Jump to content

cum imi pot recupera banii de la asigurator?


Recommended Posts

azi mi-a lovit unul masina,care era parcata.am facut asigurarea pe cale amiabila.am cautat piese,usile de pe stanga,oglinda si geamul din spate.ca atat a reusit dintr-o simpla manevra sa distruga.problema e,cum imi recuperez banii de la firma care il asigura?euroins,in speta.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu te duci clar nu vezi niciun ban.

Poti sa alegi regie proprie sau service si decont . Daca faci regie proprie trebuie sa te tocmesti cu ei, in service se tiganesc ei cu euroinsu.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

azi mi-a lovit unul masina,care era parcata.am facut asigurarea pe cale amiabila.am cautat piese,usile de pe stanga,oglinda si geamul din spate.ca atat a reusit dintr-o simpla manevra sa distruga.problema e,cum imi recuperez banii de la firma care il asigura?euroins,in speta.

notificare de plata prin cabient de avocat . cu dreptul de a cere daune pt lipsa de folosinta a auto.(sa ceri nr de inregistare cind le duci notificare de plata sau o trimiti prin posta cu recomandata )

au drept sa te amine 15 zile .faci reclamatie la comisia de supraveghere a asigurarilor si aia iti dau raspuns in alte 15 zile . bani i iei sigur dar te vor tine minim 2 luni politica euroins

Edited by obo25
Link to comment
Share on other sites

daca ai cumparat piesele deja , singura solutie e sa ceri reparatie in regie proprie ,e posibil sa-ti acopere costurile la sh .

Poti sa ceri regie proprie si ei sunt obligati sa iti plateasca suma de bani rezultata din costu pieselor noi OE + o estimare a manoperei din care se scade TVA-ul :) Cam atat :)

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia mers din prima, a doua zi, chiar si pt constatare amiabila, la euroins sa faca poze etc?

 

Pe mine m-a lovit din spate unul si asa am facut, m-am dus, mi-au facut poze, cel vinovat cu asigurarea a plecat, eu am ramas sa termin declaratia.

Link to comment
Share on other sites

Pai iti fac ei poze, dar poti atasa la dosarul de daune si o estimare facuta de un service. Eu asa am facut si sincer...a fost mica de vreo 200-300lei diferenta dintre estimarea facuta de serviceul unde am fost si estimarea facuta de asigurator. Am luat suma de pe estimare - TVA :) Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Pai iti fac ei poze, dar poti atasa la dosarul de daune si o estimare facuta de un service. Eu asa am facut si sincer...a fost mica de vreo 200-300lei diferenta dintre estimarea facuta de serviceul unde am fost si estimarea facuta de asigurator. Am luat suma de pe estimare - TVA :)

 

ai avut constatare amiabila ? Din tot ce am vazut feedbackuri pe net e o mare porcarie ,adica e nevoie sa-l sune si pe posesorul politei si ala sa se prezinte pt inspectie fizica la ei la sediu . Evident nu exista nici o sanctiune daca nu face asta si in cele mai multe cazuri nu se prezinta iar asigurarea nu despagubeste , sub acoperire legala .

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu el avea o polita de anglia, s-a prezentat cu mine aproape "amiabil" a dat frumusel o declaratie la sigurator si s-a intocmit dosarul. Oricum am stat vreo 8 luni si abia dupa ce am apelat la BAAR s-a rezolvat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poti sa ceri regie proprie si ei sunt obligati sa iti plateasca suma de bani rezultata din costu pieselor noi OE + o estimare a manoperei din care se scade TVA-ul :) Cam atat :)

In functie de valoara daunei asiguratorul propune varianta de rezolvare. Estimarea o fac ei si ti-o prezinta, daca accepti sa ti-o repari in regie proprie e treaba ta de piese si manopera, ei iti platesc devizul calculat de ei, deviz care este foarte aproape de realitate. Daca nu esti tu proprietar atunci iti vor cere procura speciala de la proprietar sau sa faci dovada ca masina este a ta, contract de vanzare/cumparare si alte nebunii. Toate astea pentru a tergiversa dosarul, pentru ca din momentul aducerii ultimului act la dosar au termen 15 zile sa faca plata.

CSA-ul are termen 30 de zile sa raspunda.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu probleme cu RCA de la Astra S.A. , m a lovit unul - a recunoscut ,semnat,desenat,etc (sunt din Craiova) ... au facut dosarul pe intelegere amiabila si de la Bucuresti a venit raspunsul ca nu ma despagubesc ca ei vad altcumva filmul accidentului si ca eu as fi lovit celalat autoturism .Am facut o sesizare la CSA , am trimis in scris si la ei la Bucuresti o cerere prin care cer in scris un raspuns ! Cei din Craiova de la Astra mi au zis ca nu prea am ce face,decat sa mi dea adresa si sa actionez in instanta , dar asta o sa dureze mult si bine ... pana aici mai este ceva de facut ?
Link to comment
Share on other sites

Daca ti-au spus ca ei vad altfel filmul accidentului nu ai alta posibilitate decat sa te adresezi unui avocat. Dar inarmeaza-te cu rabdare ca e un drum destul de lung de parcurs. Daca nu te vei adresa unui avocat aia o tin pe a lor si cu asta basta.
Link to comment
Share on other sites

Firmele de recuperari in ce fel actioneaza ? Ar fi mai simplu decat sa mi angajez eu avocat ? Cineva mi a recomandat firmele de recuperari spunandu mi ca ar plati ei costul daunelor si mai departe ocupandu se de proces ... recuperand extra ! Poate am scris o prostie , dar asa am mai fost sfatuit ! Singura suparare este ca nu pot sa repar masina ,inca, ca sa nu am probleme ... in cazul in care se cere iar o evaluare sau constatare dauna pt proces ! Eu am trimis si la CSA si la Astra S.A. o sesizare si cerere scrisa pentru a primi un raspuns oficial ... posibil sa am noroc , daca nu , ma va ajuta la dosar ! Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

Firmele de recuperare credite in general cumpara creante de la o persoana fizica sau juridica catre o terta parte. Creanta nu o cumpara la pretul ce urmeaza a fii recuperat ci de cele mai multe ori la nici jumate din valoarea creantei.

Dupa cumparare devin proprietari datoriei. Ei isi asuma un anumit risc calculat iar tu primesti o parte din bani fara bataie de cap.

 

Apoi ei urmeaza cursul legal folosinduse de avocati din dotare iar castigul le ramane lor nu tie. Nu sunt case de binefacere. Incearca si cu un avocat uneori sub presiune cedeaza asiguratori cand stiu ca nu au dreptate. Daca stii ca nu ai dreptate tu nu insista te poti alege cu dosar penal pentru tentativa de inselaciune.(in caz ca ai inscenat vreun accident ca sa iti repari ceva la masina)

Nu stiu cum e legea actuala dar normal m as gandi ca politia rutiera ar trebui sa se pronunte asupra vinovatiei in caz ca asiguratorul nu este obiectiv.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Nicidecum , cel care m a lovit si a recunoscut vina (nu il cunosc) am facut intelgere amiabila ... probabil aici e portita asigurarilor sa faca astfel de batai de joc ! Daca este constatarea facuta de politie , este altceva , dar in cazul in care vinovatul recunoaste ei te trimit la asigurari ... asa ma gandeam si eu ca ar trebui sa conteze POLITIA in acest caz , insa acum o sa mi fie de ajutor doar la expertiza accidentului pentru proces !
Link to comment
Share on other sites

Nu s a ajuns la calcul pt reparatie in regie proprie si nici in service , au respins din prima inspectorii de la Bucuresti , pe motiv ca ei vad alt film al accidentului si ca ,defapt,eu sunt vinovat ! Am mai scris ,un pic mai sus, daca erai atent ! Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.