genul asta, totusi la siguranta e36 e varza rau si era varza si la vremea respectiva. Statea mai rau decat tot restul la clasa lui.. (comparat cu c-klasse si a4 din ani contemporani), chair si cu restul seriilor de la bmw e34 si nu mai zic de e39.

Cu astea moderne e la distanta mare de tot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ce comparatile lui papuc sunt acolo, aspirat vs o galeata de masini cu turbo

Nu mi se par aiurea comparatiile. Cum scrie si in primul post:

cu ce masini(din orice clasa) de generatie noua si nu numai, putem compara la ora actuala o pisicuta stok

 

Astea sunt masini de generatie noua, turbo... Cu ce vrei s-o compar? Golf R32?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.