Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

* fastest lap ;)

 

ups!

 

Uitasem de RaikkĂśnen e omul anului as putea sa zic un loc 3,cu putina sansa dar pe care il merita. Sa revii la nivelul asta e ceva.

Nu a avut nici un abandon in tot sezonul si intr-o singura cursa nu s-a clasat in puncte.

 

Una peste alta asta e clasamentul final.

 

 

Pilot Pct

1 Sebastian Vettel 281

2 Fernando Alonso 278

3 Kimi RäikkÜnen 207

4 Lewis Hamilton 190

5 Jenson Button 188

6 Mark Webber 179

7 Felipe Massa 122

8 Romain Grosjean 96

9 Nico Rosberg 93

10 Sergio PĂŠrez 66

11 Nico HĂźlkenberg 63

12 Kamui Kobayashi 60

13 Michael Schumacher 49

14 Paul Di Resta 46

15 Pastor Maldonado 45

16 Bruno Senna 31

17 Jean-Eric Vergne 16

18 Daniel Ricciardo 10

19 Vitaly Petrov 0

20 Timo Glock 0

21 Charles Pic 0

22 Heikki Kovalainen 0

23 JĂŠrĂ´me D'Ambrosio 0

24 Narain Karthikeyan 0

25 Pedro de la Rosa 0

 

Constructor Pct

1 Red Bull/Renault 460

2 Ferrari 400

3 McLaren/Mercedes 378

4 Lotus/Renault 303

5 Mercedes 142

6 Sauber/Ferrari 126

7 Force India/Mercedes 109

8 Williams/Renault 76

9 Toro Rosso/Ferrari 26

10 Caterham/Renault 0

11 Marussia/Cosworth 0

12 HRT/Cosworth 0

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce a aratat in aceste doua curse(brazilia,abu dhabi),plecand de pe ultimul loc,facand doua curse impresionante,parerea mea e ca a meritat acest campionat...bv lui

Chiar sunt curios cum va arata hamilton cu mercedes...sa vedem daca se va putea bate la campionat.

Link to comment
Share on other sites

In 2014 nu sunt schimbari deosebite

 

 

ar trebui sa te mai documentezi, in 2014 sunt schimbari majore in f1, cel mai mare ar fi introducerea motoarelor turbo, ocazie cu care s-ar putea sa vedem mai multe echipe de uzina pe grila de start, toata lumea asteapta 2014 si noile reguli, nici un concurent nou nu va baga acum milioane de euro pentru un an.

 

sa spui ca in 2014 nu sunt schimbari deosebite, cand defapt este un punct de cotitura pt F1, mi se pare cam aiurea

 

Dupa ce a aratat in aceste doua curse(brazilia,abu dhabi),plecand de pe ultimul loc,facand doua curse impresionante,parerea mea e ca a meritat acest campionat...bv lui

Chiar sunt curios cum va arata hamilton cu mercedes...sa vedem daca se va putea bate la campionat.

 

mercedes au fost sub orice critica, in campionat sunt mai sus decat ar merita sa fie, locul lor e dupa sauber si dupa force india

 

chiar ma uitam la un interviu cu schumacher inainte de cursa, in care spunea ca nimeni nu se astepta sa aiba asa sezoane nasoale si o masina atat de slaba

 

spunea ceva de genul: se ia o echipa care a castigat campionatul, vine mercedes cu o tona de bani si apoi vin eu(aka schumacher) , toti credeam ca ne vom bate pentru titlu dar nu a fost sa fie, pacat pentru schumacher eu zic ca inca mai putea batranul

 

parerea mea e ca mercedes vor ramane o echipa de desculti si la anul

Link to comment
Share on other sites

E chiar desculti nu sunt ei dar asta e F1 o, lume aparte, e o parte din viitor si nu oricine se adpteaza la asta. prin ce trece Mercedes a trecut si BMW, Jaguar sau alte echipe de uzina in F1. Cred ca problemele la echipele de uzina vin tocmai din faptul ca sunt niste corporatii imense care lucreaza dupa proceduri rigide si prea dupa tipic parca le lipseste curajul in decizii si o viteza raportat la echipele de traditie din F1 care se adapteaza din mers la regulamente.

 

Oricum Mercedes, BMW, Renault, Jaguar au beneficiat din plin cel putin in materie de marketing de pe urma participarii in F1.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa te mai documentezi, in 2014 sunt schimbari majore in f1, cel mai mare ar fi introducerea motoarelor turbo, ocazie cu care s-ar putea sa vedem mai multe echipe de uzina pe grila de start, toata lumea asteapta 2014 si noile reguli, nici un concurent nou nu va baga acum milioane de euro pentru un an.

 

sa spui ca in 2014 nu sunt schimbari deosebite, cand defapt este un punct de cotitura pt F1, mi se pare cam aiurea

 

 

Scuze, am vrut sa spun ca sezonul urmator, adica 2013 nu sunt schimbari majore. Evident in 2014 sunt foarte mari schimbarile

Link to comment
Share on other sites

si in 2013 sunt ceva schimbari , in special se va renunta la sistemul DRS pe perioada calificarilor, deci tot ce e posibil ca la anul sa vedem un mercedes mult mai slab in calificari, sau cine stie

 

analistii F1 spun ca mare parte din lipsa de rezultate a mercedesului in timpul cursei de datorat sistemului dublu DRS care e bun pe periada calificarilor cand se putea folosi oricand, dar din cauza asta spoilerele masinii nu functionau cum trebuie in timpul cursei pierzand timp pretios

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca Vettel l-a depasit pe Vergne sub steagurile galbene. Ceea ce ar insemna adaugarea a 20 de secunde la timpul final, rezultatul fiind ca Alonso este campion la 1 punct diferenta.

Mai multe info si material video aici : http://totalf1.com/full_story/view/437555/Vettel_overtook_Vergne_under_yellow_flags/

Link to comment
Share on other sites

Ferrari face apel la FIA pe subiectul depasirii lui Vettel asupra lui Vergne sub incidenta steagurilor galbene

 

nu a fost sub steag galben

 

o veste foarte buna pentru sezonul 2013 vine din partea Williams

 

dupa ce si-au dat seama ca Senna nu e nimic mai mult decat un sofer de camion, au renuntat la serviciile lui in favoarea pilotului de teste

 

inca Lotus nu a anuntat cine va fi al 2-lea pilot sa speram ca vor renunta la Gorsjean

Link to comment
Share on other sites

eh nu are nimeni nevoie de el, cursele sunt spectaculoase oricum, nu e nevoie de destruction derby.

 

oricum inca nu se stie daca senna va concura in sezonul 2013 se zvoneste ca ar putea pilota pt caterham sau force india,

 

si mai e si japonezul care e disperat pentru un loc in 2013, si-a deschis site de donatii sa-si cumpere locul in F1

 

in alta ordine de idei HRT nu va concura in 2013 , echipa s-a inchis

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.