Jump to content

Problema inchidere usi din buton cheie E46


Recommended Posts

Salut colegi, am o problema cu cheia...cred! Imi cer scuze daca s-a mai discutat asta, m-am folosit de functia de cautare dar n-am gasit nimic. Problema se reflecta prin faptul ca nu reusesc sa incui masina din butonul cheii.O pot insa descuia, pot deschide si portbagajul, dar cand vine timpul sa incui trebuie sa rasucesc cheia in butuc! :) V-ati lovit de problema asta, ce naiba sa-i mai fac, ca nu mai stiu?!?! Initial i-am schimbat butoanele, cel de incuiere era tocit (rupt) si culmea, dupa ce le-am schimbat am coborat la masina sa vad ce-am facut si totul era ok, puteam s-o si incui.Am repetat asta de cateva ori si fericit c-am rezolvat-o, am plecat de la masina....de atunci insa nu mai merge! Am verificat bateria,desi celelalte butoane sunt functionale, am desfacut si curatat contactele de 10 ori, am rasucit folia de sub butoane, crezand ca "pastiluta" ce corespunde inchiderii are ceva...nimic! Nu stiu ce sa fac, e singura cheie cu butoane din cele 3 pe care le am si e chiar deranjant!

Atasez modelul cheii care-mi mananca ficatii.

post-1497-0-53060000-1331580954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi, am o problema cu cheia...cred! Imi cer scuze daca s-a mai discutat asta, m-am folosit de functia de cautare dar n-am gasit nimic. Problema se reflecta prin faptul ca nu reusesc sa incui masina din butonul cheii.O pot insa descuia, pot deschide si portbagajul, dar cand vine timpul sa incui trebuie sa rasucesc cheia in butuc! :) V-ati lovit de problema asta, ce naiba sa-i mai fac, ca nu mai stiu?!?! Initial i-am schimbat butoanele, cel de incuiere era tocit (rupt) si culmea, dupa ce le-am schimbat am coborat la masina sa vad ce-am facut si totul era ok, puteam s-o si incui.Am repetat asta de cateva ori si fericit c-am rezolvat-o, am plecat de la masina....de atunci insa nu mai merge! Am verificat bateria,desi celelalte butoane sunt functionale, am desfacut si curatat contactele de 10 ori, am rasucit folia de sub butoane, crezand ca "pastiluta" ce corespunde inchiderii are ceva...nimic! Nu stiu ce sa fac, e singura cheie cu butoane din cele 3 pe care le am si e chiar deranjant!

Atasez modelul cheii care-mi mananca ficatii.

 

sa ma anunti si pe mine daca ai rezolvat ceva.eu am schimbat si modulul confort GM5 si am aceeasi problema e foarte incomod dar deja m am obisnuit sa o inchid invartind cheia in butuc...

Link to comment
Share on other sites

Initial i-am schimbat butoanele, cel de incuiere era tocit (rupt) si culmea, dupa ce le-am schimbat am coborat la masina sa vad ce-am facut si totul era ok, puteam s-o si incui.Am repetat asta de cateva ori si fericit c-am rezolvat-o, am plecat de la masina....de atunci insa nu mai merge!

Parerea mea este ca e de la cheie,asa reiese din ce ai zis mai sus !

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta e modulul de comfort.blondu_cm,ai facut recodarea modulului nou cu masina ta?daca nu,nu are cum sa iti mearaga.si plus de asta iti trebuie un modul de comfort care sa fie la fel ca si optiunile masinii-adica atatea geamuri electrice si trapa eventual.

 

da am luat de pe o masina care avea 4 geamuri electrice plus trapa,singura diferenta era ca masina cealalta era benzina si a mea diesel.i am facut recodare sau asa cred ca m am dus la un baiat la craiova la tester sa o fac toate bune singura diferenta e ca daca e modul nou nu imi merge alarma si nu se inchide din cheie asa ca am demontat iar si am pus modulul meu caruia i am schimbat toate cele 4 sau 6 relee nu mai stiu sigur dar imi merge alarma dar nu se inchide din cheie.reinitializarea se face bine,masina se deschide din cheie(usile si portbagajul) dar nu se inchide.cand am desfacut cheia am gasit dezlipit contactul de la cheie pentru inchidere si nu mergea nici reinitializarea.acum merge dar nu se inchide si am doar o cheie la masina.astept si eu rezolvarea celorlati colegi si sper sa nu fie din cheie.multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Problema asta o am si eu, la mine e ceva mai grav chiar, si eu am cheia la fel ca a ta din ce-am vazut poza de mai sus. La mine nu functioneaza nicio comanda desii, led-ul se aprinde cand apas oricare din butoanele cheii, am schimbat bateria initial, dar fara folos. Problema tind sa cred ca este din butuc, din usa soferului... oricum numai asa pot intra in masina, sau prin portbagaj :w00t: Vara deobicei patesc problema si din butuc, invart si tzamburushul ramane oarecum blocat asa pe la jumatea cat trebe sa iasa el cu totul, uneori nu se deschide cea din partea drapta/fatza si cea din stanga/fatza se deschide si tot asa... Am tot zis ca ma apuc sa vad care-i treaba, eu unul zic ca are o hiba butucul :ermm:
Link to comment
Share on other sites

Salut , scuze ca postez in topicul tau , dar am si eu o problema asemanatoare cu usa de pe partea stanga . Usa din dreapta si portbagajul se deschid perfect fara probleme dar usa din stanga ramane inchisa . Mergea deschisa din butuc , dar se invartea foarte greu (acum problema este ca s-a stricat si butucul) . Stie cineva din ce cauza ar putea fi sau e cineva care se pricepe sa le repare ?
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, dar desi imi place foarte mult zona, ajung destul de rar la Valcea. Am sa caut sa-l repar aici in Bucuresti, din cate am vazut pe net, sunt niste relee care se schimba, nu stiu de unde sa le iau, m-as incumeta sa le schimb singur...daca nu, caut unul functional la dezmembrari.
Link to comment
Share on other sites

Salut....n-am reusit sa fac nimic cu cheia deocamdata dar am mai observat o chestie tare! Masina incuiata din cheie, ca altfel nu merge, apas pe butonul LOCK si imi aprinde becurile interioare de la plafoniere! :))

 

daca apesi a doua oara lock se dezactiveaza alarma (ca urmare se aprind becurile in interior ca si martor dupa care se sting)

 

Link to comment
Share on other sites

daca apesi a doua oara lock se dezactiveaza alarma (ca urmare se aprind becurile in interior ca si martor dupa care se sting)

...aha...habar n-am avut...si nici acum nu am! :) au alarma din fabrica? au unele sau toate? n-am auzit-o niciodata!cum pot sa verific?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...eu unu' m-am mai linistit, tocmai s-a intors din Germania prietenul care mi-a adus-o si surpriza..pe langa cele 3 chei pe care le aveam, nemtoaica fosta proprietata i-a mai dat una, tot cu butoane, care merge perfect...deci la mine cheia era de vina nu modulul confort....bafta celor cu probleme!va salut!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.