Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

cata rabdare poti sa ai felicitari.

 

Spre final nu prea mai aveam rabdare :))

 

felicitari! a meritat efortul.

 

Mersi ;) Da, sunt pe deplin multumit!

 

 

Ai dat aragazul jos.Felicitari arata foooaaaaarte bine acum. :thumbsup:

De cand astept..si in sfarsit mi-am facut curaj. E alta viata :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos :thumbsup:

 

Incerc si eu sa fac masinuta pe gustul meu si cu tot ce am nevoie.

 

Cu ocazia asta, am rearanjat putin cablurile pe sub bord si pot sa spun ca nu e atat de dificil pe cat pare.

 

Trebuia sa fac poza si inainte sa pun aeroterma IHKA cand era o gaura in mijloc prin care vedeai motorul dar am uitat ...

Link to comment
Share on other sites

Mersi ;)

 

 

Senzorul solar nu se vede in poze.

 

Incerc sa iti explic: cu bordul dat jos, te uiti la el din spate cum ar veni (dinspre partea care intra sub geam) se baga intr-una din gurile acelea de ventilatie care bat spre parbriz. Fix in gaura de langa mijlocul bordului, daca te uiti pe partea din interior o sa vezi in izolatia aia de sub o taietura in forma de X, facuta sa tragi cablul de la senzor prin ea. Deasupra acelei gauri bagi senzorul.

 

Nu a trebuit nici o codare/reinitializare. Merge perfect din prima. Nu stiu sa iti spun care e motorasul pt ventilatia de la picioare. O sa studiez pe aeroterma veche sa vad daca imi dau seama.

 

Asa arata senzorul:

 

http://i.ebayimg.com/t/Genuine-BMW-3-Series-E46-Solar-Sensor-6901570-/00/s/MzM2WDM4OQ==/$(KGrHqJ,!nwFCqbey!2OBQ2qkK7oR!~~60_35.JPG

 

 

Daca te ajuta cu ceva: http://bmw.workshop-manuals.com/3_Series_E46/320i_M54_TOUR/index.php?id=3004

 

 

O sa incerc sa fac o poza cu locatia exacta. Dar daca te uiti de afara la mijlocul bordului o sa vezi unde e bagat.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca tot dadea semne de oboseala o flansa de la amortizorul de pe stanga spate, am luat azi:

-amortizoare spate Bilstein B4 M Tech

-flanse amortizoare spate Sachs

-protectii amortizoare spate Bilstein

 

Urmeaza sa fie montate maine sau sambata.

 

PS: Vor urma si cele de pe fata, dar dupa ce o pregatesc de iarna.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat azi amortizoarele,flansele si protectiile de pe spate.

 

Amortizoarele noi se vede ca sunt putin mai scurte, iar cele vechi vad ca erau ceva Monroe, dar erau terminate de tot. Daca il apasam nu mai revenea inapoi.

 

IMG401.jpg IMG402.jpg IMG403.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca le-ai schimbat singur , se schimba foarte usor ! :thumbsup:

 

eu cand le-am schimbat pe ale mele nu m-am interesat ce si cum(am crezut ca se schimba cu presa ca si pe fata), in 10 min a fost gata la service..200 ron :) eu as fi pus totusi sachs, dar sunt ok si bilstein.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Da, le-am schimbat singur. Nu e greu: 4 suruburi pe fiecare parte.

 

Am preferat Bilstein B4 pt suspensie M Tech pt ca se impaca foarte bine cu arcurile mele H&R si au tinuta de drum mai ok decat Sachs, chiar daca sunt putin mai rigide.

 

Cum am zis si mai sus, urmeaza cat de repede si cele de pe fata dar dupa ce o pregatesc de iarna.

 

Oricum, la cat de terminate erau cele de pe spate sunt sigur ca asa sunt si pe fata. Abia astept sa fie treaba completa.

 

LE: Tu ai pus Sachs?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat o interfata Mini ELM327. E foarte tare jucaria. Am si Torque Pro pe telefon si pe PC am mai multe aplicatii utile care comunica cu interfata si poti afla multe chestii gen temperatura lichidului de racire, consum, viteza, acceleratie, facetest 0-100, am vazut ca masoara si ceva presiune, poti verifica sondele lambda.

 

Avand in vedere pretul de achizitie sunt foarte multumit si e chiar utila.

 

Oricum,pe viitor o sa imi achizitionez si o interfata pt INPA si BMW Scanner.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

LE: Tu ai pus Sachs?

 

Da, la mine era curs unul din ele la vremea aia, ca deja si astea au 2-3 ani :) cand am schimbat flansele am vazut ca sunt bune amortizoarele spate, inca, adica se ridica tija si chiar lucreaza corect.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

tare masinutza... ai bagat ceva bani in ea...

 

is curios care a fost pretul de achizitie?

 

Tre sa ma apuc si eu de prezentat pe a mea....si avand in vedere ca esti din dej poate ne dam o tura odata prin cluj la o mic aintalnire...mai pove una alta...multe din modificarile care le ai facute as vrea sa le fac si eu....

Link to comment
Share on other sites

tare masinutza... ai bagat ceva bani in ea...

 

is curios care a fost pretul de achizitie?

 

Tre sa ma apuc si eu de prezentat pe a mea....si avand in vedere ca esti din dej poate ne dam o tura odata prin cluj la o mic aintalnire...mai pove una alta...multe din modificarile care le ai facute as vrea sa le fac si eu....

Mersi frumos :D

 

Astept prezentarea cu interes.

 

Eu sunt din Dej, dar stau in Cluj. Cand ai timp da un semn si ne intalnim la o poveste, iar daca ai vreo problema si vrei lamuriri, te ajut cu drag.

 

 

Si daca tot ai pomenit...

 

O mica recapitulare cu modificarile facute de cand masina e la mine [exceptand lucrarile pe partea tehnica, strict ce am adaugat]

 

-navigatie 2DIN (bluetooth, citeste USB/stick/card, intrare AUX, internet, TV Tuner, control iPod)

-pe partea de sonorizare: difuzoare fata Focal 165A1 + subwoofer JBL CS1215B + amplificator MAC Audio MP4500

-retrofit cu lupe bi-xenon Morimoto Mini H1 V6.0 + xenon 5000k 35w

-jante 17" style 207

-arcuri H&R Sport 35/20mm

-conversie la climatronic, panou model 2004

-retrofit PDC cu senzori aftermarket cu gong

-semnalizari fata + lucasuri albe OEM

-grile negre

-angel eyes + welcome angel-eyes

-leduri iluminare nr + lumini la picioare

-compartiment de depozitare cu perdeluta sub cotiera

-schimbat acumulator cheie (Panasonic VL2020) + carcasa noua

-amortizoare spate Bilstein B4 M Tech [urmeaza si cele de pe fata]

-kit pana: compresor 12v + pasta Continental

-achizitionat interfata Mini ELM327

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa citesc povestea trasnformarii masinii tale cu vreo 4 zile in urma si a cam inceput sa ma cam ia cu furnicaturi pe sira spinarii. Ai facut o chestie super mishto si toata discutia in jurul acestei transformari a fost super. Dupa cum stii deja, ca te-am tot stresat la telefon, azi am comandat si eu o navigatie si pt. ca nu am avut timp sa o astept azi am si reamplasat clima. O sa pun maine si niste poze pentru toti care nu vor sa cheltuiasca fara folos 320 ron. Tot azi am comandat si inele pt bord (tot tu mi-ai sugerat). Am ales pe cele nichelate in ideea ca reflecta mai bine lumina in interiorul cadranului.

 

Mult succes in continuare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.