Jump to content

318i vs. a4


Burcea

Recommended Posts

m-ai interesa parerile celor care cunosc sau au condus cele doua modele (ambele dupa 2002) legate de preformante, confort etc.

 

va multumesc.

158774[/snapback]

 

A4 de care?

 

318i N42B20 e super masina, parerea mea. Merge bine (avion nu e in nici un caz, dar poti merge sportiv cat de cat). Consuma super ok. Taxele vor fi mici, ca e motor sub 2000 cmc. Am avut 1 an masina asta si imi este dor de ea si acuma.

Link to comment
Share on other sites

Pai A4 sub 2000 diesel , poate sa fie versiunea de 101 cp, care e submotorizata, si cea de 131 cp, care e foarte ok , dar BMW 318i dupa 2002 are 143 cp ; daca o sa conduci amandoua masinile vei vedea ca BMW-ul e mult mai rigid si mai "infipt" pe drum, te tine in priza fata de Audi care are suspensiile ceva mai moi si e mai detasat , mai cuminte ca sa zic asa. Oricum daca nu ai multi km de facut ia-ti benzina , n-o sa regreti. Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

Pai A4 sub 2000 diesel , poate sa fie versiunea de 101 cp, care e submotorizata, si cea de 131 cp, care e foarte ok , dar BMW 318i dupa 2002 are 143 cp ;

Astea erau motoarele 1.9 TDI de pe vechiul model, actualul model are motor diesel de 2 litri si 140 CP sau 170 CP. Exista si 1.9 TDI de 115 CP.

Eu daca mi-as lua A4 nou mi-as lua motorul 2.0 TFSI de 220 CP.

Link to comment
Share on other sites

Vorbind despre Audi si BMW (parere bazata pe conducerea unui BMW e46 316i 105 CP si un Audi A6 modelul nou 2.4 i Quattro) as spune ca nu incape comparatie...

Dupa experienta de ieri cand am condus vreo 40 de Km prin oras si in afara un A6 pot sa spun cu mana pe inima ca Audi nu are legatura cu sportivitatea... cei 105 CP din BMW-ul meu sunt prezenti si ii simti permanent iar in viraje BMW e de vis si te bucuri efectiv de fiecare viraj... In Audi e o dulce plimbare, plutire in care condusul nu-ti face nici o placere in particular... La un mod foarte serios spun ca Audi concureaza cu Mercedes dar pana la BMW mai are muuuuuuuuuuuuult de tot.... si mai e ceva, tractiunea spate de la BMW e ceva de vis... nu se compara stabilitatea in viraje si dinamica masinii...

deci clar as merge pe 318 care dupa 2002 cu cei 143 CP e o masina adevarata... Oricum in Romania nu prea ai unde sa folosesti mai mult de 100 de cai ptr ca majoritatea timpului te tarai prin cozi de masini si mergi cu pana in 60 la ora... desigur 0-60 cu BMW-ul si virajele fac tot farmecul...

Link to comment
Share on other sites

Vorbind despre Audi si BMW (parere bazata pe conducerea unui BMW e46 316i 105 CP si un Audi A6 modelul nou 2.4 i Quattro) as spune ca nu incape comparatie...

Dupa experienta de ieri cand am condus vreo 40 de Km prin oras si in afara un A6 pot sa spun cu mana pe inima ca Audi nu are legatura cu sportivitatea... cei 105 CP din BMW-ul meu sunt prezenti si ii simti permanent iar in viraje BMW e de vis si te bucuri efectiv de fiecare viraj... In Audi e o dulce plimbare, plutire in care condusul nu-ti face nici o placere in particular... La un mod foarte serios spun ca Audi concureaza cu Mercedes dar pana la BMW mai are muuuuuuuuuuuuult de tot.... si mai e ceva, tractiunea spate de la BMW e ceva de vis... nu se compara stabilitatea in viraje si dinamica masinii...

deci clar as merge pe 318 care dupa 2002 cu cei 143 CP e o masina adevarata... Oricum in Romania nu prea ai unde sa folosesti mai mult de 100 de cai ptr ca majoritatea timpului te tarai prin cozi de masini si mergi cu pana in 60 la ora... desigur 0-60 cu BMW-ul si virajele fac tot farmecul...

158898[/snapback]

:blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.