Jump to content

6 cabrio


corado

Recommended Posts

Boon! Am scos Bimmeru' din service si pot sa spun ca parca a "prins" din nou viata! :) E diferenta foarte mare in materie de stabilitate la viteze mai ridicate, schimbari de directie bruste si amortizare denivelari; articulatia e din nou "in vana", inainte era mai "moale", cel mai probabil datorita uzurii pieselor consumabile.

Motorul toarce insesizabil, parca acum dupa revizie e si mai silentioasa, dar "maraie" dupa 2500 RPM ca un adevarat 6 cilindri in linie frantics.gif. Masina merge ca atunci cand era noua thumbsup.png. M-am gandit sa postez toate interventiile facute:

 

*Ulei Castrol Edge FST 5W30 7 litri

*Filtre (aer, ulei, polen-MANN)

*Tampon motor stg+dr oem BMW

*Bucsi bare stabilizatoare punte fata TRW

*Bucsi punte spate TRW

*Tampon cutie oem BMW

*Bielete de directie punte fata TRW

*Bielete antiruliu punte fata TRW

*Rulment intermediar cardan oem BMW

*Simering central ambreiaj oem BMW

*Simering central cardan oem BMW

*Inlocuire ulei cutie BMW

*inlocuire ulei grup (diferential) BMW

*Inlocuire lichid de frana Castrol

*Inlocuire antigel HEPU

*Inlocuire lichid servo ATF

*Bujii BOSCH

*Bobine BOSCH

*Diagnoza + resetare service

*Polish+Folie transparenta faruri

*Vopsit bara fata+spate+prag dreapta (aveau mici zgarieturi de prin parcari)

*Covorase

*Stergatoare BOSCH

*Lichid de parbriz iarna jet Xpert

*Gresare sistem decapotare cu solutii speciale

*Montat roti iarna (in poza sunt tot cele de vara) :p

*Interventii trecute in istoricul masinii, urmatoarea revizie la 100 000 km :D

 

Cam atat a necesitat momentan...in rest...benzina EVO +100 din MOL :)

post-32497-0-78508900-1510590313_thumb.jpg

Edited by corado
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Mersi! :) Intradevar e un feeling aparte, cat despre E60, am avut si eu unul diesel LCI, mi se pare best in class, iar designul este love it or hate it! Mie personal imi place foarte mult e39, inca il am pe cel din semnatura mea si ma batea gandu' sa mai iau unu' (am vazut pe topicul tau ca si tie iti place). Atasez poze cu cel de care ma indragostisem (525d din 2003, 110 000 km reali, automat, full, 11 000 eur) in 2 zile s-a vandut pana m-am hotarat eu. :D :) Edited by corado
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mersi! :) Intradevar e un feeling aparte, cat despre E60, am avut si eu unul diesel LCI, mi se pare best in class, iar designul este love it or hate it! Mie personal imi place foarte mult e39, inca il am pe cel din semnatura mea si ma batea gandu' sa mai iau unu' (am vazut pe topicul tau ca si tie iti place). Atasez poze cu cel de care ma indragostisem (525d din 2003, 110 000 km reali, automat, full, 11 000 eur) in 2 zile s-a vandut pana m-am hotarat eu. :D :)

 

Sincer nu prea vad ce sa nu iti placa la designul E60-ului....mi se pare o masina extrem de frumoasa. Nu e ceva iesit din comun la design, gen 5GT de exemplu, ala chiar e love it or hate it.

De E39 m-am indragostit cand eram copil si jucam NFS prin anii 2000 si jucam mereu cu E39 M5 :D :D

Momentan ma tenteaza sa iau un E46 ca masina de zi cu zi, nu prea imi place sa trag de E60 pe drumuri scurte, doar ca nu prea gasesc un benzinar intretinut in Ro, cred ca o sa caut in Germania. E46 mi se pare, la fel, o masina care inca e foarte frumoasa, mereu intorc capul dupa cate un exemplar care arata bine.

Edited by feitosak1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti! :) Legat de servisare, va pot da contactul pe privat (pentru cine doreste), sa nu se considere ca fac reclama :p. Sincer nu prea cunosc metodele, nu m-au interesat; service-ul e dotat cu toata aparatura necesara pentru orice interventie din cate am vazut.

@feitosak1: mie imi place e60, m-a uimit design-ul cand a aparut, de asta am si avut unul, dar multora nu le place nici acum, la fel, nici modelul meu nu a incantat pe multi, la inceput erai socat cand o vedeai, pana te obisnuiesti cu lookul (of... Bangle :) ), ce sa mai zic de X6...uite ca au avut succes majoritatea! :D Intradevar e60-ul tau e rar cu motorizarea asta, cred ca singurul 530 xi pe care l-am vazut avea girofare si era in coloana SPP-istilor presedintelui :D ...iar legat de e46...benzinar...frumos ar fi un M3....avea un amic unul galben mustar...superba masina...:) inca arata bine coupe-ul facelift (cu stopuri LED) si cred ca poti gasi unul intretinut in Germania la pret ok.

.

post-32497-0-80981200-1511023740_thumb.jpg

Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

@Soryn14: Multumesc! la fel iti doresc! Desi iarna ma ajuta un 4motion, mai ales cand sunt zapezile alea "crunte", o mai scot si pe "domnisoara topless" din barlog, avand cauciucuri de iarna, transmisie manuala, incalzire in scaune, duze spalatoare parbriz incalzite etc.. nu am emotii. :p. Imi aduc aminte cand conduceam o Dacie cu sarmele iesite din "gume" fara incalzire, ca era defecta, pe timp de iarna si uite! ca n-am murit (ce-i drept, nu recomand laugh1.gif ) :D. Edited by corado
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Desi imi cam dau lacrimile, consider ca e vremea sa ma despart de masinuta mea de suflet. Masina mai mult sta in garaj, asa ca poate isi gaseste alt proprietar, de ce nu, pe forum. :) Desi sunt foarte nehotarat ce o sa urmeze, ma uit la ceva mai mare in 4 usi si tractiune integrala.

 

Asadar:

 

https://www.autovit....html#c81af61548

Edited by corado
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi, uitasem de pagina anterioara. Eram curios de uleiul din cutie pentru ca nu masina nu are multi km, dar au trecut ceva ani peste ea, ca si la mine.

 

A ta e automata din cate retin, al lui e manuala :thumbsup: ..

 

@corado.. superba masinuta, bafta la vanzare si sa isi gaseasca un "stapan" care sa aiba grija de ea asa cum ai avut tu :download:

Link to comment
Share on other sites

Asta da pret !:) deja la 30 , 32 ĂŽți iei modelul nou ,,,o avea al tĂŁu 80.000km dar nu e mașina de 30.000 niciodatĂŁ ,,, poate peste 30-40ani,,, Eu nu cred ca vreți sa va despĂŁrțiți, poate te ai supĂŁrat pe ea și ai amenințat -o ca o bagi pe autovit :),,,,bafta ! Edited by dadogus
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru parerile voastre! :) Masina a primit un pret corect, spun eu, nu l-am "scos din burta" . Masina intradevar are un pret de 25 000 eur +TVA (deductibil). Adica daca persoana care plateste 30 000 eur (aproape) pe ea, o va cumpara pe firma (daca vrea) si isi va recupera 5 mii euro de la stat, 19%, cum spuneam se ofera factura, masina e pe firma, nu pe persoana fizica. Eu vreau 25 k. cat consider ca face. Nu e graba cu vanzarea, in cazul in care nu e nimeni interesat de ea in tara, o sa o vand "afara" sau o dau la buy back la pret real, tot afara.

 

La 30 000 euro iti iei modelul nou cu 200 000 km la bord.

 

https://suchen.mobil...cf-52d3c49a43f4

 

Asta e singurul 6 cabrio alb facelift, comparabil cu al meu de pe mobile.de si cere 28 pe ea, fara roti de iarna. Ce-i drept e ca e automata dar are si km mai multi.

 

De mentionat ca a mea, e singura masina din tara in configuratia actuala, ceea ce cred ca e un mare plus. Un posibil cumparator va avea o masina unicata cu 88 000 km la bord intr-o stare impecabila.

Edited by corado
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mi as lua neagrĂŁ ,,,

 

I found this offer at mobile.de:

 

https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=251128351&utm_source=com.apple.UIKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

 

BMW 650i Cabrio

First Registration: 07/2012

Mileage: 95,054 km

Fuel Type: Petrol

 

Price: €31,990

Edited by dadogus
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.