Jump to content

Problema abs si asc


Recommended Posts

Va salut am o problema destul de ciudata se aprid uneori martorii pentru abs si asc am pus masina pe tester si indica senzor abs dreapta fata defect am schimbat acel senzor si acceiasi problema ideea este ca uneori se sting in timpul mersului dar atunci la cea mai mica apasare de frana intra abs-ul si in acelasi timp se aude un zgomot foarte puternic ca un "rontait"sa zic asa la rota dreapta fata acolo unde testerul indica acel senzor defect.Poate ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am verificat si este bagat cum trebuie ziceti ca este posibil sa fie din calculatorul de abs dar ideea este ca nu mi-l da pe tester imi da doar senzor abs stanga fata nu ar trebuii sa vada si calculatoru in cazul in care ar fi defect,

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ai pe masina varianta "defectuoasa" de modul ABS, adica Bosch cu terminatia 001 la cod, sunt foarte multe probleme cu ele, cauta aici pe forum e un baiat care le repara, problema sunt niste firicele in interior care foarte subtiri fiind se rup frecvent.
Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ai pe masina varianta "defectuoasa" de modul ABS, adica Bosch cu terminatia 001 la cod, sunt foarte multe probleme cu ele, cauta aici pe forum e un baiat care le repara, problema sunt niste firicele in interior care foarte subtiri fiind se rup frecvent.

Da exact acest modul cu terminatia 001 il am dar totusi ma nedumereste faptul ca nu imi da pe tester acest modul defect.

Link to comment
Share on other sites

pai nu are cum sa iti apara ca este defect, el are pe placa lui de circuite firul care duce la senzorul de abs de la roata stanga fata intrerupt (sper ca m-am facut inteles), d-asta iti apare ca ar fi senzorul stanga fata, nu vede intrarea lui pentru ca este intrerupta din circuit
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
salut prieteni.sunt nou pe aici si cred k am o problema asemanatoare cu modulul abs asc.am acelasi cod cu probleme 265223001.cand am luat masina functiona vitezometrul si litrometrul si nu am crezut k ar fi probleme de natura asta pentru ca nici martorii nu erau aprinsi dar la o franare brusca...surpriza...no abs,am mers la un mecanic si a desfacut modulul zicand ca asta ar fi problema...nu a facut nimic bun ba din contra adio vitezometru si litrometru,in schimb a gasit pe panoul de bord becurile indicatoare usor dezlipite de pe placa,le-a refacut circuitul si ma sfatuit sami iau modul si pompa abs.nu stiu mai nimic despre electonica ce ma sfatuiti...acum circul cu modulul defect si martorii aprinsi la abs si asc.cei care v-ati lovit de problema asta,,,,help please
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut prieteni.sunt nou pe aici si cred k am o problema asemanatoare cu modulul abs asc.am acelasi cod cu probleme 265223001.cand am luat masina functiona vitezometrul si litrometrul si nu am crezut k ar fi probleme de natura asta pentru ca nici martorii nu erau aprinsi dar la o franare brusca...surpriza...no abs,am mers la un mecanic si a desfacut modulul zicand ca asta ar fi problema...nu a facut nimic bun ba din contra adio vitezometru si litrometru,in schimb a gasit pe panoul de bord becurile indicatoare usor dezlipite de pe placa,le-a refacut circuitul si ma sfatuit sami iau modul si pompa abs.nu stiu mai nimic despre electonica ce ma sfatuiti...acum circul cu modulul defect si martorii aprinsi la abs si asc.cei care v-ati lovit de problema asta,,,,help please

nimeni nimic....nici o parere...chiar la toata lumea merge abs-ul asc-ul?numai eu sunt ghinionist? :cry:..

Link to comment
Share on other sites

salut prieteni.sunt nou pe aici si cred k am o problema asemanatoare cu modulul abs asc.am acelasi cod cu probleme 265223001.cand am luat masina functiona vitezometrul si litrometrul si nu am crezut k ar fi probleme de natura asta pentru ca nici martorii nu erau aprinsi dar la o franare brusca...surpriza...no abs,am mers la un mecanic si a desfacut modulul zicand ca asta ar fi problema...nu a facut nimic bun ba din contra adio vitezometru si litrometru,in schimb a gasit pe panoul de bord becurile indicatoare usor dezlipite de pe placa,le-a refacut circuitul si ma sfatuit sami iau modul si pompa abs.nu stiu mai nimic despre electonica ce ma sfatuiti...acum circul cu modulul defect si martorii aprinsi la abs si asc.cei care v-ati lovit de problema asta,,,,help please

 

poti sa incerci sa iei un modul sh care costa de la 150e in sus si se poate strica oricand,sau poti lua un modul nou de pe ebay cu 400e la care ai garantie 2ani,eu am ales a 2-a varianta acum un an si nu mai am probleme.

in tara,nou, sub 700e nu prea ai sanse sa il gasesti.

pompa de abs e buna nu trebuie schimbata,doar partea electronica(modulul).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

poti sa incerci sa iei un modul sh care costa de la 150e in sus si se poate strica oricand,sau poti lua un modul nou de pe ebay cu 400e la care ai garantie 2ani,eu am ales a 2-a varianta acum un an si nu mai am probleme.

in tara,nou, sub 700e nu prea ai sanse sa il gasesti.

pompa de abs e buna nu trebuie schimbata,doar partea electronica(modulul).

bine bine am inteles o sa incerc o varianta dar a trebuit sa-l recodezi dupa montaj?eu in acest moment am luat unul sh cu tot cu pompa si am facut greseala de al schimba complet si dupa o scurta proba am observat ca vitezometrul si litrometrul ba merg ba nu,dar becurile abs asc au ramas aprinse si pe deasupra am ramas fara frane,nu am nici idee cum se poate aerisi instalatia...

Link to comment
Share on other sites

e normal sa fi ramas fara frane,atata timp cat nu ai aerisit instalatia dupa ce ai umblat pe acolo si bineinteles trebuia completat cu lichid.

pt a aerisi ai la fiecare roata un aerisitor,dar eu zic sa lasi pe cineva priceput sa faca treaba asta si cu ocazia asta sa schimbi tot lichidul si eventual sa verifici vizual integritatea furtunelor din cauciuc de la frane(pot fi crapate si pot ceda cand ai mai mare nevoie de frana).cu franele nu e de joaca.

faptul ca nu s-au stins becurile de abs si asc,nu inseamna neaparat ca e defect modulul luat de tine.

poate fi din cauza ca nu ai sters eroarea,sau daca cumva modulul pus de tine a fost inainte pe o masina cu cutie de viteze diferita, manuala/automata atunci acesta trebuie recodat.

modulul nou pus de mine,da a trebuit codat pe masina dar e cea mai mica problema,se face cu un tester banal.montat+codat 50lei cred ca am dat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

e normal sa fi ramas fara frane,atata timp cat nu ai aerisit instalatia dupa ce ai umblat pe acolo si bineinteles trebuia completat cu lichid.

pt a aerisi ai la fiecare roata un aerisitor,dar eu zic sa lasi pe cineva priceput sa faca treaba asta si cu ocazia asta sa schimbi tot lichidul si eventual sa verifici vizual integritatea furtunelor din cauciuc de la frane(pot fi crapate si pot ceda cand ai mai mare nevoie de frana).cu franele nu e de joaca.

faptul ca nu s-au stins becurile de abs si asc,nu inseamna neaparat ca e defect modulul luat de tine.

poate fi din cauza ca nu ai sters eroarea,sau daca cumva modulul pus de tine a fost inainte pe o masina cu cutie de viteze diferita, manuala/automata atunci acesta trebuie recodat.

modulul nou pus de mine,da a trebuit codat pe masina dar e cea mai mica problema,se face cu un tester banal.montat+codat 50lei cred ca am dat.

am montat modulul dar nici o schimbare am am fost la tester nici nu poate intra pe abs nici motor nimic cu mufa a

la modulul abs cuplata se aude un tacanit scurt in modul si da eroare la conectare ,daca scot mufa abs poate intra pe test bord,module diferite dar nu motor..sa incercat cu progam dis si inpa....help please

Link to comment
Share on other sites

am montat modulul dar nici o schimbare am am fost la tester nici nu poate intra pe abs nici motor nimic cu mufa a

la modulul abs cuplata se aude un tacanit scurt in modul si da eroare la conectare ,daca scot mufa abs poate intra pe test bord,module diferite dar nu motor..sa incercat cu progam dis si inpa....help please

am rezolvat si aceasta problema,am schimbat iarasi unitatea abs cu o alta/doar modulul electronic/am observat ca imi functioneaza kilometrajul si consumul instantaneu si am ajuns la service unde cu un program ncs expert sper k zic bine sa recodat modulul pt masina mea el fiind luat de pe un 530d si becurile s-au stins iar acum totul functioneaza perfect.daca nu va veti putea conecta cu testerul la abs nu e bun modulul eu am schimbat 3 pana am nimerit unul bun second hand dupa o masina de anglia cu 80000km la bord am platit 400ron pe el si 50 ron programarea.va multumesc celor ce mi-au raspuns.rog admin sa inchida topicul daca nu mai are nimeni nimic de postat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.