Jump to content

debitmetru


Recommended Posts

Deci trebuie umblat la soft daca schimb debilmetrul?

Si daca nu umblu la soft se aprinde lampa de motor?

 

Asta vara am avut probleme cu debilmetrul si am cumparat de pe ebay unul nou, lam montat singur fara sa umblu la nimic, am fost decat sa imi stinga lampa de motor care pana seara sa aprins din nou. Binenteles ca mam luat la cearta cu cei care lau trimis si in cateva zile am primit altul fara sa mai platesc nici un ban dar si cu acela am patit aceeasi chestie. De nervi mam dus la AB si au montat ei altul nou (pret 400E cu tot cu montaj).

 

Deci am ramas cu 2 debilmetre bune?  :blink:

 

Sory pentru off topic dar am zis sa nu mai deschid altul.

158642[/snapback]

 

 

Ce lampa de motor ti s-a aprins ca la mine nu se aprinsese nimic... CU debitmetru busit masina merge dar nu are aceleasi performante...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost azi la AB si mi-au spus ca aduc debitmetru pt m50 la 481 de euro(TVA inclus) dar pt resoftare alti bani, alta distractie. Mi-au cerut pt un test 1.500.000 si cel mai devreme intr-o saptamana. Momentan nu dispun de capitalul asta asa ca mai astept, poate gasesc un debitmetru mai ieftin.

158803[/snapback]

 

Nu am zis sa-ti iei debitmetru de la AB. Cel mai bine e sa-ti iei de la un distribuitor BOSH pentru ca ala de la AB e tot BOSH numai ca scrie BMW pe el:). Si nu e nici o diferenta. Mie mi l-a adus un prieten de afara din Germania si a dat la jumate din cat imi cerusera cei de la AB. Poti incerca si la Augsburg sa vezi poate aduc si ei la un pret ok.

Link to comment
Share on other sites

Ce lampa de motor ti s-a aprins ca la mine nu se aprinsese nimic... CU debitmetru busit masina merge dar nu are aceleasi performante...

158812[/snapback]

Da? Atunci e posibil sa se fi aprins din alta cauza, acum mi-am adus aminte ca cei de la bavaria miau descoperit un senzor care nu era pus bine (nu mai stiu cum se numea, stiu doar ca era senzorul care depista aprinderile nedorite sau ceva de genu :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

Dar la Augsburg au si service ca sa-ti resofteze debitmetrul?

158816[/snapback]

 

 

Nu stiu daca au si service de resoftare dar asta nu conteaza. Eu zic sa iei debimetrul de unde e pretul mai bun si sa-l resoftezi la AB. Numai sa te asiguri ca e cel pentru masina ta. Poti comanda dupa codul de pe asta stricat cel mai bine asa te asiguri ca iei piesa care trebuie.

Parca era si pe aici cineva pe forum care aducea piese din afara daca-mi aduc aminte...

Link to comment
Share on other sites

Da? Atunci e posibil sa se fi aprins din alta cauza, acum mi-am adus aminte ca cei de la bavaria miau descoperit un senzor care nu era pus bine (nu mai stiu cum se numea, stiu doar ca era senzorul care depista aprinderile nedorite sau ceva de genu  :blink: ).

158815[/snapback]

 

Dar ce bec ti s-a aprins in bord? Ca nu am auzit de un asemenea senzor....

Oricum daca se aprind alti senzori in afara de cei de avertizare e de rau:)

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un dealer bosch in Satu Mare si le-am dat codul de pe debitmetrul meu si surpriza: 544 euro. Era sa lesin. Am facut acum 2-3 luni un test si mi-a iesit ceva cu "limita superioara amestec" "masa aer" si bla,bla. Problema este ca manaca f mult in oras si are sonda lambda noua.
Link to comment
Share on other sites

Pai suna si tu si vezi. Din ce retin, preturile sunt cat de cat acceptabile (mai reduse decat la reprezentanta, oricum).

 

Da-mi un numar de serie / cod pentru debitmetrul tau, sa intreb niste baieti cam la ce pret l-ar putea aduce.

158914[/snapback]

Asta e Part Number de la debitmetru, l-am luat de pe realoem ca acum e noapte si nu mai cobor la masina.

 

Part Number: 13627527525 BOSCH

 

P.S. Ai un tel de la Augsburg? Eu stau in Cluj.

Link to comment
Share on other sites

De resoftarea asta ma cam indoiesc si eu... ce treaba are? Am M50 si am schimbat la un moment dat nspe debitmetre sa fac proba... si n-am resoftat nimic... ba am pus si al meu debitmetru pe masinile de pe care luam debitmetru pentru probe si mergeau motoarele fara nici o resoftare... :blink:
Link to comment
Share on other sites

De resoftarea asta ma cam indoiesc si eu... ce treaba are? Am M50 si am schimbat la un moment dat nspe debitmetre sa fac proba... si n-am resoftat nimic... ba am pus si al meu debitmetru pe masinile de pe care luam debitmetru pentru probe si mergeau motoarele fara nici o resoftare... :blink:

159049[/snapback]

 

 

Este o aberatie.In primul rand acest lucru se face la anumite modele diesel,deoarece debitmetrul este diferit fizic,exista alt traseu al aerului.

 

Eu ma minunez mai mult de faptul ca ei sunt stare sa faca resoft la un computer

M3.1 sau M3.3.1 ,care nu are meMorie flash ci doar un EPROM. :)

Adica reprogramarea se face impreuna cu schimbarea epromului sau schimbarea computerului.Banuiesc ca intra in pret :)

 

ps

 

Ma rog,e parerea mea poate ma insel,cei de la service stiu mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

De resoftarea asta ma cam indoiesc si eu... ce treaba are? Am M50 si am schimbat la un moment dat nspe debitmetre sa fac proba... si n-am resoftat nimic... ba am pus si al meu debitmetru pe masinile de pe care luam debitmetru pentru probe si mergeau motoarele fara nici o resoftare... :blink:

159049[/snapback]

Dupa cum ziceam, poate m-au vazut mai "fraier". Si mi-au cerut 150 ron pt tester si am inteles ca e vreo 70 ron. Oricum la m50 se face testul rapid (parerea mea) pt ca nu cred ca sunt asa de multe electronice ca la e46 de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.