Jump to content

zgomot puternic bocanit de la diferential cred


giorgioand

Recommended Posts

Buna seara, va rog daca imi puteti da cateva raspunsuri la urmatoaea problema.

Masina e BMW E60 520i.

cand sunt cu masina in sarcina, adica urc un deal sau cand accelerez pe un drum in rampamica si chiar uneori cand accelerez pe drum drept dar atunci se aude foarte incet, se aude un bocanit ca tacaitul de la ceas, da se aude asa de puternic incat cred ca ceva are sa sara de subt masina.

m-am bagat sub masina si am vazut la diferential, exact cum iese bratul din diferential este ulei acolo. am miscat putin de prima garnitua metalica si are un mic joc exact pe cursa bratului nu pe verticala.

nu sunt in tara si inainte sa ma duc la un service as vrea sa imi dati cateva pareri. ce ar putea fi?

aici, la angrenajul nr 10 curge ulei http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NA31&mospid=47750&btnr=33_1161&hg=33&fg=05 pe partea dreapta.

va multumesc anticipat si va rog sa im dati cateva pareri, ca nefiind in romania o sa ma cam coste ceva. si nici nu cred ca pot ajunge asa acasa.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ai cam ramas fara ulei in diferential... E posibil sa se fi rupt ceva p-acolo, dar totusi sunt sanse mici daca inca mai are ce sa curga din diferential, adica daca n-ai mers fara ulei mai mult de vreo 200km... Daca te ai la mecanica, ai putea face chiar tu reparatia cu o trusa de scule ca lumea si eventual un cric tapan (preferabil hidraulic) sau o rampa sau un elevator.

 

Va trebui sa schimbi simeringurile diferentialului (preferabil toate ca sa stii ca n-o sa mai umbli p-acolo o vreme) si sa pui un alt ulei...

 

Ca concluzie, DACA nu e ceva rupt prin diferential, piesele si uleiul n-ar trebui sa depaseasca vreo 30-40-50 euro. La manopera nu ma bag sa zic vreun pret, ca nu cunosc treburile pe meleagurile alea. Cu toate ca nu m-am lovit de asa ceva, imi inchipui ca un mecanic bun care nu se grabeste absolut de loc, ar trebui sa termine lucrarea in cel mult vreo 2-3 ore.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu-i mai da sperante desarte.

Din momentul in care diferentialul scoate zgomotele pe care spune el ca le scoate, nu mai e cale de intors. Ca-i schimbi acum uleiul sau ca-i dai cu vopsea, e tot frectie la un picior de lemn probabil. Trebuie schimbat.

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult chuck pentru raspunsul promt.

uitati aici un link cu sageata care arata unde curge uleiul:

diferential

ce se poate intampla daca mai merg asa vreo 100 km? se poate rupe ceva sau ? sau trag masina pe dreapta pana o duc la mecanic?

 

Buna Paul, tu zici ca trebuie schimbat tot diferentialul?

asta e cea mai nasoala dintre variante.

Edited by giorgioand
Link to comment
Share on other sites

am fost aici la un service si m-au rugat sa ma duc la alt service pt ca ei nu au lucat pe E60 (desi asa s-au exprimat teoretic ar putea sa faca dar nu au expeienta pe modelul asta)

as vrea sa intreb poate ceva stupid. e posibil sa completez cu ulei pana ajung la celalalt service? si daca e posibil pe unde se completeaza si ce fel de ulei.

Astazi spre exemplu nu s-a auzit nici un zgomot. ma gandesc ca motivul ar fi vremea mai racoroasa(cam 18-19 grade).

va multumesc pt raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

am fost aici la un service si m-au rugat sa ma duc la alt service pt ca ei nu au lucat pe E60 (desi asa s-au exprimat teoretic ar putea sa faca dar nu au expeienta pe modelul asta)

as vrea sa intreb poate ceva stupid. e posibil sa completez cu ulei pana ajung la celalalt service? si daca e posibil pe unde se completeaza si ce fel de ulei.

Astazi spre exemplu nu s-a auzit nici un zgomot. ma gandesc ca motivul ar fi vremea mai racoroasa(cam 18-19 grade).

va multumesc pt raspunsuri.

 

Se aude zgomotul pentru ca ai diferentialul praf. 100% nu este de la vreme. Cu sau fara ulei el nu face zgomot daca nu are nimic. Daca insa a ramas fara ulei, in timp el se duce si gata. Altul. Nu ai ce sa-i faci.

 

Parerea mea este ca risti mergand cu el asa. Se poate intampla ceva grav si sa faci accident sau sa mai strici ceva pe langa diferential.

Link to comment
Share on other sites

Buna seaa,

Nu am mai postat pana astazi pentru ca am vrut sa meg pana la service intai.

Ieri am fost la reprezentanta BMW si au facut un test cu masina adica am mers cu masina pe acelasi drum pe care merg zilnic si pe care aud acest zgomot. Mae i-a fost surpriza sa auda zgomotul acesta. Raspunsul? nu isi da seama de la ce e. ne-am intors la service, au pus pe elevator si in afara de ulei curs pe langa diferential... nimic.

m-au pogramat pt azi dimineata sa schimb uleiul de la diferential si eu am cerut sa imi schimbe si la cutia de viteze(ei mi-au spus ca nu e nevoie pt ca e ulei lifetime) dar eu am vrut sa il schimb pt ca iarna mi se pare ca intra prea greu pe in viteze.

Astazi dimineata am revenit la service si au scos uleiul din diferential, a curs o gramada de ulei, era aproape plin.

Treaba e ca ulterior nu am mai auzit acest zgomot.

 

Nu inteleg de la ce ar fi fost acel zgomot. Cei de la bmw mi-au spus ca acel zgomot nu vine de la diferential pt ca daca era de la diferential se auzea mereu nu numai cand masina e in sarcina. si mai ciudat e ca zgomotul e relativ la fel cadentat indiferent de viteza.

 

Raspuns? super ciudat, nu credeam ca in germania sa primesc asa un raspuns:"mergeti asa inca o vreme si daca se aude mai tare mai veniti pe la noi si mai verificam odata"

 

Daca aveti idee ce s-ar putea totusi sa fie, va rog sa ma iluminati si pe mine.

 

va doresc o seara buna.

Link to comment
Share on other sites

Buna seaa,

Nu am mai postat pana astazi pentru ca am vrut sa meg pana la service intai.

Ieri am fost la reprezentanta BMW si au facut un test cu masina adica am mers cu masina pe acelasi drum pe care merg zilnic si pe care aud acest zgomot. Mae i-a fost surpriza sa auda zgomotul acesta. Raspunsul? nu isi da seama de la ce e. ne-am intors la service, au pus pe elevator si in afara de ulei curs pe langa diferential... nimic.

m-au pogramat pt azi dimineata sa schimb uleiul de la diferential si eu am cerut sa imi schimbe si la cutia de viteze(ei mi-au spus ca nu e nevoie pt ca e ulei lifetime) dar eu am vrut sa il schimb pt ca iarna mi se pare ca intra prea greu pe in viteze.

Astazi dimineata am revenit la service si au scos uleiul din diferential, a curs o gramada de ulei, era aproape plin.

Treaba e ca ulterior nu am mai auzit acest zgomot.

 

Nu inteleg de la ce ar fi fost acel zgomot. Cei de la bmw mi-au spus ca acel zgomot nu vine de la diferential pt ca daca era de la diferential se auzea mereu nu numai cand masina e in sarcina. si mai ciudat e ca zgomotul e relativ la fel cadentat indiferent de viteza.

 

Raspuns? super ciudat, nu credeam ca in germania sa primesc asa un raspuns:"mergeti asa inca o vreme si daca se aude mai tare mai veniti pe la noi si mai verificam odata"

 

Daca aveti idee ce s-ar putea totusi sa fie, va rog sa ma iluminati si pe mine.

 

va doresc o seara buna.

 

 

Nu era diferentialul... Daca "se duce ceva" in el se sparg satelitii si axele dintre ei sa nu crezi ca umblii asa cu zecile de km. Eu am schimbat in franta 2-3 bucati si de fiecare data moartea lor a fost dureroasa. Accident nu faci stai linistit la mine s-a rupt axul intre 2 sateliti si nu am patit nimic. Altul mi s-a dus pe autostrada la 130-140 km/h si la fel nu am patit nimic s-a franat masina huruia destul de tare si cam atat ...

 

Cu sh e loterie la diferentiale ! Ai grija ce cumperi desfaci verifici jocuri pui la loc cine ti-l da vopsit iti da un "rahat" vopsit si sigilat. Am patit-o eu si am schimbat asa cateva acuma din pacate am tot unul SH care inca e bun. Eu zic racord flexibil sau ceva planetara sa sune la tine sau altceva. Daca curge putin ulei pe la un simering nu e problema ... poate jumate din forumisti au un simering dus si nici nu s-au uitat sub masina sa vada ca diferentialul e murdar :D

 

 

P.S. eu am ajuns ca il schimbam singur in 30 minute dat jos in 30 minute pus sus maxim :D cu unelte rudimentare si intr-un garaj chinuit. Ultimul cred ca cu demontat si montat mi-a luat sub o ora :)))

aveam un singur cric !!! si ieseam si din groapa sa ridic masina sa invart rotile pentru suruburile de la planetare :D

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Cei de la bmw mi-au spus ca acel zgomot nu vine de la diferential pt ca daca era de la diferential se auzea mereu nu numai cand masina e in sarcina.

Mie fix asa mi se auzea cand mi s-a stricat diferentialul. Pe timpul accelerarii sau a franei de motor scotea un carait. Cand o lasam moale nu se auzea mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

Mie fix asa mi se auzea cand mi s-a stricat diferentialul. Pe timpul accelerarii sau a franei de motor scotea un carait. Cand o lasam moale nu se auzea mai nimic.

 

Eu am montat unul facut din doua sa zic asa si pinionul de atac era usor de tot ciobit ... La frana de motor se auzea ingrozitor in accelerare mai deloc iar la mers liber foarte putin. Ciobiturile erau de 1-2 mm nici nu am crezut ca sunt atat de precise in fine l-am abandonat ca nici dupa 200-300 km nu s-au "calcat" pinioanele sa zic asa ...

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Pe timpul accelerarii sau a franei de motor scotea un carait. Cand o lasam moale nu se auzea mai nimic.

Buna Paul, la mine nu se aude carait, ci se aude ca si cum ai bate cu o surubelnita intr-o masa. un tacanit de vreo 5-6 batai pe secunda pana in 60 km pe ora si vreo 8 batai cand accelerez mai tare. dar asta se aude numai cand urc dealul. in rest nu se aude, decat odata am auzit la drum drept si se auzea foarte incet si a fost pt cateva secunde.

nu stiu ce sa zic.

Edited by giorgioand
Link to comment
Share on other sites

Buna Paul, la mine nu se aude carait, ci se aude ca si cum ai gate cu o surubelnita intr-o masa. un tacanit de vreo 5-6 batai pe secunda pana in 60 km pe ora si vreo 8 batai cand accelerez mai tare. dar asta se aude numai cand urc dealul. in rest nu se aude, decat odata am auzit la drum drept si se auzea foarte incet si a fost pt cateva secunde.

nu stiu ce sa zic.

 

Ai verificat daca are joc ? Te bagi sub masina o scoti din viteza tragi frana de mana si invarti de cardan :) jocul acceptat e 5-10 grade daca tin bine minte.(din 360)

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Ai verificat daca are joc ? Te bagi sub masina o scoti din viteza tragi frana de mana si invarti de cardan :) jocul acceptat e 5-10 grade daca tin bine minte.(din 360)

Buna BeRnEk, a verificat mecanicul acolo(pt ca m-au lasat sa stau in incinta service-ului nu ca la noi si cam tot ce facea imi explica si mie) a verificat si jocul la cardan la intrare in diferential si la intrare in cutia de viteze sa vada daca e ceva acolo si mi-a spus ca e in regula.

acuma isncer parca am sa ma bag si eu sub masina dupa ce o ridic pe cric(ca si tine... tot un cric si o trusa primara de scule am si eu) si am sa invart de cardan sa vad daca are joc...5-10 grade.

multumesc pt sfat.

Link to comment
Share on other sites

Buna Paul, la mine nu se aude carait, ci se aude ca si cum ai bate cu o surubelnita intr-o masa.

La mine se auzea ca si cand m-ar fi depasit o motocicleta :). Prima oara cand a aparut zgomotul chiar asa am crezut, ca ma depaseste un motociclist.

 

Mergi si urca masina pe un elevator ca vezi de unde vine la tine zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

Buna BeRnEk, a verificat mecanicul acolo(pt ca m-au lasat sa stau in incinta service-ului nu ca la noi si cam tot ce facea imi explica si mie) a verificat si jocul la cardan la intrare in diferential si la intrare in cutia de viteze sa vada daca e ceva acolo si mi-a spus ca e in regula.

acuma isncer parca am sa ma bag si eu sub masina dupa ce o ridic pe cric(ca si tine... tot un cric si o trusa primara de scule am si eu) si am sa invart de cardan sa vad daca are joc...5-10 grade.

multumesc pt sfat.

 

Pana in 15 grade (din 360) nu cumva sa crezi ca minute din 60. La modele ///M parca e usor mai mare acceptat jocul. (nu stiu sigur)

Link to comment
Share on other sites

pai pe elevator tocmai a fost si daca aia de la service nu si-au dat seama... eu nici atat nu cred ca m-as pricepe.

as putea cel mult sa verific cum mi-a sugerat BeRnEk, jocul de cardan.

sau poate te-ai referit sa verific altceva?

multumesc.

 

Pana in 15 grade (din 360) nu cumva sa crezi ca minute din 60. La modele ///M parca e usor mai mare acceptat jocul. (nu stiu sigur)

aha, buna remarca, am sa tin minte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca deschizi capota , in partea stanga a motorului , unde vin prinse galeriile de evacuare , atasat de garmiturile de la galeriile de evacuare ai 2 tablita (scuturi termice) una dupa alta , chiar sub capacul motorului pe partea stanga cum te uiti tu din fata masinii . Daca misti de acele table si se misca inseamna ca au iesit din niturile cu care erau prinse de garnitura de la evacuare . Acestea vibreaza , iar in sarcina provoaca acel zgomot.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.