Jump to content

cum va descurcati prin zapezi?


fbdcnt

Recommended Posts

eu merg nasol sau deloc. garda la sol e mica, haraie pe burta zapada. masina e lunga, raza de bracare destul de mare, nu o pot scoate din curte, strada e mult ingustata de plug, e un munte de zapada in fata, am comandat o freza de zapada, cand o veni largesc locul. tractiunea e ok, ca la orice x-drive. in concluzie de cand a dat zapada merg numai cu x3-ul pe care l-am dat nevestei. nu e de berlina in tara asta iarna. o sa iau o lasa niva, duster... orice gunoi 4x4 daca se repeta iernile astea. 5-ul asta nu-l mai dau multa vreme (sper). sunt multumit de el.

 

http://img715.imageshack.us/img715/6198/dsc001691.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu raman la parerea ca cea mai buna masina pentru drumurile noastre e aia cu garda la sol cat mai inalta. Am circulat pe tot felul de drumuri in tarisoara asta si nu stiu cum m-as fi descurcat daca aveam masina mai joasa, plus ca nu sunt deloc adeptul suspensiei sport.

Trece iarna, apar gropile, se asfalteaza toamna si tot asa.

 

Mai ramane varianta unei masini 4x4 pentru iarna, ceva mic gen Suzuki.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma descurc bine cu seria 1 M pack. Mereu se gasesc 4-5 binevoitori care sa ma impinga din si in locul de parcare. In rest evit stradutele dintre blocuri si locurile fara oameni :) multumesc pe aceasta cale tuturor care au impins la masina mea, promit sa intorc favorul.

 

Ps: nu am nici o pb cu zapada, dar daca am patinat si am sapat pana la gheata, acolo am ramas

Edited by Sumo
Link to comment
Share on other sites

Eu ma descurc bine cu seria 1 M pack. Mereu se gasesc 4-5 binevoitori care sa ma impinga din si in locul de parcare. In rest evit stradutele dintre blocuri si locurile fara oameni :) multumesc pe aceasta cale tuturor care au impins la masina mea, promit sa intorc favorul.

 

Ps: nu am nici o pb cu zapada, dar daca am patinat si am sapat pana la gheata, acolo am ramas

 

Sa fim seriosi, trebuie sa stam mereu cu morcovu` ca nu mai plecam dintr-un loc pentru ca nu se curata strazile...

Link to comment
Share on other sites

@ gelu_bmw

Cum asa?

De exemplu, ieri, am vrut sa urc o bordura care nu era mai inalta de 5- cm. Zapada, era de 2-3 centimetri peste bordura, si era destul de moale. Anvelopele de iarna, noi. Crezi ca am reusit? Nu. Ptr ca la genul acesta de masini, puntea motoare nu prea are o greutate mare deasupra, care sa apese, asa cum se intampla in cazul masinilor cu tractiune fata.

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

si cand treci de 130km/h, cred ca-ti da senzatii ca la raliu :twoup:

 

on: am lasat masina in parcare de cand a nins,mie mila de ea s-o prostituez pe vremea asta, am chinuit-o 10 minute la o parcare care mi-a iesit din prima cu fwd ulterior..poate ca ar fi mers la modul cel mai prudent s-o folosesc zilnic,dar nu pt asta a fost ea proiectata

Link to comment
Share on other sites

Nu chiar.....atata timp cat nu ai apasare pe puntea motoare , e cam greu sa pui puterea jos.

 

In final toata problema e undeva la mijloc,ca nu au toti bani de cauciuri noi de iarna asta-i alta treaba.

 

Mai rusinos e sa ramai cu vreun X5 ultimul racnet dotat cu celebrul sistem X-drive, care merge de fapt doar pe asfalt umed sau zapada de 5-10 cm.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic, a mea merge.. singura chestie ca merg cu rezervorul plin.

Fericitule ! Deci asta este explicatia ptr o tractiune buna :)

 

sacii de nisip in portbagaj sunt pentru aia care nu au bani de anvelope noi de iarna....daca pe anvelope scrie o vechime de peste 4 ani ...e clar de ce se gandeste lumea la saci de nisip.

Dupa cum am spus, anvelopele de iarna sunt absolut noi( produse in Aprilie 2011 ), iar stratul ala de zapada ( mai mult flescaita ) nu era mai gros de 2-3 centimetri.

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

cu E39-le am mers pe burta, in fiecare zi de cand a dat zapada, pana vineri acum cand l-am dus la curte. s-a frecat in general de zapada moale, insa asta nu inseamna ca nu mi-a displacut situatia. intrucat zapada e pe cale de disparitie, iar printre blocuri au ramas doar sleaurile si gropile din asfalt, am dus frumos e39-le in garaj si am scos golfu 2, cu garda de 30cm la sol si balon de 70 la cauciuc. poate pana la 1 iunie dispar gropile, si apuc sa scot e39-le, altfel continui sa calaresc golfu' spartan.
Link to comment
Share on other sites

 

 

nu-i bai,se intampla si cu fwd daca prinde gheata sub roti la revedere, treci la impins..

 

La gheata cam asa e.

 

 

 

 

oricum anul asta doar o singura data am fost impins si anume martea trecuta, cand era imensa zapada si dadeai sa ramai suspendat

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.