Jump to content

Bmw 320Cd Vs Mercedes Clk 200


EMmyl_46

Recommended Posts

salut

eu detin un clk 200k din 99 modelul cu 192cp cutie automata sunt foarte multumit de el doar consumul e putin c-am mare dar cei drept nevasta mea face aprox 3km de 4ori pe zi si nu apuca sa se incalzeasca bine. in vara am fost prin germania cu el se comporta bine la drum lung consumul e undeva la 8- 9 indiferetn ca merg cu 130 sau cu 230. in comparatie cu e46 (330d) pe care il am clk-ul e mai confortabil in rest depinde de gusturi. testezi unul si vezi apoi care iti place mai mult

Link to comment
Share on other sites

daca vrei un CLK ia-ti unul Avantgarde eventual cu Navi Command si piele plus un motor de 2.7CDI automat si e frumos, altfel daca iti iei unul cu o echipare de baza arata cam vintage...:), si bineinteles evita lemnul, sau imbraca-l dupa in altceva. Si mie imi place CLK-ul doar daca ai dotari la el, altfel arata cam batranesc...daca poti sa iti iei un FL cu atat mai bine, arata mai bine! Partea nasoala la CLK este ca motorizarile bune au taxe mari la noi, spre deosebire de BMW la care ai optiunea de 2.0D care e foarte buna, la CLK eventual un 180 Kompresor, daca s-a pus, altfel cum am zis, ia un 2.7CDI, e foarte buna!

 

http://i44.tinypic.com/2zird3q.jpg

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Am avut un CLK 230k W208 inainte de FL, foarte dotata , senzatie similara de confort ca in S-klass,tragea minunat pt 193 cai putere/1450kg,pe FL au scos motorizarea asta minunata nu stiu din ce motive.

 

Comparativ cu 330cd cre l-am avut era inferior ca tinuta de drum sportiva, dar la drum lung/gropi era mai relaxant.330 numai cuvinte de lauda.

 

Coupe-uri e46 in adevaratul sens al cuvantului gasesti putine aici.

 

PS: consumul la un kompressor sare de 12, la 230k aveam un 18 prin oras. iar la 330cd 9.3

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Din ce scriu mai multi posesori de clk inteleg ca probleme mari cu masina nu au avut, asta ma interesa in primul rand. Acum ramane sa ma decid la momentul cand o sa fac schimbarea in functie de ce voi gasi disponibil sa se incadreze in buget. Normal ca daca nu voi gasi un clk in stare buna si cu dotari decente nu o sa-mi para rau sa raman la bmw,doar ca nu stiam daca sa il scot de la inceput de pe lista de cautari sau ar merita schimbarea. Un consum de 12 nu mi se pare mare, eu in buc cu a mea in jur de 9-10 si e diesel, ma mir cum aveai tu consum la 330 doar 9.3.
Link to comment
Share on other sites

In general nu circul la ore aglomerate,consuma exagerat de putin fata de kompressor.

 

Mai este solutia cumpararii din Austria Germania din moment ce o masina inmatriculata inainte de 2007 si una adus acum e cam tot una.

 

Si majoritatea sunt inainte de 2007.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Vara trecuta eram pe autostrada, langa mine stand in coloana un E46 Cd. Masina neagra, frumoasa, kit de M, jante pe 17 parca, arata bine..dar tot degeaba daca se auzea ca un tractoras. Eu as alege ceva pe benzina daca tot vrei sportivitate...daca nu mai bine ramai la ce ai acum.

Daca vrei sa simti intradevar placere, cumpara-ti un e46 ci cabrio. Crede-ma ca nu se compara cu nicio conserva, in special la drumuri lungi, masina decapotata...e o adevarata placere! :goodjob: ESTE ALTCEVA :drinks:

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

uite un CLK care imi place, nu sunt fan al culorii insa sta foarte bine la optiuni...sau ceva mai rezonabil... dar se tine bine la pret CLK-urile astea in comparatie cu E46, nu ma asteptam dar m-a surprins acum cand m-am uitat la ele..

 

Sa stii ca si 200K merge bine, am mers cu un SLK din 20005 cu acelasi motor si se misca bine masina la cei 163cp, e vioi motorul...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Am vazut foarte putin CLK-uri cu pachetul AMG,care arata bestial.

 

Poate ca este ceva mai exclusivist pentru ca al gasesti doar OEM si costa vreo 3000.

 

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=vi2ejugi24wp

 

E misto SLK 200, desi pentru multi e o masina de gagica,pretul e piperat.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Bmw zic si eu. Nu ca mercul ar fi urat dar vezi tu, la bmw poti face multe upgrade-uri la partea estetica la preturi destul de bune. Un M-pack, ceva splittere, un eleron etc. La mercedes n-ai vrea sa sti cat costa astea plus ca se gasesc destul de greu. Si motorizarea de la merc nu-mi place deloc.
Link to comment
Share on other sites

Am vazut foarte putin CLK-uri cu pachetul AMG,care arata bestial.

 

Poate ca este ceva mai exclusivist pentru ca al gasesti doar OEM si costa vreo 3000.

 

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=vi2ejugi24wp

 

E misto SLK 200, desi pentru multi e o masina de gagica,pretul e piperat.

 

Clk cu pachet AMG e destul de rar..eu unul am vazut maxim 2-3 in Bucuresti pana acum. Bmw cu pachet M am vazut cateva sute cred..e ceva banal deja. Deja o dam in off-topic, nu ii mai recomandati omului clk 320, 270, bmw 330cd samd. Singurele optiuni sunt cele din titlul topicului :thumbsup:

Cauta asa ceva..dar pe negru :rolleyes: : http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?id=149723710&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=168%2C169%2C186%2C187%2C188%2C170%2C171%2C172%2C173%2C174%2C45%2C189&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=PETROL&siteId=ROMANIA&features=LEATHER_SEATS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=XENON_HEADLIGHTS&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=125000&categories=SportsCar&maxCubicCapacity=2600&minConstructionYear=2004&lang=ro&pageNumber=2

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca restrangerea cautarii unei masini doar pe baza unui singur tip de motorizare (si in mod special in cazul unui coupe) , iti diminueaza mult sansele de a gasi o masina buna.

 

Important e sa afle cat mai mult despre ambele masini , o motorizare superioara vine cu dotari in plus, in cazul motorizarilor entry level sunt mai rare cazurile in care sunt mai dotate.

 

Si pana la urma 330 fie dizel sau benzina , nu are costurile de exploatare ale unui M3,dar in final nu conteaza nu numai motorizarea ci starea tehnica ,estetica, km dotari,

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca am in vedere doar modele full, niste dotari minime si o stare tehnica foarte buna mi-ar fii suficiente pentru schimbarea ce mi-o doresc. Stiu ca la Bmw se pot face multe upgrade-uri dar nu sunt genul, masina mea am pastrat-o cat mai stoc, doar stopurile si semnalele le-am schimbat cu modelul pe alb in rest e cum a iesit din fabrica, i-am schimbat piesele ce trebuiau inlocuite cu piese noi de calitate, revizii si inca sunt multumit de ea. Masina cel mai probabil o sa mi-o iau din germania personal tot cum am facut cu actuala, asta in cazul in care nu se iveste vreo ocazie de incredere in tara. Ca bani nu vreau sa depasesc 10-11mii de euro pt ca peste aceasta suma deja ma pot gandi si la un E90 cu ceva dotari. Stiu ca 330 nu se compara la costuri cu un M3, dar nici nu este ceea ce imi doresc de la o masina. Imi este suficienta puterea si la masina mea, pt ce sa platesc mai mult de cat am nevoie.

Nu stiu starea reala in care se afla dar asta la dotari/pret mi se pare ok:

http://www.autovit.ro/mercedes-benz-clk-200-C22216736.html

Edited by EMmyl_46
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea: E46 minim 2.2 benzina , cabrio , sau Mercedes CLK ( orice caroserie). Mi se pare aiurea sa treci de la e46 disel, la e46 coupe disel. Nu prea vad niciun rost in asta. Cu 10-11k iti iei un clk destul de bun sau un e90. Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea: E46 minim 2.2 benzina , cabrio , sau Mercedes CLK ( orice caroserie). Mi se pare aiurea sa treci de la e46 disel, la e46 coupe disel. Nu prea vad niciun rost in asta. Cu 10-11k iti iei un clk destul de bun sau un e90.

 

Cand aud sfaturile astea..."cu 10-11 iei un e90" :ninja: . Arata-mi si mie 2-3 E90, cu istoric si ceva dotari, la banii aia. Eu ma uit din noiembrie, am si vazut vreo 3-4 masini si crede-ma ca la 11.000euro nu iti iei un E90 sanatos. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca la 10-11k nu-ti iei un E90 ok de asta am incercat sa ma incadrez la altceva..daca pana la urma nu gasesc nimic sa-mi placa in banii astia o sa mai pun ceva si o sa ma reorientez. Un coupe imi doream de mult si ma gandeam ca acum ar fii momentul cat inca nu am responsabilitati prea mari. Ma bucur sa aflu ca totusi clk-ul nu are probleme majore si ca multi posesori de bmw m-au sfatuit sa iau unul. Acum sa vedem ce o sa fie pana la urma ca si cand mi-am luat actuala masina plecasem dupa Leon sau Golf :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

daca la una din cele postate mai sus, se dovedesc km reali eu o cumpar maine :rolleyes: ! Hai sa fim seriosi, da, iti iei E90 cu 10k sau chiar mai putin, si poti spune ca ai E90, dar mai bine fac altceva cu banii aia decat sa iau o coaja de masina doar de dragul emblemei...

 

ca ii tot dai cu cabrio asta...mie nu imi place din 2 motive, caroseria e mai grea decat la coupe din cauza ramforsarilor si apoi nu imi place sa iau in freza tot praful si mirosul de pe afara, care sunt din plin la noi...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Cam are dreptate colegul ca la 10-11k nu gasesti un E90 bun..ca sunt de vanzare destule la pretul asta se poate, dar starea lor nu m-ar convinge sa cumpar nici una cred. Si la astea care le-ai postat toate sunt dubioase asa la o prima vedere: prima are multi km, a doua pachet m doar bara fata, faruri aftermarket fara spalator, a treia cel mai probabil lovita in fata si facuta pe casco model facelift etc.. :thumbsup:

Ma batea gandul si la un cabrio dar totusi cred ca e prea mult tinand cont ca o sa fie singura mea masina, in afara de cea de serviciu. Cabrio mi l-as lua daca as mai avea si o alta masina, desi iti dai seama ca mi-ar placea dar trebuie sa fiu si realist :poke:

Edited by EMmyl_46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.