Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Asta e un avocat la vreo 60 de ani, orasul e mic, e foarte cunoscut in oras, fost PDL-ist, acum e consilier local UNPR-ist, am zis ca experienta bate tineretea. Ma gandesc ca daca se duce cu tolba de procese din astea, si le castiga cum a mai castigat, n-ar trebui sa ma ingrijorez foarte tare.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

1. stie cineva ceva avocati buni si corecti ca pret pe tema asta in deva?

2. cine a urmat procedura pe deva, cam cat a durat? din ce am inteles depinde de fiecare judet treaba asta cu durata?

3. daca incerc sa inmatriculez fara taxa dureaza tot atat? ma intreb daca nu mai bine are rost sa inmatriculez direct de la inceput si apoi sa incerc recuperarea decat sa merg pe numere rosii cine stie cat (asta daca judecatoria ma sustine si forteaza politia sa-mi dea numere pe durata procesului) sau sa merg pe jos.

4. cat sunt numerele rosii / luna si ce implica ele in ideea impozitului si a asigurarii? trebuie sa platesc si impozit/asigurare pe langa, sau sunt 'all-inclusive'?

Link to comment
Share on other sites

1. stie cineva ceva avocati buni si corecti ca pret pe tema asta in deva?

2. cine a urmat procedura pe deva, cam cat a durat? din ce am inteles depinde de fiecare judet treaba asta cu durata?

3. daca incerc sa inmatriculez fara taxa dureaza tot atat? ma intreb daca nu mai bine are rost sa inmatriculez direct de la inceput si apoi sa incerc recuperarea decat sa merg pe numere rosii cine stie cat (asta daca judecatoria ma sustine si forteaza politia sa-mi dea numere pe durata procesului) sau sa merg pe jos.

4. cat sunt numerele rosii / luna si ce implica ele in ideea impozitului si a asigurarii? trebuie sa platesc si impozit/asigurare pe langa, sau sunt 'all-inclusive'?

 

2.Dureaza in functie de tribunal , la Constanta dureaza si un an.

3.Nu mai merge sa iei nr rosii pe durata procesului , cam de o luna incoace.

4.Impozitul se plateste din momentul in care ai devenit propietar. Asigurare se plateste daca vrei sa scoti numere.

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu si am depus un dosar pentru recuperarea taxei..sa vedem acum ce s-o intampla

 

am apelat la: www.recuperaretaxaauto.ro, www.recuperaretaxapoluare.ro si am dat 300 ron, bani pe care teoretic ii recuperez la final.

 

ei spun ca sansele de castig sunt de 100% si ca reusesc sa obtina si dobanda pe perioada procesului care dureaza pana la 1 an.

 

la final, partea lor este de 15% din ceea ce recuperezi!

 

avem de asteptat :)

Link to comment
Share on other sites

1. stie cineva ceva avocati buni si corecti ca pret pe tema asta in deva?

2. cine a urmat procedura pe deva, cam cat a durat? din ce am inteles depinde de fiecare judet treaba asta cu durata?

3. daca incerc sa inmatriculez fara taxa dureaza tot atat? ma intreb daca nu mai bine are rost sa inmatriculez direct de la inceput si apoi sa incerc recuperarea decat sa merg pe numere rosii cine stie cat (asta daca judecatoria ma sustine si forteaza politia sa-mi dea numere pe durata procesului) sau sa merg pe jos.

4. cat sunt numerele rosii / luna si ce implica ele in ideea impozitului si a asigurarii? trebuie sa platesc si impozit/asigurare pe langa, sau sunt 'all-inclusive'?

 

1. Daca esti un pic descurcaret nu ai nevoie de avocat si faci exact ce am scris in primul post. Ca durata depinde cat de repede esti programat la proces, cam 3-4 luni pana la primul proces. Apoi daca ai toate actele necesare in 2-3 prezentari primesti castig de cauza.

2. Eu am rezolvat in 2 prezentari. Deci 4 luni am asteptat programarea+ inca 2 luni prezentarile+1 luna pana a venit sentinta=7 luni. Apoi fac Finantele Publice recurs care mai dureaza cam 6 luni.

3. Faptul ca nu se mai dau numere rosii te cam forteaza sa platesti taxa apoi sa recuperezi.

4. Impozit, asigurari si alte taxe se platesc indiferent de metoda de recuperare.

Link to comment
Share on other sites

am inteles, merci frumos pentru raspunsuri, in situatia asta cred ca solutia e sa inmatriculez si apoi sa ma rafuiesc cu ei, totul e ca o sa-mi tina banii blocati o vreme.

 

totusi, pot avea la taxa o mica mai mare problema, si anume: cu o mica deviere de la subiect pentru care imi cer scuze, inca nu-mi pot da seama daca masina pe care vreau s-o inmatriculez e euro 3 sau 4 (ceea ce face o imensa diferenta la taxa) -- mai precis, am adus un e61 530d 2004 (cred ca sfarsitul anului dar nu pot confirma ca talonul full e pe drum) 218cp cu filtru de particule daca judec dupa meniul de service din idrive (unde apare acest filtru); cum pot sa-mi dau seama ce euro e? am vazut ca exista e60/61 si euro 3 insa e adevarat ca ce am vazut eu euro 3 nu avea filtru particule. are cineva vreo idee? n-am reusit sa gasesc informatii pe forum, da poate n-am cautat bine

Edited by jazzman
Link to comment
Share on other sites

bazare, merci frumos ca m-ai linistit, acu citeam si eu pe net ca motoarele astea au fost echipate euro 4 + filtru particule incepand cu martie 2004, si pe jumatatea mea de talon am gasit first registration = 9 decembrie 2004 deci ar trebui sa fie totul ok.. pfiu, taxa ar fi vreo 1600, nu 4200 :))
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Mda, in superioritatea mea benevola o sa va dau un pont: undeva de la inceputul anului viitor n-o sa mai aveti nevoie de instanta, deja exista un RIL pronuntat in sensul asta, o sa depuneti cerere pur si simplu la finante si gata, pam pam.

 

Naspa o sa fie atunci ca un alt diY o sa ramana fara obiect.... uoff

s-a materializat initiativa?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu si am depus un dosar pentru recuperarea taxei..sa vedem acum ce s-o intampla

 

am apelat la: www.recuperaretaxaauto.ro, www.recuperaretaxapoluare.ro si am dat 300 ron, bani pe care teoretic ii recuperez la final.

 

ei spun ca sansele de castig sunt de 100% si ca reusesc sa obtina si dobanda pe perioada procesului care dureaza pana la 1 an.

 

la final, partea lor este de 15% din ceea ce recuperezi!

 

avem de asteptat :)

 

 

 

Te-as sfatuii sa nu ceri si cheltuieli de judecata, pt ca e "lege" sa nu-ti dea banii si pe cheltuieli judecatoresti ( ordine de sus ) , astazi am avut procestul si din 10 - 15 oameni care doar 2 au primit amanari (au cerut si cheltuieli de judecata) restul, cum sunt si eu asteptam "VERDICTUL" :)

 

http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=62&d=NjIwMDAwMDAwMDA3NDY2NA**

Link to comment
Share on other sites

s-a materializat initiativa?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

nu prea cred, desi acu o luna si ceva ponta se lauda ca trebuie gasita o procedura prin care guvernul sa dea banii inapoi oamenilor: http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/ponta-vom-da-inapoi-banii-din-taxa-auto-1183419

 

totusi nu mai stiu nimic nici eu de treaba asta, cum a decurs, daca stie cineva ceva, rog sa informeze. si eu sunt in stand-by, am de scos 7000ron, dar daca as stii ca in 2-3 luni se reglementeaza problema frumos, nu ma apuc sa dau bani degeaba pe avocat si proceduri... dar daca e esuata faza, n-am ce face si n-are rost sa mai astept, deci rog care stie ceva stire mai noua de 9 august sa informeze.

Link to comment
Share on other sites

Deci din sfarsitul lui aprilie astept sentinta de la recurs OMFG justitia din romania.

 

 

Cum sa astepti atat pentru recurs? Au termen 15 zile la dispozitie sa faca recurs, daca n-au facut sa fie sanatosi ! Mergi de vorbeste cu avocatul, din cate am inteles trebuie depusa o cerere la finante, si pe langa cererea atasata trebuie sa depui si copie dupa sentinta.

 

Va tin la curent care sunt pasii si eu mai am putin de asteptat sa-mi ajunga acasa instiintarea de la tribunal.

Link to comment
Share on other sites

Vrea sa spuna ca a fost judecat recursul in aprilie si tot asteapta publicarea solutiei pentru a putea cere banii.

 

 

Am inteles....

 

Tu mai ai putin pana la proces.... Apropo, ai de gand sa ceri si cheltuieli de judecata ? Din cate am inteles finantele cer recurs numai daca sunt cerute si cheltuielile de judecata, cel putin la Brasov asa stau lucrurile.

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Da, am in 5 octombrie. Nu o sa cer cheltuieli de judecata. Sunt doar 550 lei cat am dat la avocat, n-are rost. Sunt curios doar daca mi-ar oferi dobanda.

 

Oricum la mine o sa fie mai complicata treaba, probabil o sa mai am termene de judecata.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Da, am in 5 octombrie. Nu o sa cer cheltuieli de judecata. Sunt doar 550 lei cat am dat la avocat, n-are rost. Sunt curios doar daca mi-ar oferi dobanda.

 

Oricum la mine o sa fie mai complicata treaba, probabil o sa mai am termene de judecata.

 

 

Sa stii ca mie mi-au acceptat si dobanda, dar, doar din 2011, n-am inteles de ce doar din 2011 dar e bine si asa .... Si a fost destul de complicat pt ca avocatul a cerut finantelor cu 500 de lei mai putin .... intampinarea lor a fost la fel facuta cu o suma mai mica, dar cu toate astea mi-au acceptat cererea de modificare a sumei plus ca am si castigat de la prima infatisare.

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa imi dea dobanda din 2009, probabil mi-ar da dublu banii de taxa. La primul termen n-am fost la tribunal, am zis ca se descurca avocatul si sa nu fiu agasant. Dar de asta ma duc, sunt foarte dezamagit de avocat.

 

 

urat .... si eu m-am trezit fara avocat la proces, dar am intrebat in stanga, in dreapta si se pare ca m-am descurcat .... legat de avocat :D banii ii dau numai cand primesc banii in cont !

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Cum sa astepti atat pentru recurs? Au termen 15 zile la dispozitie sa faca recurs, daca n-au facut sa fie sanatosi ! Mergi de vorbeste cu avocatul, din cate am inteles trebuie depusa o cerere la finante, si pe langa cererea atasata trebuie sa depui si copie dupa sentinta.

 

Va tin la curent care sunt pasii si eu mai am putin de asteptat sa-mi ajunga acasa instiintarea de la tribunal.

 

Deja am fost la recurs, acum astept sentinta.

 

salut

 

eu astazi i am ciuruit. leam luat toti banii din seif :))) taxa d eprima inmatriculare platita in octombrie 2007, cheltuieli de judecata 39 lei parca si dobanda muuultaaa de tot :)) cheltuielile cu avocatul in suma de 520 de lei nu au fost solicitate in instanta. bafta tuturor

 

Felicitari! Abia astept sa-i ard si eu :)

Link to comment
Share on other sites

salut

 

eu astazi i am ciuruit. leam luat toti banii din seif :))) taxa d eprima inmatriculare platita in octombrie 2007, cheltuieli de judecata 39 lei parca si dobanda muuultaaa de tot :)) cheltuielile cu avocatul in suma de 520 de lei nu au fost solicitate in instanta. bafta tuturor

 

 

felicitari! cat a durat pana ai primit acasa sentinta? au facut recurs?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.