Jump to content

CE POT FACE?


bobelu25

Recommended Posts

Am si eu o problema mare de tot va rog ajutati-ma!!! Acum 3 luni am lovit masina. Avarii: Far dr. , Aripa dr, Capota , Bara ( spoiler ) , semnalizare dr., Braturile , bieletele, Jantele stanga fata -spate , Calc. motor( DDE Unit) . In fine , am stat 3 luni de zile pt asa ceva in servicul marshal din oras. M-au aburit cu calc. de motor ca nu e din impact si nu au vrut sa-l schimbe. In final l-am rezolvat dar acum cand am luat masina dupa 3 LUNI de zile :blink: nu-mi mai merge motorul cum trebuie. Parca ar merge in trei pistoane. Zici ca e tractor( e vorba despre un 320 D 2002 ). Am vb cu baietii de la service si nu vor sa-mi faca masina ca cica nu e de la ei. CE POT SA FAC??!?!? Pot sa-i dau in judecata??? HELP!!!
Link to comment
Share on other sites

Deoarece defectiunea a aparut in urma accidentului,casco trebuie sa plateasca.

Computerul s-a defectat in urma accidentului,daca am inteles bine.Este foarte posibil sa fie si altceva afectat la motor.

 

Ar trebui ca service-ul sa gaseasca ce problema are masina,de ce merge motorul prost,in functie de asta se poate stabili daca se datoreaza accidentului.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa faci o verificare a masinii si in alta parte, unde iti vor spune exact ce e stricat si care e cauza defectiunii ( de ex. cei de la AB cred ca te pot lamuri). Asa vei sti daca a fost inlocuit calculatorul, daca e o componenta noua sau sh si cine e responsabil cu faptul ca masina ta merge prost, evident, cine trebuie sa plateasca pagubele.
Link to comment
Share on other sites

Chestia a fost de calculatorul de motor. Initial nu au vrut sa-l schimbe ca ziceau ca nu e din impact. Dar, dupa o asteptare de vreo 2 luni de zile mi l-au schimbat cu unul nou si a fost setat pe masina la BMW Filaret. Dar...dupa ce au adus masina si am mers cu ea vreo 30 de km imi merge motorul foarte prost ( parca ar merge in 2-3 pistoane) . La relantiu tremura rau de tot ceea ce nu e normal si in mers, se tureaza fara demaraj si nu prinde viteza(max. 60-80). Altceva, nu mi-au facut sa mearga spalatoarele la faruri , vas lichid parbriz spart , directia trage dreapta si la volan maxim la stanga parca se blocheaza ( am dat cu partea stanga intr-un semnalizator si mi-a strambat jantele, deci impactul a fost mare) , senz temp a luat-o razna etc.

Chestia e ca daca nu vor sa-mi faca masina, ce pot face? Cum ii dau in judecata? Ca ei zic ca mi-au schimbat calc. si de aici sa ma descurc eu!!!

 

Multumesc pentru sfaturi!!!!

Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg eu, cei care nu vor sa ai masina ca inainte de accident sunt cei de la societatea de asigurari.

Cum sa ii dai in judecata? Destul de simplu, doar ca daca nu te pricepi(dupa cum vad), apeleaza la un avocat si o sa ii obligi sa iti plateasca tot. Iti trebuie o constatare serioasa asupra daunelor suferite, eventual o expertiza tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.