Jump to content

Reglementari taxa inmatriculare


maciu1

Recommended Posts

Cine nu stia daca se introduce, nu se mai introduce sau se diminueaza taxa de prima inmatriculare....sa afle ca se va plati la cotele deja stabilite si nu mai e cale de intors (apropos de impotrivirea UE)...

 

"Cum a scapat de UE

 

Introducerea taxei de inmatriculare a fost vazuta de Comisia Europeana ca o masura protectionista anticoncurentiala. Acesta este si motivul pentru care de la 1 ianuarie 2007 va fi scoasa acciza pe masinile din import.

 

„Aceasta taxa nu este anticoncurentiala pentru ca este aplicata pe toate masinile: noi, second-hand, straine sau autohtone“, a spus Tomi.

 

Taxa se calculeaza in functie de cilindreea autoturismului, normele Euro si vechimea autoturismului, iar valoarea ei incepe de la citeva zeci de euro si poate ajunge la mii de euro. "

 

Articolul se gaseste aici

Link to comment
Share on other sites

Cine nu stia daca se introduce, nu se mai introduce sau se diminueaza taxa de prima inmatriculare....sa afle ca se va plati la cotele deja stabilite si nu mai e cale de intors (apropos de impotrivirea UE)...

 

"Cum a scapat de UE

 

Introducerea taxei de inmatriculare a fost vazuta de Comisia Europeana ca o masura protectionista anticoncurentiala. Acesta este si motivul pentru care de la 1 ianuarie 2007 va fi scoasa acciza pe masinile din import.

 

„Aceasta taxa nu este anticoncurentiala pentru ca este aplicata pe toate masinile: noi, second-hand, straine sau autohtone“, a spus Tomi.

 

Taxa se calculeaza in functie de cilindreea autoturismului, normele Euro si vechimea autoturismului, iar valoarea ei incepe de la citeva zeci de euro si poate ajunge la mii de euro. "

 

Articolul se gaseste aici

158675[/snapback]

 

asa sar parea ca e..dar dupa cum am zis in alt topic..vom stii doar cand va aparea noul cod fiscal...dar asa se pare va fi o taxa de inmatriculare sau prima inmatriculare care o sa arda p multii la buzunar si o sa faca din adusul masinilor de afara ceva neprofitabil

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut la stiri ca cetateanul roman poate da in judecata statul pentru abuz la curtea europeana si castiga sigur, nu a spus si ce articol din legea europeana este incalcat, dar cred ca se poate afla, si se pare ca in iunie 2007 taxa va fii scoasa, deoarece o schimbare in codul fiscal are nevoie de o propunere cu 6 luni inainte de schimbare. Sper sa fie real ca vreau sa-mi schimb masina in curand.
Link to comment
Share on other sites

http://www.newz.ro/stiri/statul-roman-ars-...-ue_n24559.html

ungurii se pare ca au castigat

160929[/snapback]

cei doi unguri din articol vrei sa zici... ma asteptam sa citesc in articol ca "ungurii" (adica ungaria) au castigat in procesul cu UE.. M-am si speriat.

 

Eu vreau un e34. Deci 1000 masina si 4000 taxa.. :blink:

 

 

vestea buna e ca la renault dieselul costa cat benzina...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.