Jump to content

Garantia la Auto Bavaria


fbdcnt

Recommended Posts

Thebe spunea ca cei de la AB poate vad poll-ul respectiv

158494[/snapback]

 

Thebe are perfecta dreptate. Mie mi-au reprosat odata ca i-am facut "sobolani" pe forum, dar le-am zis "pentru ca mi-ati furat debitmetrul" :blink:

 

P.S. Scuze nu mi l-au furat, mi l-au inlocuit cu altul defect, imi retrag acuzatiile.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am facut azi comanda pentru un coding plug de OBC pentru ca din alta parte nu am avut de unde... Am fost la sediul nou de la Bavaria, unde lumea s-a purtat foarte frumos si nimeni nu stia ce si cum... sunt insa curios daca atunci cand voi lua piesa, mi se va acorda garantia pentru ea in conditiile in care imi voi face singur montajul, pentru ca nu merita sa dau inca 30-40 de euro ptr 8 lipituri (soldering-ul de coding plug in OBC), 2 fire de lipit la cablaj si introducerea mufei.... Nu de alta, dar scrie pe spatele facturii ca garantia pieselor este acordata doar in conditiile montarii ei intr-un service agreat si autorizat de AB. Sper sa nu fie cazul si sa nu am surprize...

In alta ordine de idei, fara a fi acuzat de partinire, piesele schimbate la AB nu sunt neaparat returnate clientului decat daca el specifica acest lucru. La punctul 1.10, scrie albastru pe alb ca "In cazul in care clientul doreste recuperarea pieselor si subansamblelor uzate, inlocuite in service-ul Bavaria, este rugat sa mentioneze acest lucru in comanda de reparatie sau bifand casuta respectiva... Deci... daca nu ceri, chiar de platesti piesa noua, cea uzata ramane la ei...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie mentionat expres adevarat.dar tot la AB e un afis unde scrie k piesele schimbate raman la ei 14 zile .la Contempo am vazut.tot aici e o urna unde clientul poate introduce un chestionar cu privire la gradul d satisfactie al serviciilor.

158513[/snapback]

La acelasi punct pe care l-am zis scrie ca piesele defecte ca urmare a unor accidente rutiere raman in custodia AB timp de 14 zile dupa care sunt distruse... Cred ca la asta te referi...

 

scrie foarte clar, nu stiu de ce te mai agiti.

158513[/snapback]

Ai luat-o exact in sensul in care nu trebuia... Nu le tin partea, dar ma refeream la cei care se plang ca nu le-au fost returnate piesele uzate ce au fost schimbate... Nu inteleg cu ce te-a deranjat ca am zis chestia asta...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

... daca mi se va spune ca pierd garantia... le voi cere sa mi se faca proba la coding plug... Nu pot refuza asa ceva. Intra sub incidenta Legii ptr protectia consumatorului...

158524[/snapback]

Oare ? Nu prea cred.

 

Proba se face intradevar la vanzarea bunurilor de folosinta indelungata - masini, televizoare, frigidere, etc.. Se probeaza insa produsul in intregul sau, nu bucati din el. Nu se poate pretinde proba la orice subansamblu sau la piesa de schimb care nu functioneaza de sine statator. Ar fi ridicol ...

 

Ce ai zice de solicitari de genul : nu vreau sa fac montajul la voi, vreau doar sa-mi probati :

- placutele de frana

- cureaua de distributie

- uleiul si antigelul ....

 

Cat priveste garantia, aceasta se acorda DOAR in conditiile in care montajul se face de un service autorizat de producator, in cazul de fata de BMW. Este in concordanta cu legislatia in vigoare.

Link to comment
Share on other sites

ups... mea culpa :blink: :cheers:Sper totusi sa nu... daca mi se va spune ca pierd garantia... le voi cere sa mi se faca proba la coding plug... Nu pot refuza asa ceva. Intra sub incidenta Legii ptr protectia consumatorului...

158524[/snapback]

 

Garantia este 0 la tot ce inseamna electric si electronic,daca nu montezi la ei.

Si mi se pare normal sa fie asa.

Link to comment
Share on other sites

PS Supraveghez acest topic si nu voi permite sa devina un topic anti BMW sau anti Automobile Bavaria.

157857[/snapback]

 

bai da esti ingrozitor. iti repet ca nu intelegi nimeni aici nu e anti bmw daca a dat banii pe bmw si nici anti ab. tot ce vor este o masina buna si un service bun.

Link to comment
Share on other sites

bai da esti ingrozitor. iti repet ca nu intelegi nimeni aici nu e anti bmw daca a dat banii pe bmw si nici anti ab. tot ce vor este o masina buna si un service bun.

158610[/snapback]

 

Super! Inseamna ca doar mijloacele prin care dorim sa imbunatatim lucrurile difera. De altfel unul din scopurile fundamentale pentru care a fost infiintat bmwclub.ro in 2004 este exact acesta, imbunatatirea relatiilor client-service si nu cred ca sunt multi care chiar au facut ceva in acest scop, mai mult decat mine.

 

Si nu-mi mai spune ca sunt ingrozitor. Eu am chiar gandit de mult timp care e cea mai buna strategie, nu reactionez visceral la anumite incidente. Am stat prin service foarte mult si cunosc oamenii de acolo si cum gandesc. Si cred cu tarie ca lucrurile se pot imbunatati. Doar ca nu asa cum am vazut in ultima vreme pe topicurile initiate de tine, care dai startul si in razboiul tau de guerilla, devin victime colaterale.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai rau lucru pe o piatza e MONOPOLUL... ceea ce detine si AB.

 

dar, daca e sa privim si altfel lucrurile... nu doar AB e de vina, defapt la AB sunt niste "baieti" care desfac si pun NOU, ceea ce inseamna ca a scazut calitatea BMW... nu ?

158671[/snapback]

 

 

Cu monopolul ai dreptate,dar se va schimba curand acest lucru,daca nu ma insel.

 

Nu are legatura schimbatul pieselor cu calitatea masinii.Pai ce sa faca,sa le repare,si sa nu puna nou?

Nu se mai practica de ani buni asa ceva ,deoarece este mai ieftin si mai sigur sa se puna piese noi sau reconditionate in fabrica.

Calitatea masinii este foarte discutabila.Nu putem da vina pe calitate daca este vorba de incompetenta unor service-uri.

Probleme exista la BMW-uri noi,nimic de zis,dar multe sunt amplificate inutil de tratamentul primit in service si de nerespectarea garantiei .

Link to comment
Share on other sites

Doar ca nu asa cum am vazut in ultima vreme pe topicurile initiate de tine, care dai startul si in razboiul tau de guerilla, devin victime colaterale.

158614[/snapback]

 

regret nu inteleg despre ce vorbesti. n-am facut decat sa-mi descriu experientele personale exact asa cum au fost. prea iei lucrurile personal.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Cu monopolul ai dreptate,dar se va schimba curand acest lucru,daca nu ma insel.

 

Nu are legatura schimbatul pieselor cu calitatea masinii.Pai ce sa faca,sa le repare,si sa nu puna nou?

Nu se mai practica de ani buni asa ceva ,deoarece este mai ieftin si mai sigur sa se puna piese noi sau reconditionate in fabrica.

Calitatea masinii este foarte discutabila.Nu putem da vina pe calitate daca este vorba de incompetenta unor service-uri.

Probleme exista la BMW-uri noi,nimic de zis,dar multe sunt amplificate inutil de tratamentul primit in service si de nerespectarea garantiei .

158710[/snapback]

 

eu zic ca are legatura...

 

deci, dca piesa e NOUA, de ce se strica... si dece atat de des incat sa ai probleme cu garantia ???

Link to comment
Share on other sites

pai la drumurile de la noi ii inteleg oarecum si pe astia care acorda garantia.

Sunt curios daca careva dintre voi si-a facut o fituica in care sa isi noteze cam cati bani ii mananca pe an BMW-ul lui, ma refer la cele iesite din garantie si bineinteles excluzand costurile consumabilelor si a reviziilor. Deci doar a pieselor sau subansamblelor care s-au defectat si au necesitat inlocuire. O suma aproximativa asa macar.

Link to comment
Share on other sites

pai la drumurile de la noi ii inteleg oarecum si pe astia care acorda garantia.

  Sunt curios daca careva dintre voi si-a facut o fituica in care sa isi noteze cam cati bani ii mananca pe an BMW-ul lui, ma refer la cele iesite din garantie si bineinteles excluzand costurile consumabilelor si a reviziilor. Deci doar a pieselor sau subansamblelor care s-au defectat si au necesitat inlocuire. O suma aproximativa asa macar.

158874[/snapback]

 

Mai, este masina premium, deci si preturile pa masura. Aici vb de service si garantii care sunt low-end :) lowest de fapt :blink:

Link to comment
Share on other sites

Thebe are perfecta dreptate. Mie mi-au reprosat odata ca i-am facut "sobolani" pe forum, dar le-am zis "pentru ca mi-ati furat debitmetrul" :blink:

158497[/snapback]

 

:) ...vrei sa spui ca baietzii de la Contempo stau pe net sa citeasca topicurile in care-i spurcam?... :) ...parca si vad un mecanic de la ei care rade in spatele tastaturii...cititind pe treat-ul cu "...Service si Reparatii..." despre pataniile unuia caruia i-a tras-o cu o zi inainte... :)

Link to comment
Share on other sites

:blink: ...vrei sa spui ca baietzii de la Contempo stau pe net sa citeasca topicurile in care-i spurcam?... :) ...parca si vad un mecanic de la ei care rade in spatele tastaturii...cititind pe treat-ul cu "...Service si Reparatii..."  despre pataniile unuia caruia i-a tras-o cu o zi inainte... :)

158897[/snapback]

 

Baaaai, ma leshi?! :) Daca zic. A citit careva din ei si a trimis mail catre ceilalti, inclusiv catre seful de service, care mi-a zis mie la randul lui.

Link to comment
Share on other sites

Baaaai, ma leshi?! :blink:  Daca zic. A citit careva din ei si a trimis mail catre ceilalti, inclusiv catre seful de service, care mi-a zis mie la randul lui.

158899[/snapback]

Eu te cred... :) ...eram chiar curios daca ai spus-o in gluma sau a fost ceva serios...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.