Jump to content

E46 instabil, greu de tinut pe linie dreapta


Recommended Posts

ciudat... si eu am problema ta.. dar geometria a fost facuta cu plinul ? am inteles de la un service ca acest lucru conteaza... cred ca o sa merg la reprezentanta sa imi fac geometria ...

 

geometria a fost facuta cu ultima tehnologie cu am scris mai sus.

 

a fost verificata presiunea in pneuri,daca exista joc la pivoti,bucsi defecte.a spus ca pe spate la o bucsa am putin joc.a fost ca un I.T.P la noi.

 

nu stiu daca are vreo importanta geometria a fost facuta pe rotile de 16 si pt vara am 17

 

flansele de la amortizor pot avea vre un efect la instabilitatea masinii? ????

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

pai tehnologia te cred ca este de ultima generatie ..dar conteaza cum e facuta si de cine.. Eu am inteles asa de la mecanici: La bmw-uri geometria se face si pe fata si pe spate. Mai intai se regleaza spatele apoi fata. Totodata masina trebuie sa aibe plinul facut si nici un joc in articulatii.

 

PS: @darius_x am jante OEM Style 89. Insa nu exclud posibilitate sa fie vreo janta indoita...

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

pai tehnologia te cred ca este de ultima generatie ..dar conteaza cum e facuta si de cine.. Eu am inteles asa de la mecanici: La bmw-uri geometria se face si pe fata si pe spate. Mai intai se regleaza spatele apoi fata. Totodata masina trebuie sa aibe plinul facut si nici un joc in articulatii.

 

 

am avut jante oem aceiasi problema.styling 44 si unele de z4 nu mai stiu modelul erau pe 16

geometria a fost facuta la bmw heermann un dealer din orasul unde stau

 

flansele de la amortizor pot avea vre un efect la instabilitatea masinii? ????

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

trebuie facuta ,dar poti numara filetele pana faci geometria .casa fie cat de cat rotle drepte

 

doar fata faci

 

credeam ca se trage de la ET necorespunzator...dar se pare ca nu e asta, daca ar fi o janta indoita sau neechilibrata ar trebui sa traga intr-o parte si cand mergi drept si lasi mainile d p volan, la mine nu se intampla asta, cand aveam 205/50/17 nici atunci nu simteam....

 

nu are treaba et chiar daca este de seria 5.

 

un prieten are et 18 pe jante de 18 bascule varza bateau fier pe fier,amotizoare pref si mergea drept

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

toata problema e din geometrie si cauciucuri ... am avut aceasi problema am pus cauciucuri NOI nu second si facuta geometria si mergea perfect tot un seria 3 E46 ...

 

apoi am avut si joc in caseta si tot nu sarea de pe drum ca inainte deci nu e de la caseta .

 

e foarte nasol sa faca cum spuneti voi trebuie sa fii foarte atent ca iti ia volanu din mana <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
care ma ajuta si pe mine cu o problema!!! am niste arcuri sport pe fata H&R rosii si sunt curios daca ultimele 2 spire din partea de sus ar trebui sa fie lipite una de alta!chestia este ca pe ambele parti arcurile stau la fel!mentionez ca am un amortizor varza si tocmai ce am cumparat o pereche noua ca sa le schimb! sunt curios daca trebuie sa cumpar si arcurile sau nu!!! ast un rasp din partea voastra!! ms mult!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

care ma ajuta si pe mine cu o problema!!! am niste arcuri sport pe fata H&R rosii si sunt curios daca ultimele 2 spire din partea de sus ar trebui sa fie lipite una de alta!chestia este ca pe ambele parti arcurile stau la fel!mentionez ca am un amortizor varza si tocmai ce am cumparat o pereche noua ca sa le schimb! sunt curios daca trebuie sa cumpar si arcurile sau nu!!! ast un rasp din partea voastra!! ms mult!!

salut, uite m-am uitat si asa sunt si la mine..nu prea se vede in poza dar sunt lipite

post-45042-0-89787200-1336375963_thumb.jpg

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ceva solutii?

 

la mine diectia e ciudata... volanu nu revine la normal daca iau in viraj.. adica indrept spre dreapta, de ex, si merg asa incet si el ramane asa si daca vreau po sa merg fara sa iau mana constant spre dreapta....ceva sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Ai un surub la caseta de directie pe care ilpoti strange in caz ca aceasta are joc. Scapi de joc, dar dai de problema asta: nu iti mai revine volanul singur si se misca mai greu.

 

Probabil caseta ta avea joc iar proprietarul initial a strans acel surub inainte sa o vanda.

Link to comment
Share on other sites

Ai un surub la caseta de directie pe care ilpoti strange in caz ca aceasta are joc. Scapi de joc, dar dai de problema asta: nu iti mai revine volanul singur si se misca mai greu.

 

Probabil caseta ta avea joc iar proprietarul initial a strans acel surub inainte sa o vanda.

 

hmmmm.... si daca mai dau drumu din surub nu ar mi putea reveni? adica sao aduc undeva l un compromis unde sa nu aiba joc da sa si revin daca iau un viraj?

Link to comment
Share on other sites

Daca de acolo ti se trage problema, singura solutie e sa schimbi sau sa reconditionezi caseta.

 

pai nu stiu de unde se trage. asta e o problema ca e mai greu volanu si nu revine... dar am aceasi problema ca oamenii de mai sus... la viteze de peste 120 e mai greu sa o tin dreapta... parca merge stanga dreapta... ca si cum ar fi canale de tir dar nu sunt..fostu proprietar zicea ca a facut unghiu si caderile si tot dar probabil o sa le mai fac odata... si sa dau si drumu la surubu ala o secunda sa vedem cum merge treaba.. o sa revin prin decembrie ca acu e in austria masina... traieste pe benzina buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.