Jump to content

zgomot infundat la socuri mici preluate pe roata stnga fata


Recommended Posts

Buna ziua!Are cineva idee de la ce poate sa fie zgomotul[ca o lovitura infundata]ce apare atunci cind trec cu roata st. fata peste o gura de canal,o groapa de 3-5 cm adincime?Cind trec cu dreapta fata nu se aude.

Am verificat in service si in articulatii fata nu sint jocuri[le-am scimbat recent],bucsi schimbate la bara stabilizatoare,telescoape schimbate.

Multumesc pentru orice idee ce poate rezolva problema.[bMW 525d/2001 ;E39;]

Edited by tranda
Link to comment
Share on other sites

Ai verificat si caseta de directie pt joc?

Da, mecanicul a spus in prima faza ca ar fi din coloana volan,cuplaj cardanic de jos , dar s-a dovedit a fi in regula.Masina sta bine pe drum.Nu am joc la volan.Lovitura nu se simte in volan.

Edited by tranda
Link to comment
Share on other sites

Asa se aude la toate (e60) nu iti face griji :)...defect de fabricatie. Nu se aude tot timpul, doar la anumite gropi cand loveste ea mai brusc. Nu are rost sa schimbi caseta dintr-atat, cel putin atata timp cat directia este ok. Si oricum trebuie sa fii foarte atent sa sesizezi acel zgomot. Eu am schimbat un capat de bara pe stanga ca si la mine se auzea ceva pe stanga, rareori la gropi mai mari cand le luam in viraj invet. Acum e totul ok nu se mai aude nimic. Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Asa se aude la toate (e60) nu iti face griji :)...defect de fabricatie. Nu se aude tot timpul, doar la anumite gropi cand loveste ea mai brusc. Nu are rost sa schimbi caseta dintr-atat, cel putin atata timp cat directia este ok. Si oricum trebuie sa fii foarte atent sa sesizezi acel zgomot. Eu am schimbat un capat de bara pe stanga ca si la mine se auzea ceva pe stanga, rareori la gropi mai mari cand le luam in viraj invet. Acum e totul ok nu se mai aude nimic.

Multumesc , eu am E39 din 2001.

Link to comment
Share on other sites

Idem la modele problema. Am un amic care tot studiaza problema de vreo 2 ani de cand are masina si nu s-a agravat, e la fel, a renuntat sa isi mai faca nervi degeaba...

Multumesc!O sa ma tin si eu de "capul ei" si daca gasesc rezolvarea[vorbesc aici de preturi rezonabile ,nu sa schimbam tot], o popularizez.

Edited by tranda
Link to comment
Share on other sites

Uite experienta mea care pare a fi similara cu problema ta -poate te ajuta in diagnosticare.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/80378-zgomot-trancane-in-zona-rotii-dreapta/page__fromsearch__1

 

Daca este aceeasi piesa, asigurate ca bucsa va fi stransa dupa ce masina este coborata pe roti pentru ca in caz contrar bucsa va ramane torsionata si se va deteriora in scurt timp.

Link to comment
Share on other sites

Iti propun sa mai verifici ceva, ia stanga/dreapta maxim (baga in viteza/masarier ... ramanand pe loc) si roaga pe cineva sa se uite la motor cand faci tu cele mentionate mai sus. Vezi daca se misca motorul ciudat, eu unu auzeam ceva asemanator ca tine la roata si am descoperit ca tamponul stanga de la motor este dus.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Uite experienta mea care pare a fi similara cu problema ta -poate te ajuta in diagnosticare.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/80378-zgomot-trancane-in-zona-rotii-dreapta/page__fromsearch__1

 

Daca este aceeasi piesa, asigurate ca bucsa va fi stransa dupa ce masina este coborata pe roti pentru ca in caz contrar bucsa va ramane torsionata si se va deteriora in scurt timp.

Salut ,

 

Am si eu aceiasi problema dar la un E60 , pe partea dreapta , ma dispera . Se aude infundat numai la socuri mici , de exemplu denivelarile de langa bordura . nu se aude nimic daca lovesc mai tare o linie de tramvai de ex . Am fost la 3 service uri , acelasi raspuns , nu are nimic sau e din caseta si e normal la E60 !!???

Crezi ca si la mine e acel brat ? Chiar vroiam sa incep sa comand , bielete , bucse cap telescop ..etc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.