Jump to content

reconditionare sau schimb amortizoare?


BADICA

Recommended Posts

este un baiat in bucuresti, care reconditioneaza amortizoare, perne de aer ( cum, numai el stie ) de a lucrat inainte la steaua moto cross sau ceva de genu, dar exact nu mai stiu unde are service-ul ( incerc sa va explic din ce imi mai aduc aminte )

 

- de la apaca se face in stanga ( cum vi dinspre autostrada ) si apoi se merge mult inainte - imi aduc aminte ca era o linie de tramvai si deasupra un pasaj - cred ca cel basarab! si apoi, era o mica intersectie si aici faceam la stanga si mergeam pe o strada.

acum, nu prea imi mai aduc aminte, daca faceam pe prima sau a doua straduta la dreapta si apoi, mergeam drept inainte, pana in momentul in care in dreapta mea era o benzinarie, faceam pe langa benzinarie ( dreapta ) si intram intr-o curte mare, acolo era un sediu al unei firme de taxi si apoi, dupa aceasta firma de taxi mai mergeam cred ca vreo 10 m si faceam la stanga si apoi, dadeam de atelier-ul lui.

 

ofera si garantie si lucreaza foarte bine, reconditioneaza si amortizoare de microbuz ( cele de transport )

 

 

sper sa va ajute explicatiile mele ( nu sunt din bucuresti )

Link to comment
Share on other sites

carpeala la amortizoare nu tine! sunt piese importante, cumpara nou!

Eu odata am patit-o la un cielo .se rupsese un arc si am zis ,daca tot schimb arcurile sa schimb si amortizoarele.asta in conditiile in care nu bateau amortizoarele cu unele identice monroe.dupa 3000km au inceput sa bata rau si le-am pus pe cele vechi care au mai mers 20.000km si apoi am vandut masina.....deci la faza cu nou eu uneori sunt cu semnu intrebarii.....

Link to comment
Share on other sites

La orice lucru nou ai garantie de care te poti folosi! (asta daca le-ai luat noi, din magazin)

Cat despre reconditionatul amortizoarelor ... asta e carpeala, ori pui noi, ori mai bine le lasi asa.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

garantia la piese de schimb e cu dute vino, mai mult teoretica.

ca sa beneficiezi de ea trebuie sa prezinti deviz stampilat si factura de la un service AUTORIZAT si chiar si asa poti fi acuzat de exploatare necorespunzatoare si sa nu iti schimbe nimeni nimic

 

pentru cei convinsi ca un amortizor nou e sfant va spun din experienta ca amortizoarele originale ale masinii rulate 100.000km in Romania erau mai performante decat unele sachs cumparate din magazin care dupa 20-30.000km se inmuiasera ca naiba

 

am vazut cu ochii mei cum se reconditioneaza amortizoarele si cata vreme sunt demontate/montate corect nu reprezinta nici un pericol ulterior pentru siguranta circulatiei, nu se vor dezmembra in mers pentru ca se modifica doar supapele/simeringurile si se schimba uleiul din ele.

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

reconditionarea amortizoarelor, e foarte periculoasa, ptr ca nu o sa reuseasca nimeni sa faca presiunea corecta la ulei sau gaz, in amortizoare

existau o gramada de astfel de ateliere prin craiova, acum nu mai este nici unul, sau desfintat toate,deci cred ca au avut probeme cu clienti

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am avut un E46 la care reconditionasem toate cele 4 amortizoare.

Dupa cateva luni le-am schimbat pe cele de pe spate (ziceai ca mergi cu caruta nu cu masina-zdranganea tot spatele; evitam si crapaturile din asfalt).Dupa un an de zile le-am schimbat si pe cele de pe fata desi pe fata fiind mai multa greutate nu se simtea ca pe spate dar CE E NOU E NOU.

Nu exista termen de comparatie intre niste amortizoare noi si unele reparate.

Sfatul meu: NOI

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.