Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Deci da....se retrage si maldonado,mai trebuie si vettel sa abandoneze si totul e perfect ptr alonso.

 

sau alonso sa abandoneze si totul ar fi perfect pentru toti ceilalti pretendenti la titlu! Pacat de Lewis. Mai bine ii schimbau cutia inca de ieri daca stiau ca poate sa cedeze si pleca de pe 5! Asta e... mai sunt inca 6 curse si orice se poate intampla la oricare din cei care se bat la titlu! Are noroc Alonso de numa!

Link to comment
Share on other sites

WTF! What happend there? What happend there?

 

http://www.youtube.com/watch?v=tokg6YOKAo8

 

Schumacher despre accident :

 

"I am not totally sure why it happened like this."

 

"I was braking but the deceleration was not as strong as it usually would be," he recalled. "I braked a little bit earlier than I would normally do for that corner [but] the car wouldn't decelerate.

 

"I just went straight on the brakes very hard, locked up everything and tried to brake as hard as possible [but] I could not avoid running into the car in front of me," he added. "We have to find out what has happened. Up until then, I think it would have been possible to get some points this evening."

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Ar fii intr-adevar perfect ptr toti sa abandoneze alonso,insa e de domeniul SF la cat noroc are!

Are o masina mai fiabila in comparatie cu Red Bull si McLaren! Uita-te cate probleme au avut Red Bull, in special cu alternatoru' de la Renault.

 

Imi amintesc in 2005 cate probleme tehnice a avut Raikkonen si de cate ori a abandonat din pozitia de lider al cursei, desi conducea cel mai rapid monopost de pe grila (pe atunci tot un McLaren!). Doar ca Alonso a avut monopostul cel mai fiabil. La fel pare si anul acesta, nu stiu daca Fernando a avut vreo problema tehnica in 2012...

Link to comment
Share on other sites

Ultima stire!sper nu fie adevarata dar nu cred ca am sanse!

Hamilton ii ia locul lui Schumacher la mercedes,iar perez vine in locul lui la mclaren,deci nu-mi vine sa cred,oare numai bani vad toti?!Hamilton de la anu' nu cred ca se va mai putea bate la campionat,la ce masina au cei de la mclaren fata de mercedes e diferenta mare!!!Am mai auzit zvonuri dar niciodata nu am crezut ca Hamilton poate parasi mclaren,sunt frt dezamagit,cred ca si-a pierdut foarte multi fani in acest moment,din intreaga lume.

Link to comment
Share on other sites

O stire trista ptr mine.... :sweat:

 

"I have decided to retire from Formula 1 at the end of the season, although I am still able to compete with the best drivers of the world. This is something that makes me proud, and this is part of why I never regretted my comeback. I can be happy with my performance and the fact that I was continuously raising my game during the last three years. But then, at some point it is time to say goodbye." - Michael Schumacher

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Stirea nu e chiar asa de trista, la toti le vine pensia intr-o zi, printre job-urile de rand ziua pensionarii e asteptata de multi cu bucurie.

 

Locul lui la Mercedes si in F1 i-a fost alocat din cateva motive:

 

Pasiunea- e limpede ca Michael are inima doar pentru F1, i-a fost usor sa spuna da mai ales daca a fost rugat sa revina.

 

Marketing - Campion mondial german = marca germana de renume mondial. Includ aici si o mare doza de patriotism in adevaratul lui inteles.

Ross Brown - Persoana asta a fost pentru Schumix -ingerul din umbra care i-a supravegheat tehnic reusitele, fara Ross nu revenea la Mercedes.

Bernie boss-ul F1- Un pilot ca Michael nu poate fi decat benefic "productiei" F1, doar este actorul principal, oricum boss-ul este si el fan Michael.

Banii- Totul a fost frumos impachetat si asezonat financiar.

 

Totusi cred eu in sportul de performana nu ar trebui acceptat compromisul. F1 nu e o liga de pensionari, chiar daca nu am fost mare fan Schumacher prefer sa nu il mai vad facanduse de ras. In ultima cursa mi s-a parut penibil, e fustrant pentru cel lovit dar mai ales pt el.

 

Sa spunem ca forma fizica e ok la el dar sigur ii lipseste motivatia e ca si cum un elev de cala a 8-a s-ar intrece la un concurs de matematica cu copii de clasa a 4-a.

 

Parca si Hagi revenise dupa retragere si nu tin minte sa mai fi facut mare lucru pe final.

 

Good bye..................dar fara regrete si lacrimi doar speranta ca vor fi si altii la fel de talentati si pasionati ca el.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

+1

Foarte clare si bine asezate randurile de mai sus, ionatan :)

Acum, din pleiada de piloti F1, stau sa ma gandesc spre cine sa-mi indrept afectiunea, cu cine " sa tin " ;)

- As tine cu Hamilton, dar......este ca o sampanie care se rasufla foarte repede

- Alonso, Vettel - mi se par seci

- Raikkonen - nu observ nimic deosebit la el.

- Grosjean - inca prea crud, dar poate produce mari surprize ( placute )

- ...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Schumacher a gresit fundamental cand s-a retras la sfarsitul lui 2006. Era inca in forma excelenta.

Cautati pe Net ultima lui cursa din 2006 - Brazilia. A condus fabulos, in ciuda problemelor pe care le-a avut (a plecat de pe locul 10, a avut pana de cauciuc in turul 9, apoi probleme cu sistemul de alimentare, si tot a terminat pe locul 4). Este probabil una dintre cele mai spectaculoase curse ale lui.

 

Faptul ca a stat apoi pe tusa 3 ani l-a "ruginit" zdravan, ceea ce s-a vazut clar in prestatia sa dupa revenirea din 2010. In plus, masinile si regulile se schimbasera intre timp, iar el ramasese in urma.

 

Eu consider ca 2012 a fost cel mai bun an al lui dupa revenire. Din pacate, o combinatie ciudata de ghinion, masina neperformanta si erori personale l-a privat insa de rezultate. Iar in Formula 1 lipsa rezultatelor este pacatul suprem.

 

Ramane acum sa vedem cine il va ajunge din urma, sau il va depasi din punct de vedere al palmaresului. Daca acest lucru se va intampla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.