Jump to content

masini inmatriculate UE


Azeea

Recommended Posts

salut,

stie cineva care va fi dupa 01 ianuarie regimul masinilor inamtriculate in UE? acum din cate stiu tb sa iesi periodic cu ele din tara, la fiecare 90 zile parca. va mai fi valabila masura ca teoretic nu ar mai trebui. se va putea circula nestingherit/nehartuit de politie (in conditiile in care ai carte verde, itp si restul actelor in regula)?

Link to comment
Share on other sites

salut,

stie cineva care va fi dupa 01 ianuarie regimul masinilor inamtriculate in UE? acum din cate stiu tb sa iesi periodic cu ele din tara, la fiecare 90 zile parca. va mai fi valabila  masura ca teoretic nu ar mai trebui. se va putea circula nestingherit/nehartuit de politie (in conditiile in care ai carte verde, itp si restul actelor in regula)?

156734[/snapback]

Da... chiar de la 1 dec. pentru ca nu mai mentioneaza Noul Cod Rutier asa ceva... cel putin eu asta stiu...

Oricum... Sa te vad cum vei sta cu banii de asigurare ... e cam costisitor dar iesi mult mai ieftin decat sa platesti taxa speciala de inmatriculare...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Da... chiar de la 1 dec. pentru ca nu mai mentioneaza Noul Cod Rutier asa ceva... cel putin eu asta stiu...

Oricum... Sa te vad cum vei sta cu banii de asigurare ... e cam costisitor dar iesi mult mai ieftin decat sa platesti taxa speciala de inmatriculare...

156801[/snapback]

 

 

Se tot vorbeste de taxa asta mostruoasa de inmatriculare, totusi, stie cineva un nr. de act normativ care prevede cuantumul taxei asteia?

Link to comment
Share on other sites

Se tot vorbeste de taxa asta mostruoasa de inmatriculare, totusi, stie cineva un nr. de act normativ care prevede cuantumul taxei asteia?

160287[/snapback]

Nu stiu exact numarul legii, dar este vorba de codul fiscal. Poti cauta dupa asta.

Exista si "calculatoare" pentru aceasta taxa pe internet, facute dupa aceasta lege.

Vezi http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact numarul legii, dar este vorba de codul fiscal. Poti cauta dupa asta.

Exista si "calculatoare" pentru aceasta taxa pe internet, facute dupa aceasta lege.

Vezi http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php de exemplu.

160320[/snapback]

 

Stiu site-ul ala, dar vreau sa citesc eu sa vad ce scrie in lege. Nu ma bazez deloc pe presa in interpretarea legilor.

 

Daca ar fi fost un site demn de luat in seama ar fi trebuit sa mentioneze care este actul normativ in baza caruia au facut calculatiile alea.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

Se tot vorbeste de taxa asta mostruoasa de inmatriculare, totusi, stie cineva un nr. de act normativ care prevede cuantumul taxei asteia?

160287[/snapback]

 

nu se stie inca nimik sigur,din cauza ca nu a aparut nou cod fiscal,in ala trebuie sa fie ce te intereseaza..dar parlamentarii nostrii au alte prioritatii care nu au legatura cu redresarea economica a tarii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.