Jump to content

High beam assistant - cum functioneaza?


InSidE

Recommended Posts

aha. Uite aici ce zice un nene cu HB assist:

 

Hi I've had my car a couple of weeks - and it has HBA - It works really well!!

 

High Beam Assist is a bit more sofisticated than I had thought - so it may be hard to "test" witout going out for a spin...

 

Main Beams are normal "Dipped"

 

High Beams don't come on until you go over approx 30MPH

They Dip again when you go under 25MPH

 

(This is handy round towns, but not so handy round my narrow country lanes where I am often under 25MPH, but would like the main beams on!!)

 

Things I have noticed (not done a lot of night driving yet - gets dark about 21:30 in the UK at the moment)

 

Speed Sensitive - see above

Dips when you go into an area lit with streetlights

Dips when on-coming car approaches

Dips when there is a car infront (must be able to "see" the rear light)

 

In all - its very impressive - never had to override it (apart from driving slowly down narrow lanes!)

 

So to test - I think you will have to cover the sensor and then go out for a drive over 30MPH

Link to comment
Share on other sites

eu din cate tin minte parca aveam 80 - 100 km/h eram pe un drum unde era bezna dar n-a mers.. Am sa mai incerc eventual o sa merg 10-15 km cu el pe auto sa vedem ce si cum.

 

Am pus si poze cu senzorii ca am fost pana la masina sa resetez oil service-ul. :)

 

Are dreptate englezul asa functioneaza si senzorii mei.

Link to comment
Share on other sites

Asistenta la faza lunga se activeaza direct din maneta din stanga, mentinand maneta pe faza lunga putin mai mult decat este nevoie pt o simpla comutare. La activare se va aprinde un martor luminos in bord (litera A). Nu va jena niciodata nici masinile din sens opus nici cele din acelasi sens pt simplul motiv ca nu comuta pe faza lunga decat la intuneric. Este o optiune foarte folositoare pt drumurile din afara localitatilor, in oras devenind inutilizabila datorita diverselor surse de lumina.
Link to comment
Share on other sites

Asistenta la faza lunga se activeaza direct din maneta din stanga, mentinand maneta pe faza lunga putin mai mult decat este nevoie pt o simpla comutare. La activare se va aprinde un martor luminos in bord (litera A). Nu va jena niciodata nici masinile din sens opus nici cele din acelasi sens pt simplul motiv ca nu comuta pe faza lunga decat la intuneric. Este o optiune foarte folositoare pt drumurile din afara localitatilor, in oras devenind inutilizabila datorita diverselor surse de lumina.

Deseara incerc sa vad. stiu ca o am si eu dar din cauza ca nu am prea folosit-o (am uitat de ea) nu mai tin minte exact .Oricum, sper ca s-a edificat si initiatorul topicului acum. Eu voi vedea deseara.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Apare in lista de optionale acest HBA? La al meu apare doar acel Light Package, dar momentan n-am cum sa verific daca acel senzor de pe spatele oglinizii interioare exista fizic, intrucat sunt plecat de tara . Toate ca toate, mi se pare folositoare aceasta optiune. Cei care aveti acest HBA va specifica exact acest lucru sau tine de light package? Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Apare in lista de optionale acest HBA? La al meu apare doar acel Light Package, dar momentan n-am cum sa verific daca acel senzor de pe spatele oglinizii interioare exista fizic, intrucat sunt plecat de tara . Toate ca toate, mi se pare folositoare aceasta optiune. Cei care aveti acest HBA va specifica exact acest lucru sau tine de light package?

 

 

5AC AUTOM. HIGH-BEAM HEADLIGHTS CONTROL

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu de verificat daca aveti sau nu HBA....Sub oglinda retrovizore trebuie sa fie o camera video...pusese un coleg o poza mai sus cu asa ceva. Am si eu pe masina optiunea asta dar mie unul nu mi se pare asa ok din cauza ca se intampla de f multe ori sa schimbe faza scurta prea tarziu si ii orbesc pe ceilalti participanti la trafic....stiu ca o sa ziceti ca sa sterg camera parbrizul bla bla bal dar de gebaba...poate la mine nu functioneaza cum trebuie
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Eu l-am testat si in strainatate, si pa autostrada la orice rahat de luminita schimba, exact cand as avea mai mare nevoie de faza lunga el schimba :frantics:

 

Acela-si lucru se intampla si pe drum national, in curbe unde sunt semne de circulatie schimba, am debifat de mult din idrive optiunea si cred ca multi au facut-o deja :thumbsup:

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Se reflecta lumina, din semn ĂŽnapoi ĂŽnspre maÂşina. Probabil de aia schimba. Eu nu am HBA, dar pe naționale schimb eu din faza lunga ĂŽn scurta tocmai din cauza semnelor de pe margine. Lumina care se reflecta ĂŽnapoi spre mine e de multe ori prea puternica și ma orbește.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.