Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

m-am uitat pe stalp dupa placuta.

 

sunt mai multe modele scrise acolo. 205/55 nu scrie. scrie de 200. exista asa ceva?

19421[/snapback]

 

Personal nu am auzit,si eu credeam ca sunt doar de tipul ...195-205-215-225 .....

Nu am auzit de marimi 200-210.....

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe stalp dupa placuta.

 

sunt mai multe modele scrise acolo. 205/55 nu scrie. scrie de 200. exista asa ceva?

19421[/snapback]

 

da exista;cand am cumparat masina aveam roata de rezerva 190/60/14 si mai stiu pe cineva care avea un cauciuc rusesc lat de 200

Link to comment
Share on other sites

scrie de 200. exista asa ceva?
Da, a existat in ultima jumatate a anilor '80 si prima parte a anilor '90.

Este vorba de pneurile TRX scoase de Michelin, care utilizau jante in sistem metric.

 

Au existat urmatoarele diametre de janta: 365mm (cca. 14,3"), 390mm (cca. 15,3"), 415mm (cca. 16,3"). Latimea pneurilor era multiplu de 10: 180mm, 200mm, 220mm, etc. Evident, nu erau disponibile toate combinatiile de latime pneu / janta. A existat, de exemplu, 200/60VR390, 220/55VR390, 240/55VR415, etc.

La vremea lor, pneurile TRX erau cele mai performante de pe piata. Cu timpul insa, pneurile "obisnuite" au venit din urma si le-au depasit. Tehnologia TRX este, in prezent, veche si neperformanta, iar pneurile pentru jante TRX sunt practic imposibil de gasit, iar atunci cand se gasesc costa enorm.

 

E important de retinut ca pneurile obisnuite (in inch) NU se potrivesc pe jante TRX. Difera atat diametrul jantei cat si suprafata de asezare pneu/janta. Deci, atentie, daca gasiti pe undeva un set de jante BMW care arata extraordinar, dar au un pret dubios de convenabil, aveti grija sa nu fie TRX. Nu veti mai gasi niciodata pneuri pentru ele.

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg cum se ia garda de voi ; eu nu am avut probleme nicidata cu dimensiunile rotilor ci cu altle cum ar fi galagia pe care o face toba finala etc....

19600[/snapback]

 

simplu....eu am fost tras pe dreapta de catre nenea politistul, pentru simplul motiv ca am bmw ursulet si ma luat cu chestii de genul, tu te dai la curse noaptea si ne faceti noua viatza amara :blink:. Iti dai seama ca am ramas masca.....M-a controlat la seriile de la motor si caroserie, la semnale, la faruri, stopuri etc....si pt. ca nu a avut dc sa se ia, a zis sigur te prind la roti si pt ca eu am 205/50 r16 si nu 225/45 r16...am ramas fara talon 2 saptamani....dar l-am luat inapoi usor...asa ca este foarte simplu sa se ia de tine.... :)

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

:) sunt curios daca sunt singurul pe care-l irita din ce in ce mai mult marcarea anumitor cuvinte gresit scrise cu rosu. Repet a 2-a oara(cred): suntem la ora de gramatica si comunicare sau pe un forum? Totusi sper ca, corectorul are ceva mai multa treaba si alte locuri spre care sa-si canalizeze energia decat sa stea cu ochii pe fiecare post si sa-l corecteze, daca este cazul. :blink: Edited by 316i
Link to comment
Share on other sites

:) sunt curios daca sunt singurul pe care-l irita din ce in ce mai mult marcarea anumitor cuvinte gresit scrise cu rosu. Repet a 2-a oara(cred): suntem la ora de gramatica si comunicare sau pe un forum? Totusi sper ca, corectorul are ceva mai multa treaba si alte locuri spre care sa-si canalizeze energia decat sa stea cu ochii pe fiecare post si sa-l corecteze, daca este cazul. :blink:

19648[/snapback]

 

solutia e simpla: cei care se vad "marcati" sa invete din greseli, si atunci nu vor mai fi motive de inrosit si de nervi din cauza inroselii.

 

sintem la ora de comunicare civilizata, si trebuie sa facem dovada ca avem o minima educatie scolara.

 

aj putea sa v-a scriu ji io nu-ma' kretinata-ti antro limba nekunoskuta ji za daudovada de o tota-la lipsa de bun zimt, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Bun, si ti se pare normal ceea ce se intampla, nu? :blink:

Adica ti se pare normal ca moderatorii sa joace rol si de corectori gramaticali? Eu n-am vazut asa ceva pe nici un forum din RO sau din afara si este foarte deranjant si anormal. Daca avem probleme de ortografie cred ca ar fi cazul sa ni le rezolvam in alta parte, nu pe un forum de BMW.

Link to comment
Share on other sites

tzin sa va anunt ca eu deja incep sa scriu in aceasta culoare preferata de anumiti moderatori si pe aceasta cale imi cer scuze pentru anumite greseli care se mai ivesc in scrisurile mele si care irita privirea celor mentionati mai devreme... :) :blink: Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

Bun, si ti se pare normal ceea ce se intampla, nu? :blink:

Adica ti se pare normal ca moderatorii sa joace rol si de corectori gramaticali? Eu n-am vazut asa ceva pe nici un forum din RO sau din afara si este foarte deranjant si anormal. Daca avem probleme de ortografie cred ca ar fi cazul sa ni le rezolvam in alta parte, nu pe un forum de BMW.

19659[/snapback]

 

forumul nostru este unul ca nici unul, adica unic. m-ar deranja sa aud prin oras/pe net "uite-i ba si pe analfabetii aia de pe bmwclub", asa cum, stim bine, se vorbeste despre alte forumuri din .ro. trebuie sa fim o elita din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

ei, pana la urma a contorizat cineva? cate E30-uri sunt?

intreb si eu, ca un boboc ce sunt... :)

19838[/snapback]

 

multe....hai ca am facut eu o mica contorizare....suntem 29 in total, sper sa nu fi ratat pe nimeni....deci:

1.Nick

2.Dan

3.(cine pana mea?!?)

4.316i

5.Alex323

6.Florin83

7.Luk

8.Til

9.Adioprisan

10.Strem

11.Cris_Tm

12.E30Feghea

13.E30PST

14.E30WRC

15.Vladenko

16.George324TD

17.Marci324TD

18.Iulika0069

19.VE

20.Trueblood

21.E30Cabrio

22.RZV

23.Kiphtea69

24.UWE

25.Cristache

26.Body.

27.GTR

28.Valichelu

29.Ionut :blink:

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Am unul inmatriculat din 1990 (B-55-FUK) si altul cu nr. de Germania din 1989 (poza la members photo). Amandoua au motoare 1.8i - M40 si sunt coupe. Cel de germania are si autoblocant, toba BORLA, trapa. Ma apuc cat de curand de ele, ca am gasit si garaj cu rampa. Sper sa iasa ceva misto, tinand cont ca sunt dispus sa stau si 1 an cu ele pe dreapta. :blink: Edited by butcky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.