Jump to content

318D E90 143Cp Racechip


Andrei_VUV

Recommended Posts

Nu stiu ce sa mai zic si de italieni. Toate modulele seamana intre ele. Pana si comutatorul ala e exact ca la draketuning.

 

Dar pe ce 330d ai pus? E46?

da

e al doilea chip cumparat,primul l am cumparat de la o firma italian speed si nu mi placea cum merge,in schimb asta merge bine iar sunotul motorului nu s a schimbat deloc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Mda,nici eu nu pricep de ce au scos cei de la Racechip varianta Ultimate la pretul asta exorbitant, mai mare decat o resoftare normala cu test DYNO inclus.

Si din cate intrebari le-am pus si lor ,prea putine raspunsuri clare am primit. Ca difera circuitul,ca una ca alta..dar nimic concret. Si in plus, e analog, nu digital cu harti incluse.

 

Sunt niste italieni care reclama sus si tare ca ei folosesc tehnologie digitala pe circuit cu harti incluse selectabile, precum au cei de la italian speed sau draketuning.

In fine, dupa experienta avuta cu Racechip nici c-as mai cumpara asa ceva. Doar resoftare !

Link to comment
Share on other sites

ce drac de harti sa foloseasca ??? alea sunt numai in ECU ! nu au cum sa fie in exterior !

powerbox-ul este doar un OFFSET ADD-ON

(A = A+ X)

atat fac porcariile astea... si nu pot modifica chestiile care ar trebui sa le modifice. de aia dauneaza !

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu asa zisele "harti" , RobyS , uite ce raspuns am primit mai demult de la un seller de power box-uri (www.italianspeed.it) :)

 

Hello,

Thank you for your communication,

ok, I understand, everything.

So, honestly, our box, especially on particular car,for examble 177 engine, is certainly one of the best.

Almost all sellers fail on this engine, and even us in the past.

But now, we have created advanced programs, which are able to achieve the potential of that engine, although not much.

Generally, on that engine, we obtain a maximum of 25 horses.

Our box, did not have display, but has switches to select 4 maps, divided in this way:

RACE = MAXIMUM PERFORMANCE LINEAR AT ALL SPEEDS

SPORT = MAXIMUM PERFORMANCE MAINLY AT LOW AND MEDIUM ENGINE RPM

FAST = MAXIMUM PERFORMANCE IN START - MEDIUM POWER AT ALL SPEEDS

SPEED = INCREASE THE PERFORMANCE ESPECIALLY AT HIGH SPEED

In addition to 4 maps, there is a power regulator, classic.

Although there is present, the power regulator, the box is digital.

If the power regulator, is increased excessively,may enter limp mode, but decreasing it, limp mode goes away.

For further information or clarification,

consider me at your disposal,

cordially

 

Mirco

Italianspeed Team

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe 320d e90 de 163 de cai are careva ?

Am montat de vreo 2 luni pe acest tip de motor powerboxul cel mai ieftin de la ei, luat de aici din Romania de la race-chip.ro. Masina se comporta OK, nu am avut niciun fel de problema pana acum, si cresterea de putere se simte chiar si pe setarile "basic". Inca nu m-am jucat cu jumperii din el, singura chestie care ma nemultumeste este ca se simte doar peste 2000 RPM. Sa vedem cum se comporta in timp.

Link to comment
Share on other sites

luat de aici din Romania de la race-chip.ro.

Cu reprezentantul lor in Romania de la race-chip.ro am discutat de multe ori. L-am intors pe toate partile pana acum :) Dar e baiat destept oricum , fata de cei din Germania, chiar se pricepe.

 

Zic in special de cei care ofera suport tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Am montat de vreo 2 luni pe acest tip de motor powerboxul cel mai ieftin de la ei, luat de aici din Romania de la race-chip.ro. Masina se comporta OK, nu am avut niciun fel de problema pana acum, si cresterea de putere se simte chiar si pe setarile "basic". Inca nu m-am jucat cu jumperii din el, singura chestie care ma nemultumeste este ca se simte doar peste 2000 RPM. Sa vedem cum se comporta in timp.

 

pune banii la pusculita. mareste suma care o depui in fiecare zi. schimbarea filtrului de particule se apropie vertiginos in cazul tau :)

daca te joci cu jumperii din el cum zici, o sa scapi de aceasta problema... se va strica intai chip-ul si te va scuti de cheltuieli ulterioare cu filtru de particule si turbo.

evident ca se simte doar peste 2000 rpm deoarece acel chip doar adauga un offset la valorile de baza ale componentelor amestecului.

inainte iti intra turbina la 1800 si acum tot acolo o sa intre.... doar ca primeste o palma dupa cap la fiecare talpa.

 

sa ai noroc :)

 

NU VA BATETI JOC DE MOTOARELE VOASTRE CU ACESTE POWERBOX-URI !

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

Am vazut lista cu masini de la Upsolute. Dupa cum au reusit si francezii de la Digiservices (+test dyno), motorul de pe 116d sau 316d de 116cp poate fi dus la 178cp , precum motorul de 143cp :)

Si cuplul la fel. E acelasi motor, doar softul difera..teoretic.

 

http://imageshack.us/a/img402/7596/upsolutelista.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img402/7596/upsolutelista.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

V-Tech Sweden - resoftare 320d e90 177cp/ 223cp si cuplul de la 365 la 517Nm :)http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=182321

 

Astia si cu ceva de la evolve fac cele mai "tari" softuri pe bmw , dovedite prin dyno si fapte [ discutii pe forumurile de bmw din afara ]

 

Eu am avut pe masina asa ceva : http://www.steinbauer.cc/products/passenger/bmw/320d/20-110kw__4du/aFz/ , e drept ca l am luat de la cineva de pe o masina fix din aceeasi cauza [ soft custom ] si era incompatibil , dar dupa parerea mea personala , asa trebuie sa arate un power box in adevaratul sens al cuvantului , are si cablurile la el + modulul cu switch. Este doar pentru modelul respectiv si atat ! ca si feedback este foarte ok , se simt diferente si nu afecteaza motorul ca acele powerbox uri cu "rezistente" prin ele ! Un powerbox bun , are microcontroler , nu rezistente !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.