Jump to content

iar trepideaza


marian3815

Recommended Posts

Lichidul de frana (care este utilizat si de sistemul de franare si de ambreaj), ai incercat sa il schimbi? Eu am avut aceasta problema cu trepidatul atunci cand masina se incalzea in traficul din Bucuresti, am schimbat suportii motor, dupa care a reinceput tremuratul dupa numai cateva mii de kilometrii, iar volanta si ambreajul erau ok la controlul efectuat in acest sens. Am schimbat insa lichidul de frana pe care nu il schimbasem atunci cand computerul de bord mi-a indicat sa o fac, si a disparut acest trepidat. Unii mecanici mi-au spus urmatoarea teorie: In trafic dupa multe debraeri, utilizarea sistemului de franare in mod repetat, lichidul se incinge, iar daca este si deteriorat (poate prezenta bule de aer, impuritati), la o temperatura mai inalta, nu mai satisface o functionare corecta,si de aici tremuratul la plecarea de pe loc. Acum, ca o fi fost coincidenta sau nu, nu strica sa incerci. La mine a functionat.
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care pana nu a dat vreo 3000 de ron pe o volanta noua nu a scapat de trepidatia asta ! Nu vraeau sa te sperii dar asta este realitatea !

volanta a fost schimbata acum vreo 20.000 deci e ca noua aproape:(

 

Lichidul de frana (care este utilizat si de sistemul de franare si de ambreaj), ai incercat sa il schimbi? Eu am avut aceasta problema cu trepidatul atunci cand masina se incalzea in traficul din Bucuresti, am schimbat suportii motor, dupa care a reinceput tremuratul dupa numai cateva mii de kilometrii, iar volanta si ambreajul erau ok la controlul efectuat in acest sens. Am schimbat insa lichidul de frana pe care nu il schimbasem atunci cand computerul de bord mi-a indicat sa o fac, si a disparut acest trepidat. Unii mecanici mi-au spus urmatoarea teorie: In trafic dupa multe debraeri, utilizarea sistemului de franare in mod repetat, lichidul se incinge, iar daca este si deteriorat (poate prezenta bule de aer, impuritati), la o temperatura mai inalta, nu mai satisface o functionare corecta,si de aici tremuratul la plecarea de pe loc. Acum, ca o fi fost coincidenta sau nu, nu strica sa incerci. La mine a functionat.

nu imi arata nimic in bord insa voi incerca si varianta asta sa fiu sigur

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

aceeasi problema o am si eu, daca fac distante scurte (50-100 km) nu apare trepidatia, in schimb daca drumul e mai lung la fiecare plecare de pe loc tremura foarte rau, si trebuie sa o tin din ambreaj cativa metrii. cum se poate verifica volanta daca e ea devina?

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

aceeasi problema o am si eu, daca fac distante scurte (50-100 km) nu apare trepidatia, in schimb daca drumul e mai lung la fiecare plecare de pe loc tremura foarte rau, si trebuie sa o tin din ambreaj cativa metrii. cum se poate verifica volanta daca e ea devina?

asa a fost si la mine si cand mi-au inlocuit ambreiajul au zis ca volanta era buna, asa ca schimba ambreiajul ca sa nu distrugi si volanta

Link to comment
Share on other sites

de obicei se pune ambreiaj si volanta la kit...nou..si elimini clar o problema

da, problema banilor mai ales.. interesant mai sus cu lichidul de frana, are logica. eu unu l-am schimbat in iarna, asta fac din 2 in 2 ani. trepidatia asta la mine apare foarte rar.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lichidul de frana (care este utilizat si de sistemul de franare si de ambreaj), ai incercat sa il schimbi? Eu am avut aceasta problema cu trepidatul atunci cand masina se incalzea in traficul din Bucuresti, am schimbat suportii motor, dupa care a reinceput tremuratul dupa numai cateva mii de kilometrii, iar volanta si ambreajul erau ok la controlul efectuat in acest sens. Am schimbat insa lichidul de frana pe care nu il schimbasem atunci cand computerul de bord mi-a indicat sa o fac, si a disparut acest trepidat. Unii mecanici mi-au spus urmatoarea teorie: In trafic dupa multe debraeri, utilizarea sistemului de franare in mod repetat, lichidul se incinge, iar daca este si deteriorat (poate prezenta bule de aer, impuritati), la o temperatura mai inalta, nu mai satisface o functionare corecta,si de aici tremuratul la plecarea de pe loc. Acum, ca o fi fost coincidenta sau nu, nu strica sa incerci. La mine a functionat.

sincer cred ca asta ar fi problema . eu am scimbat tot ambreajul si dupa aprox. 3000 au inceput iar trepidatiile.lichidul l am schimbat doar in vas,si dupa ce am aerisit pistonul de pe cutie am simtit si pedala mai tare.acum imi face figuri f.rar.in concluzie trepidatia respectiva tine de lichid.poate ca daca schimb lichidul in mod profesionist voi scapa total de trpidatii. 318 d 2004

Link to comment
Share on other sites

cam 2 mil cu tot cu manopera ..intra cam 1 litru si un pic ca sa lasi sa curga ala vechi si dupa se face aerisirea la tot

Si eu am problema cu trepidatul la plecarea de pe loc careodata mai ales când este cald .. O sa Încerc sa schimb lichidul, chiar sunt curios dacã se remediaza

Link to comment
Share on other sites

O cunostinta, la fel cu un 318d din 2004, a schimbat kit ambreiaj plus volanta la Bavaria, o galagie de bani si in Bucuresti in trafic tot mai are tendinte de trepidare la plecarea de pe loc. Parerea mea este ca inafara de ambreiaj ar mai fi ceva care da aceasta trepidatie.

Mai asteapta pareri.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am scapat pe un 318d 2004 de aceste trepidatii dupa inlocuire tampoane motor(unul era rupt) si lichid de frana. Acum mai are unele tendinte de trepidare insa foarte foarte rar. Vreau sa scot si valva CDV care cu timpul m-am convins ca este destul de inutila si mai mult problematica. Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

verificati si furtunele de vacum de prin motor ..majoritatea posibil sa fie deja crapate si coapte de la caldura ..puteti sa le inlocuiti si o sa fiti surprinsi sa vedeti ca unele sant chiar facupe aproape carbune sub materialul textil si posibil ca trepidatile sa vina si din cauza furtunelor care nu mai fac vacum bine sau trag aer fals pe undeva ..si cei care aveti si vacum pe turbina schimbati si furtunul de acolo sper sa fie de ajutor cu ceva ..si sincer nu este scump deloc ..vreo 40 ron 2 metri de furtun cred
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.