Jump to content

Intra greu in viteze,chiar sare uneori dintr-a doua


ral

Recommended Posts

Salut,de cand a venit frigul,in special dimineata,imi intra destul de greu in viteze(nu intra lin,parca agata de ceva),iar uneori cand nu fortez mai tare sa bag a doua mai si sare din viteza.Cand se incalzeste totul revine la normal.Ieri am schimbat uleiul la cutie crezand ca e de la el ,dar se pare ca nu este asa.Altceva ce se mai poate verifica,sau asa este normal?
Link to comment
Share on other sites

aceasi problema o am si eu la 318d parca imi agata ceva ... 1 intra mai greu cate odata trebuie sa bag 2 apoi 1 la semafor , cand schimb mai grabit intra doua si nu intra bine imi arunca schimbatoru pe liber urat tare ... iar cate odata sta inclinat spre a 5-a nu mai revine la mijloc am fost la un service sa uitat pe desubt si mi-a zis ca trebuie schimbat ceva o tija .... nush dar nu a vrut sa se bage inca din motiv k e scumpa manopera sa umble la cutie si a zis sa astept sa mai gasesc esapament dublu si ce mai vreau eu sa schimb si le face pe toate
Link to comment
Share on other sites

Andrei, in cazul tau nu e de la timonerie (ceea ce a zis service-ul), ci posibil sa fie de la cutie. Trebuie schimbati niste pini: http://webspace.ring...shift_pins.html

Cititi buletinul ala de service, sunt mentionate modelele la care se aplica si modul greu de schimbare a vitezelor.

 

Daca nu e de la pini, e de la furca de selectie - si nu sunt multi care se baga la o astfel de reparatie/inlocuire.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

nush ce sa zic posibil sa fie de la pini , nu e chiar grava treaba ... mai des se simte cand schimb la rece intra-n 1-a dintra doua nu mi-a sarit decat de vreo 3-4 ori intrun an iar spre a 5-a imi ramane blocat foarte des . oricum o sa vreau sa repar si treaba asta sa mearga ceas masina :p
Link to comment
Share on other sites

o cutie manuala de e36 nu e chiar asa scumpa, cred scapi mai ieftin decat manopera + piese sa o repari..

 

Nu e scumpa,dar la una sh exista riscul sa aibe aceeasi problema,poate nu pe moment.La mine intra greu doar cand e foarte frig afara,in special dimineata si numai pana se incalzeste putin motorul.Uleiul l-am schimbat de 2 zile,deci sare din schema.Presupun ca una din piesele astea http://www.pelicanparts.com/BMW/catalog/images/BMW_pedals/SKSBE36.jpg ,e in jur de 3 mil.tot kitul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.