Jump to content

CIC retrofit pe E93 2008 - terminat


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

colegul neo care a facut topicul asta si care nimic nu vrea sa dea gratis, nici macar chestii pe care si el le ia gratis de pe forumurile din strainatate nu le da. mi a cerut 450 eur pentru ceea ce eu am reusit singur (fara prea multa greutate) cu numai 200 eur. mai sunt si altii pe aici cu aceeasi tactica: se lauda cu ce pot/au ca sa i caute altii pe bani grei, un fel de reclama mascata......

 

 

oare 250 eur costa munca lui de a schimba 5 pini intr o mufa si de a coda un modul combox? as aprecia un raspuns la intrebarea asta desi nu cred ca v a veni

 

 

eu dupa asta m am ghidat pentru a trece de la MULF2 HIGH la Combox:

 

http://www.bmwcoding.com/attachment.php?attachmentid=6112&d=1411328707

 

Trebuie cont activ acolo.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu inteleg incrancenarea ta dar uite, iti explic acum si promit ca e ultima data.

 

1. Nu vand piese din dezmembrari, doar piese noi cu factura si garantie, doar ocazional aducem piese din dezmembrari din Germania si doar in anumite conditii.

2. Suntem o firma care isi plateste taxele, inclusiv TVA-ul, nu facem lucrari in fata blocului.

3. Pretul ofertat include intradevar manopera si TVA.

4. Combox Media costa 283 euro (vezi attach)

5. Nu lucram gratis, pentru ca altfel am da faliment, vrei lucruri gratis, le poti face singur, cautand intradevar pe internet.

6. Noi nu vindem nimic "gasit pe internet", facem asta din 2009 si crede-ma ca atunci informatiile erau inexistente pe internet.

post-9028-0-51053000-1415860439_thumb.png

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

incrancenarea mea e legata in mod direct de felul cum te comporti pe acest forum si toata lumea a vazut asta. faci o gramada de topic uri pe diferite teme. retrofit aia, retrofit ailalta, harti noi....etc dar defapt pe niciunul nu pui o informatie utila pentru ca alt coleg care e interesat sa o poata folosi.

 

nu am vazut pe topicurile tale o schema electrica ( care e gratuita), o idee, o explicatie, uite bah faci asa, cumperi de acolo daca vrei mai ieftin, codezi modulul x , y si z. totul se rezuma la tine prin "ai pm", "preturi in pm" si cacaturi din astea

 

nu zice nimeni sa dai mura in gura la nimeni dar daca toti faci un topic cu retrofit X, atunci fa l sa fie in folosul tuturor, nu l fa la modul uite ce tare sunt eu, mi am pus aia pe masina iar cine vrea sa mi dea PM ca se rezolva la mine la firma contra sumei X

 

din punctul meu de vedere topicurile tale sunt in cea mai mare parte facute pentru a agata clienti pt tine. reclama mascata si nimic mai mult. daca tot te ocupi cu asta macar fa o transparent, fa ti un topic la prestari servicii cu preturi si toate cele (cum isi fac toti) si atunci e cu totul alta poveste. nu incerca sa te dai ca ajuti si tu defapt sa vanezi potentiali clienti.....

 

 

de exemplu ai pus poza aia cu cu hartile NBT 2015-1. pentru ce ai pus o? ca sa ne arati noua ca ai hartile? nu mi spune ca ai cumparat stick urile de la BMW si ca vinzi coduri FSC de la BMW ca nu te cred.......

 

 

hartile aparusera pe net iar tu probabil le ai descarcat si ai intentionat sa le folosesti numai in interes personal, adica sa vinzi FSC uri pt NBT 2015-1, nicidecum sa ajuti pe cineva de pe forum cu vreo informatie utila.

 

navigatiile nu cred ca le cumperi NOI, sa fim seriosi,

 

 

combox media se poate cumpara si sh ( ca si navigatia si ca si multe module). eu mi am luat de pe eBay

 

 

 

 

PS: prietenul meu care a fost la tine nu a primit nicio factura si a avut mult de tras apoi pt ca l evitai, nu i raspundeai la telefon......din astea

 

 

LE: nu e nevoie sa incerci sa mi demonstrezi mie ceva ca sincer nu ma intereseaza. ti am raspuns pentru ca mi te ai adresat direct. dupa cum ai vazut, nici pe celalalt topic nu ti am mai continuat o ca nu are rost si nu duce nicaieri

  • Like 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

NBT 2015 avem din iulie, inca de la primul beta release, nu are sens sa iti explic faptul ca primim si pre-releasuri in calitate de developeri. Din acelasi motiv nu dau link-uri pentru harti deaorece ar insemna sa le si uploadez pe vreun server ceea ce inseamna piraterie. Vrei sa le iei gratis, asteapta sa le urce cineva, eu nu fac asta.

 

Vrei sa faci un retrofit, exista google si aproape toate informatiile le gasesti pe net. Nimeni nu le ascunde, faptul ca tu pretinzi ca membrii unui forum sunt obligati sa dea tot mura-n-gura mi se pare aberant.

 

Discurile din poza de mai jos ti se par piratate?

 

Nu primim nimic gratis de la BMW, totul e pe bani.

 

LE: nu stiu cine e prietenul tau dar eu nu evit pe nimeni si raspund la toate apelurile. E posibil sa ma confinzi.

post-9028-0-06436700-1415882693_thumb.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Codul FSC ti-l generezi GRATIS cu generatorul de pe net folosind fisierul 1B de pe masina.

Sau ai pe cineva la BMW care-ti ofera codul in functie de VIN de pe contul sau, fiind ilegal ceea ce face el si risca sa fie dat afara.

 

 

BMW nu da coduri FSC la terte parti, doar la dealerii lor.

 

De asemenea navigatiile montate de tine pe masini care nu au avut de fabrica sunt second hand si modificarea lor cu scripturi sau inlocuirea continutului harddisk-ului de 40 GB este ilegala.

BMW nu recunoaste ca si oficial nici o astfel de modificare facuta de tine.

Totul este ilegal, piratat, neoficial, iar factura de care vorbesti ca o dai la clientii care ti se par tie suspecti sau periculosi este pentru altceva si nu pentru ceea ce le faci de fapt.

 

Prin urmare toate aceste modificari cu care te lauzi sunt in afara normelor stabilite de BMW.

BMW nu recunoaste ca si oficiala nici o modificare facuta de tine si orice masina pe care vei face schimbari va iesi din garantie.

 

Te lauzi ca platesti taxe, dar pana si aici pe forum incerci sa le ocolesti facand topicuri fantoma si cu subinteles, refuzand sa platesti administratorului taxa de publicitate si prestari servicii.

Daca topicurile tale nu au iz comercial si nu dai detalii de nici un fel despre cum faci acele modificari, atunci sunt total inutile pentru "locuitorii" acestui forum si ai putea sa incetezi si sa te lauzi la vecinii din cartier sau la persoanele care sunt dispuse sa asculte inganfati ca si tine.

 

Referitor la discurile din poza postata de tine, acestea pot fi achizitionate de la BMW pe sume foarte mici incepand cu 150 RON.

Scump la BMW este activarea lor (codul FSC).

Edited by RobyS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sa cumperi tu navigatia PRO si High cu 150 ron.

Nu are sens sa continui discutia asta inutila, mai ales ca cu Robys am avut aceleasi discutii acum vreo 2 ani.

 

In alta ordine de idei acest topic a fost creat in 25 FEBRUARIE 2012, nu inteleg care e latura comerciala.

 

Eu personal nu ma laud cu absolut nimic, in 2012 am facut un topic in care am pus modificarile facute la MASINA PERSONALA, si ATAT, nu pentru clienti sau terti.

 

Daca asta este considerata "lauda" sau "comercial" inseamna ca toate topicurile din sectiunea "Masina mea" intra in aceasi categorie.

 

Uite asta e cauza pentru care in ultimii ani nu am mai scris pe forum, nu am mai oferit solutii, scheme, etc.

Edited by neo_andersson
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca latura lui nu e comerciala ... atunci spune tu CU CE AJUTA FORUMUL acest topic ????

 

nu te mai fofila de la raspunsuri si ia explica tu oamenilor de aici CAT DE OFICIALE sunt upgrade-urile care le faci tu ? LE RECUNOASTE BMW ?

pentru codul FSC dai factura pe care sa scrie ACTIVARE HARTA BMW ....... ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai spus si cateva posturi in urma : NU VAND CODURI FSC, NU AM VANDUT NICIODATA.

 

Nu am pus nici unui client "mana in gat" sa-i fac un retrofit, am explicat intotdeauna clientilor ce inseamna un retrofit din punct de vedere al garantieie si relatiei cu dealerul BMW.

Decizia apartine fiecaruia.

Edited by neo_andersson
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie,sper sa nu interpretati gresit.....nu stiu ce probleme mai mult sau mai putin personale aveti ; am fost de multe ori de-a lungul anilor la neo,cu diverse,ba ca am vrut ceva codari ( vorbesc de masini noi,modele abia aparute,care nu aveau la acel moment pagini explicative pe forumurile din afara ), ba ca am vrut sa cumpar piese OE BMW,sau ca am vrut urmarire GPS si nu in ultimul rand update de navigatie,concluzia fiind urmatoarea : de fiecare data mi-a rezolvat cu profesionalism cererile,iar cand a fost nevoie de plata si spun asta fiindca la diverse codari nu mi-a cerut bani niciodata,mi-a emis factura si am platit prin Banca.Nu stiu cu alti clienti,fie ei chiar si colegi de forum cum a procedat sau cum procedeaza,insa stiu sigur un lucru,cel putin cu mine a fost corect de fiecare data.

PS : Am facturi doveditoare de la 3 ( trei ) reprezentante BMW,doua din tara si una din afara,care nu au putut sa imi faca update de soft la Instrument Cluster si HuRad ( CIC ),practic toate modulele masinii se updatau,doar pe aceste doua module dadea eroare...el mi-a facut si asta spune multe pentru cei care vor sa inteleaga.

Link to comment
Share on other sites

mda. cum era de asteptat lumea are impresia ca neo e un prestator de servicii aici pe forum si noi ne plangem de serviciile lui, asa ca incep sa apara pareri pro si contra legate de ceea ce presteaza el. nici nu vreau sa comentez mai mult, propun inchiderea acestui topic si ascunderea lui pentru ca nu si are rostul. aportul lui la acest forum e 0.
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Hai ca m-am tot abtinut dar acum ma mananca dejtele...

Eu zic ca depinde si CUM stii sa ceri un ajutor sau o anumita informatie, sau daca esti om cu omul. Cum dealtfel fiecare am avea pretentia.

Eu nici n-am apucat sa-l cunosc personal sau sa-l recompensez in vreun fel pentru ajutor, dar alaturi de vali, frick sau alti baieti priceputi de pe forum, m-a jutat enorm si am invatat de la el multe. Nu ma feresc s-o recunosc si le multumesc oricand.

N-o sa primesti orice informatie pentru ca fiecare isi protejeaza afacerea, dar exagerezi. Nu generaliza situatia ta.

Asta ca sa ma refer strict la OM. Ca de profesionalism nu incape vorba.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate sunt in aceasi situatie ca si COSMIN... Foarte mult m-au ajutat si pe mine acesti oameni, neo, vali, etc.

 

De multe ori, i-am abordat pe PM pe toti si am primit raspunsuri si informatii pretioase, adevarat si oferte de pret la cerere, dar si scheme electrice pe mail...

Dar probabil are dreptate si COSMIN ca depinde de modul cum abordezi omul' :rolleyes:

 

gen: Ba, da si mie schema aia... dupa 5 min, AZI daca se poate!

Garantezi tu ca e bine asa? si nu-mi ia foc instalatia electrica??? etc...

 

Din cate stiu, Neo a fost primul care a facut retrofit la CA pe seria E9X, iar cu informatiile primite de la el, am reusit sa-mi fac singur acest retrofit...din cauza distantei si al timpului liber foarte mic, nu am putut sa ajung la el...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu nu am negat niciodata asta, am spus ca nu e o solutie buna sa tii CIC-ul la o versiune veche de soft care are o groaza de bug-uri doar ca sa nu cumperi un cod fsc pentru apps.

 

 

ce-ti mai place si tie sa te contrazici......

 

 

http://s16.postimg.org/hlcbmyxmd/Screen_Shot_2014_12_24_at_16_01_27.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

BMW E91 LCI - 2008-08

Masina a venit cu joystick idrive de CIC , dar navi e ccc mica ( MASK cred ca ii zice )

Am reusit sa montez

Am codat

 

Totul e ok dar am niste nelamuriri

 

 

Masina are bluetooth care il foloseam le telefon pentru vorbit si magazie de Cd, aceste 2 functii nu le mai vad

Am bagat stick cu mp3 pe mufa USB din torpedou dar la multimedia vad doar CD/DVD , RADIO , AUX , TONE - se foloseste altfel ? nu citeste daca sunt pe foldere ?

 

Functia navigatie e cu gri si nu pot sa o accesez , asta stiu ca trebuie activata.

 

Dupa montaj am facut o diagnoza cu ista si am urmatoarea eroare. La control Unit Tree m-ask NAV mi-l arata cu ROSU ( nu GALBEN , cum ar avea eroare )

post-14414-0-55989600-1457190423_thumb.jpg

post-14414-0-77933000-1457190430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.