Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

Ce spuma activa? :)) masina asta nu o sa vada spalatorii auto. O voi spala doar eu cu sampon prespalare, 2 buckets, detailler, etc :D

Salut!Ai garaj unde sa tii masina?Ar fi pacat sa o tii pe strada,mai ales acum cand ai investit atatia bani si munca.Ideal ar fi sa inchiriezi un garaj prin zona unde locuiesti,si asa ai o protectie mai buna a masinii.Eu o tin in garaj,iar lunile de iarna,ianuarie februarie nu merg cu ea (mai am o masina mai de frecus ),asa stiu ca o protejez de sarea data din belsug aici pe stazile din Botosani.

 

PS.vezi ca au adus astia de la Lidl spray cu zinc,ar fi bine sa vopsesti prezoanele la jante,sunt prea ruginite si dau cam naspa la o masina asa de frumoasa.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Multumesc :D

 

Am montat noile semnalizari de pe aripi, am pus pedale M (nu sunt foarte incantat de sigla M de pe ele dar imi plac ca sunt brushed black, arata mai bine decat acel cauciuc vechi de pe ele) si am lasat alternatorul la reconditionat (rulmenti + perii + colector noi) asa ca pana maine dupa-masa iar sta pe dreapta masinuta :)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Daca tot era dat jos alternatorul, am profitat de ocazie sa fac putina curatenie sub capota. Trebuie sa cumpar alt capac pt motor(cel micut cu emblema pe el) si cred ca o sa pun si o bara stabilizatoare :D

 

http://thumbnails114.imagebam.com/42213/a138ac422126423.jpg http://thumbnails114.imagebam.com/42213/02e9d4422126430.jpg

 

 

PS: Multumesc frumos @danny47 :D

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bogdane noi vorbim mult pe farcebook , da nu pot sa nu iti zic si aici ca a iesit ce trebuie, e un e46 care ti-am zis imi place si arata mai bine ca a mea recunosc :rolleyes: sa te poti bucura de ea toata viata si mare grija in trafic ca sunt multi care nu tin la masinile lor si............ stii tu mai bine..... :goodjob: :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

Cutia in 6 trepte mi se pare foarte prost etajata pe E46 (pe 320d, pe 330d e altceva), parerea mea. Asa va ramane.

 

Sustin si eu afirmatia asta,avind doua 320d E46 in familie ,unul cu 5 si unul cu 6 trepte,mi se pare mai buna si mai reusita cutia in 5.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De exemplu, intru in depasire cu a 3-a la 70-80 la ora, la a mea cu 5 trepte pot depasi lejer la cea in 6 imediat trebuie sa schimb in treapta superioara. Sau, la 90 la ora cu a 4-a intru in depasire mai lunga, cu cea in 5 trepte merge pana la 170, am reprize foarte bune de accelerare, cea in 6, nu sta chiar asa.

 

Per total, mie nu imi place pe e46 320d cea in 6, parerea mea. Pe 330d sau e90 e altceva, pe e46 nu-mi place.

 

PS: Sa nu mai zic daca ai 320d remapat cu 6 trepte, tot cu mana pe schimbator trebuie sa fi pt ca se tureaza repede si ramai fara plaja de turatie disponbila..

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. E adevarat ca treptele sunt o idee mai scurte si trebuie sa mesteci mai mult, dar pare mai sprintena. Eu m-am obisnuit si nu vad un dezavantaj la 6 trepte. Pe autostrada la 130-140 se simte bine motorul cu treapta a6-a si 2300-2500rpm.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pt mine e un inconvenient, mai ales daca motorul e remapat, cutia in 5 mi se pare mai ok. Dar aici depinde de fiecare, eu cu cea in 5 ma impac mai bine. Repet, strict pe acest model cu motorizarea mea. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt modul in care intreti masina si pt munca depusa. :goodjob:

 

legat de covorase daca nu supar pe nimeni ca scriu aici gasiti pe bestautovest.ro o gama foarte variata si mai ales pentru fiecare marca de masina la preturi foarte ok

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.