Jump to content

E 34 520i Ceva probleme...


DYC88

Recommended Posts

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cand o urci pe elvator si invarti de roata din spate se invarte si cealalta in acelasi sens.

sunt destul de rare oricum, erau pe motorizarile mai mari si mai violente. la e34, la cele mai mici erau optionale si destul de costisitoare. . totusi verifica..

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa aiba un S gravat pe carcasa sau o tablita atasata cu S si raportul diferentialului. La diferential intra cam 1.3 litri daca-mi aduc aminte. Daca e LSD atunci iti trebuie d-ala de spune Domi, 75W140. Eu am bagat in al meu CASTROL 75W-140 SAFX, e cam 80RON/l dar cred ca gasesti si alte marci.

Sa nu-i bagi alta specificatie gen 75W90 ca-l ciufulesti. Asta daca e cazul, eu pe E34 nu prea am auzit, doar daca l-a schimbat propitarul (Piovra gen).

Link to comment
Share on other sites

eu schimb uleiul in diferential odata cu cel din cutie, la 50-60k km.. unde merge mia merge si suta :) . cu un .1l de ulei nu se face gaura in cer... Oricum in diferential macar odata la 4-5 ani merita si el schimbat..

 

trebuie sa schimb si ala servo, ala nu l-am schimbat ever si a a inceput sa fie zgomotoasa ... sper sa nu crape si sa isi revina, daca nu am pus-o de o pompa noua....

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Revenim la partea cu testerul, am fost astazi la MHS pt. diagnoza, cel care s-a ocupat de ea a fost ok, m-a ascultat cand i-am spus istoricul insa nu am putut sta langa masina la testare;

In urma diagnozei totul perfect, toti senzorii/debitmetru etc ok; concluzia amandorura a fost ca poate fi de la regulatorul de ralantiu; El a mai spus si de injectoare, insa, daca scot mufa din regulator si ii reglez aerul din clapeta merge perfect, ar fi trebuit sa faca si atunci figuri injectorarele in opinia mea.

M-a sfatuit sa incerc sa scot regulatorul si sa incerc in locul lui sa obturez manual admisia sa vad daca tot la fel face;

Eu am incercat azi ceva de genul, doar ca am scos furtunul de aer care duce la regulator, l-am astupat si am deschis clapeta mai mult; am obturat si partea de pe furtunul gros de admisie aer ca sa nu traga aer fals pe acolo. Personal mi s-a parut ca face la fel , dar nu prea am putut sa stau de ea astazi. Oare are sens sa incerc si cum spunea el, din pct meu de vedere am facut acelas efect doar ca intr-un mod mai accesibil.

 

PS: testarea a fost 70RON pt diagnoza ECU ( maxim era 200 pt electric motor am intele), s-a uitat si pe la vacuum-uri , probabil ca si-au facut si o poza cu ea, nu mai vad ei asa "bunici"pe acolo...

Edited by DYC66
Link to comment
Share on other sites

DYC ai mai facut ceva la masina? ai rezolvat-o cu relantiul?

 

Nu am facut nimic, am aflat ca este vb de regulatoriul de relantiu cu mai multa certitudine, dar deocamdata sunt alte prioritati. O sa va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Mie im intrerupe la relanti si in acceleratie pana pe la vreo 2500 de ture asta daca o iau batraneste daca o calc din prima merge intins. Cica s.ar putea sa fie la mine si vanosul de vina. Trebuie sa ii fac o revizie completa dar sa vina banii

Daca o rezolvi sa mi zici si mie

Bafta

Link to comment
Share on other sites

am gasit in oras la mine, intamplator, un service care are diagnoza pt e34, l-am intrebat ce tester foloseste si mi-a zis ca GT1

conform site-uluiu asta e bun pt e34. abia astept sa vAD care e problema

 

http://www.diagnoza.ro/Tester-BMW.php

 

 

Si in Giurgiu am pe cineva care are tester ce merge pe e34.L-am pus pe a mea...

Link to comment
Share on other sites

Si in Giurgiu am pe cineva care are tester ce merge pe e34.L-am pus pe a mea...

 

la mine nu a mers testerul asta, m-am interesat si cica chiar daca are tester GT1 trebuie sa aiba si interfata adecvata pentru e34

dar am rezolvat problema nu trebuie sa o mai pun pe tester, nu mi merg 2 bobine si motorul merge in 4 si daia tremura si intrerupe ca toti :Devil:

Link to comment
Share on other sites

oricum, oricine are nevoie vreodata de tester de e34 prietenul meu are aşa ceva cu tot cu interfaţă, nu ştiu dacă esteGT1 dar sigur merge ca m-am jucat pe maşina mea cu el...toate cele bune şi bine ca ai rezolvat-o. Edited by dintzauru
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Este normal ca dupa ce ma opresc pe loc cu ea in viteza cateodata sa trebuiasca sa trag mai tare de schimbator ca sa o scot pe liber? De intrat intra in viteza foarte usor, deci ambreiajul decupleaza ok. Daca este in mers, chiar si incet, nu este nici o problema. Oricum vreau sa schimb uleiul din cutie, poate fi el responsabil pentru acest lucru?
Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee de ce cand se incalzeste se aud ca niste "trosnituri" la un timp oarecum regulat cand stau la ralanti din zona marcata in poza? Sunt ceva supape de la clima acolo ceva, daca tin mana pe capacul de plastic se simte ca si cum l-ar lovi ceva. :frantics:

 

http://img171.imageshack.us/img171/541/img1807xe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee de ce cand se incalzeste se aud ca niste "trosnituri" la un timp oarecum regulat cand stau la ralanti din zona marcata in poza? Sunt ceva supape de la clima acolo ceva, daca tin mana pe capacul de plastic se simte ca si cum l-ar lovi ceva. :frantics:

 

 

Tot acolo este si pompa auxiliara de la instalatia de incalzire, poate ai o paleta rupta ....

Edited by Lancer
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am dat afara si am demontat electro-valvele, era ceva mizerie dar nu cat sa le tina blocate; mai degraba erau cam oxidate contactele de la mufa; o sa vad diseara daca mai face, sper sa nu. Referitor la pompa auxiliara, eu personal nu am vazut-o, cred ca nu are masina mea, nu am AC.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.