Jump to content

trecere de la xenon original la aftermarket


Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

din cate stiu bmw nu a renuntat inca la 4300.... deci la x3 probabil e de la faruri si nu de la becuri .....

oricum lupele folosite de bmw in orice far sunt slabe fata de cele folosite de alte marci ...

la VAG (skoda, passat) si la Opel insignia sunt lupe facute de Hella si lumineaza impecabil indiferent de ce bec pui.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu despre ce A6 se vorbea aici dar eu va zic ca xenonul original de pe A6 2003, se vedea la fel de praf ca lumina de o am la septar.. praf, praf.

Tin minte ca la 3-ar am pus manele de xenon pe lupe si se vedea o P* Cred ca ar mai exista si o a 2a varianta, probabil cea mai manelista dintre toate pt a avea lumina noaptea, si anume, manele pe proiectoare, desi iti umpla lumea frigiderul de carne cu alea :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am intalnit tot felul de becuri si instalatii xenon. Sunt si becuri aftermarket de calitate comparabila cu becurile OE, sunt si unele tiganii ordinare.

Cat despre temperatura de culoare... intr-adevar 4300-5000K e optim din punct de vedere al vizibilitatii. Doar ca sunt cam greu de gasit becuri de 5000k.

Link to comment
Share on other sites

Caut si eu o solutie pt problema farurilor, nu se prea vad, adica se vede lumina doar daca e negru bezna in jurul meu gen cand se mai opreste lumina in cartier.

Si am becurile originale dar sunt chiaore rau. Cineva de la Filaret imi spunea ca sunt de vina farurile ca sunt vechi si matuite si ca sa imi iau altele.

Alt sfat mai putin costisitor exista? Bine la o adica as vrea sa schimb pe viitor farurile si stopurile, sa trec la semnale albe in loc de galbenul ala..

 

Incearca sa polishezi farurile, poate se mai remediaza problema. Era un baiat pe forum care facea asa ceva in Bucuresti, vezi la sectiunea comercial.

Link to comment
Share on other sites

Eu am renuntat la 6000k pentru ca pe ploaie era crima si am trecut la 4300, cum sa vezi bine cu cele de 10000?

Iarna, cand asfaltul e uscat si alb de la atata calciu, poate...

se vede super, sunt puse pe masina, in anglia. aici tot chitul costa undeva la 470ron, exact ca al meu. deci e calitate superioara, si diferenta fata de cele 6000 tot pe aceasi masina, ala de 6000 e mai albastru, si intesitate mai slaba. al meu e apropiat de cel OEM depe seriile noi.

Link to comment
Share on other sites

Impresionanta lumina aia din poze fata de cea pe care o am eu acum la Xenonul din fabrica. Incerc sa evit cat mai mult drumurile pe afara noaptea din lipsa de lumina. Vazui ieri un Fiesta, d-ala mai vechi cu Xenon pe proiectoare (manelisme), bardai lumina ce avea ala.
Link to comment
Share on other sites

Faruri cu Bixenon OEM pe coupe facelift (Ca zicea un coleg sa puna cineva poze cu xenon oem). Becurile-s cam terminate

 

http://img856.imageshack.us/img856/91/p1030455vp.jpg

 

Scurta

http://img546.imageshack.us/img546/7475/p1030456k.jpg

 

Scurta+Lunga

http://img839.imageshack.us/img839/3427/p1030457k.jpg

Edited by Edi91
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.