Jump to content

Montaj gresit Arcuri fata


Recommended Posts

eu ti-am spus care a fost problema la mine...ai verificat daca amortizoarele sunt puse corect?...daca nu sunt puse corect sau daca sunt puse pe partea opusa destinatiei lor stau si arcurile aiurea => masina sta ridicata ...

N-am uitat la ele atent si identince unul cu altul . Sunt identice . Pot fi montate pe orice parte .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate se mai lasa in cateva zile ?

Nu stiu ce sa zic, de lasat nu cred ca se Mai lasa, ai 2 variante, arcurile sau telescoapele, in. Mod normal arcurile sunt respondsabile pt Garda la sol... Daca zici ca telescoapele au fost bune si inainte, Raman arcurile .. Ai numarat spirele , eventual sa le compari cu altele, sa nu Iti fi dat nu stiu ce arcuri ..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, de lasat nu cred ca se Mai lasa, ai 2 variante, arcurile sau telescoapele, in. Mod normal arcurile sunt respondsabile pt Garda la sol... Daca zici ca telescoapele au fost bune si inainte, Raman arcurile .. Ai numarat spirele , eventual sa le compari cu altele, sa nu Iti fi dat nu stiu ce arcuri ..

Arcurile si telescoapele erau pe masina dinainte, dar nu erau arcurile puse in pozitia corecta . Alaltaieri am fost in service si le-am schimbat pozitia corect . Daca nu erau arcurile potrivite nu cred ca se potriveau .

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca si arcurile sunt de Mai multe feluri, e posibil sa ai pe masina ceva arcuri pt drumuri grele de Iti sta asa, cel Mai Bine este sa compari arcurile ce le ai cu allele de pe care sti ca vine masina

Am sa caut . Am observat ca inainte se auzeau niste bati mici la drum rau. In gropi sau denivelari mai mari nu se auzea . Acum se aud mai putin .

Link to comment
Share on other sites

Si nu si-a mai revenit ?

Nu stii daca trebuie refacuta geometria rotilor?

Nu are nici o treaba geometria(unghiul de cadere respectiv unghiul de fuga)cu schimbul de telescoape...stai linistit asa am patit si eu..obisnuieste-te cu gandul pentru ca de lasat nu o sa se lase decat daca pui o suspensie sport cu alte arcuri...eu am pus Sachs pe fata de m-au costa 1200 lei perechea si nu am avut ce sa le fac...sta ridicata urat de bot, dar nu am ce sa-i fac...E39 520i

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o treaba geometria(unghiul de cadere respectiv unghiul de fuga)cu schimbul de telescoape...stai linistit asa am patit si eu..obisnuieste-te cu gandul pentru ca de lasat nu o sa se lase decat daca pui o suspensie sport cu alte arcuri...eu am pus Sachs pe fata de m-au costa 1200 lei perechea si nu am avut ce sa le fac...sta ridicata urat de bot, dar nu am ce sa-i fac...E39 520i

De alaltaieri cand am repozitionat corect arcurile (cand am dat-o jos de pe elevator era mai ridicata putin) s-a lasat 1-2 cm . Maine masor distanta pragurilor fata de sol sa vad daca e OK . am sa postez .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu , dar o sa masor la cineva, a mea e lasata Acum.. Ce pot sa Iti zic ca inainte putem sa bag 4 degete intre aripa si cauciuc(225/45/17).. Iar Acum doar 1

Am masurat in fata blocului . pagul in fata est cu 0,5 cm mai jos decat in sapate . Distanta din centrul rotii (mijlocul semnului BMW de pe janta) si buza aripii fata este de 39 cm.

 

Azi pe la 3 ma duc sa-i refac geometria , si am sa masor si acolo , unde sigur e mai dreapta podeaua.

Link to comment
Share on other sites

Am masurat in fata blocului . pagul in fata est cu 0,5 cm mai jos decat in sapate . Distanta din centrul rotii (mijlocul semnului BMW de pe janta) si buza aripii fata este de 39

o sa masor azi si eu sa Iti zic cat are coborata, eventual sa gasesc una cu arcuri normale si sa iti zic, mi se pare mult 39 cm

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

Ca cifra pare mult , dar ia o rigla si ai sa-ti schimbi parerea . Oricum , si cu suspensie sport nu cred ca e mai putin de 35 cm.

34 am, arcurile sunt sport .. Avand in vedere ca a Mai coborat 3,5 cam.. A ta ar Mai trebui sa fie cu 2 cm Mai joasa .. Cam 37

Link to comment
Share on other sites

34 am, arcurile sunt sport .. Avand in vedere ca a Mai coborat 3,5 cam.. A ta ar Mai trebui sa fie cu 2 cm Mai joasa .. Cam 37

au am masurat cu ruleta . Am lipit de mijlocul jentii si de buza aripii . Deci ruleta nu era perpendiculara cu solul , ci oblica. Am sa masor si perpendicular cu solul (ar trebui sa fie un pic mai putin).

 

Tu cum ai masurat ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.