Jump to content

Inlocuire ulei cutie manuala pe E60 520d LCI


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Mi se pare cam galagioasa cutia (in treapta 2 mai ales) si as vrea sa-i schimb uleiul.

L-am verificat azi atat in diferential cat si in cutie.

In diferential e curat ca mierea. In cutie e foarte subtire si cam negru. Am tras intr-o seringa de 10ml si e brun ca si cafeaua.

Rau nu cred sa-i faca un ulei nou.

 

Acum... intrebarile mele pentru cei care stiu:

 

- Care e varianta mai buna - ulei pe producator sau ulei original (din reprezentanta)?

- In cazul in care il cumpar din reprezentanta, tipul de ulei difera de la cutie la cutie? Luand in calcul doar cele manuale.

- In reprezentanta, in functie de seria de sasiu vor fi in stare sa-mi spuna cat ulei si de care sa cumpar?

- Cat ulei intra in cutia manuala de pe E60 520d LCI? Conform Autodata sunt 4 tipuri de cutii manuale pe E60 520d, si contin intre 1.5 - 2.5 litri de ulei.

 

Multumesc.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Sa ne zici si noua daca sunt diferente cu noul ulei. Ma gandesc sa-l schimb si eu pe la 100k km si in cutie si in diferential.

 

Insa imi este un pic frica sa nu strang prea tare/putin suruburile si sa raman fara ulei in ele. O fobie de-a mea...

 

De asta as schimba la reprezentanta. Banui ca manopera e sub 5mil la ambele.

Link to comment
Share on other sites

Deci si la cutia manuala se schimba uleiul. Aveti idee care e intervalul? Am un 530i E60 non-LCI. Am 122k km si nu stiu daca a fost schimbat pana acum. Uneori nu intra din prima in treapta 1a si trebuie sa ii dau a2a si apoi 1a. Poate fi uleiul cauza?
Link to comment
Share on other sites

Da, se prea poate.

Aceeasi problema cu a ta a avut-o un prieten pe E klasse iar dupa inlocuirea uleiului nu mai are probleme.

 

Dupa cum sustine producatorul si scrie peste tot, uleiul din cutie este LIFE TIME, deci... nu are interval.

Dar eu nu merg pe mana producatorului, mai ales cand vad ca uleiul nu mai arata la fel ca la inceput.

Cam acelasi numar de km am si eu, iar uleiul parca e Cola.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

sa va uitati atent, de multe ori busonul ala e dintr-un aliaj foarte maleabil, are instructiuni precise de strangere si e cam de unica folosinta, normal nu se refoloseste.. macar o-ringul ar trebui nou la schimb.

O sa te trezesti ca incepi sa pierzi pe acolo, cantitati infime dar mai bine stai fara griji si iei si dop si o-ring nou, nu e o avere..mai ales ca umbli foarte rar la ele.

Strangerea normal e de 5-8 NM, dar cel mai bine te uiti in TIS..

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar sunt destul de maleabile.

Cand cumpar uleiul o sa iau si codul cu mine si cumpar 2 busoane noi de la reprezentanta. E cam 6 euro/bucata.

Am intrebat pe la magazine si mi-au spus ca nici vorba de gasit buson separat.

Link to comment
Share on other sites

Deci si la cutia manuala se schimba uleiul. Aveti idee care e intervalul? Am un 530i E60 non-LCI. Am 122k km si nu stiu daca a fost schimbat pana acum. Uneori nu intra din prima in treapta 1a si trebuie sa ii dau a2a si apoi 1a. Poate fi uleiul cauza?

Eu am avut aceeasi problema, intra mai greu in vit 1 si facea si un mic zgomot la schimbarea vitezelor. Am schimbat flansa de la cardan parca ( era o piesa ca un disc, din cauciuc cu 6

gauri ) si s-a rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ca sa nu mai deschid alt topic ... pt 520d LCI 2009.

Vreau sa schimb uleiul in cutie (manuala) si grup ... am sunat la AB si mi-au spus un litru pt cutie este 140 de lei iar pt grup 165. In cutie stiu ca intra 1,6 litri iar in grup 1 litru. Manopera este 200 de lei cutie si 500 grup, cica trebuie demontat. Intrebarea mea este daca la grup a schimbat cineva si trebuie demontat sau e cu buson de golire si umplere ca la cutie.

Link to comment
Share on other sites

Poate da, poate nu. Nu trebuie generalizat. Nu trebuie sa fii atat de sigur ca iei teapa.

 

Bulangii sunt peste tot, nu doar la reprezentante. Oameni si oameni peste tot.

 

Sunt si destule service-uri pline de tepari chiar daca nu e vorba de dealeri. Sau clienti care dau teapa. Asta e tara. Exista o mentalitate bazata pe arsura, teapa si combinatie.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.