Jump to content

m3 e46 achizitionare


izy

Recommended Posts

oricum la m-uri cred ca toti stau cu grija sa nu le crape motorul chiar daca nu-l alearga excesiv.

168001[/snapback]

Asta nu e adevarat! Eu de exemplu nu stau cu "frica-n san"! Motorul e facut pentru asa ceva = turatii mari. Bine , e adevarat ca masina mea e cumparata din Germania direct si adusa, dar , in cazul M-urilor nu cred ca asta e un criteriu.

 

Nu cred, (in cazul M-urilor), ca exista si M-uri facute pentru Europa de Est, cum au mai fost topicuri pe aici.

 

M-ul e facut sa mearga la turatii mari. Si mai e o chestie, desi nu stiu ce suport stiintific are: motorul, daca mergi mai mult cu el sa zicem "batraneste" , nu-l il turezi decat foarte rar, atunci ai mai multe sanse sa-ti "crape".

 

Ceea ce vreu sa spun, e faptul ca motorul cum e "obisnuit" asa merge: daca e obisnuit de la km putini la turatii mari atunci asa merge , daca nu, atunci intr-adevar e o problema......

 

Insa eu nu inteleg o chestie ( @Doru si @alex), era vorba de achizitionarea E46/M3 in topic.. Ce are asta cu personalul de la AB? A spus cineva ca trebuie cumparata de la AB sau era vorba de M3 in general? Iar masina totusi este facuta M adica merge altfel decat alte BMW-uri..

 

Sa am M numai de dragul sa ma vada lumea ca am asa ceva, fara sa-i folosesc capacitatile , ci doar sa fie o masina de parada iar nu mi se pare normal. Asa mai bine imi iau un 320 D normal si il M-uiesc, adica il pun bare de M , proiectoare, etc.

 

Pai eu unul personal, deabia astept sa vina weekendul sa incing putin uleiul in masina la padure sau pe A2, si cum am mai spus, senzatia e incomparabila...

 

Si cum sunt si maniac...bag o gramada bani in intretinerea masinii, adica ulei si filtre schimbate la 5000 km, alte piese, cum cedeaza putin, imediat le schimb..dar asta e...

 

Pot scrie tomuri intregi despre experienta de a avea un M 3 /E46 insa fata de M5 care totusi este o limuzina (seria noua , caci cea veche este totusi mult mai scump de intretinut decat un E46/M3) sau un M6, muuuuult prea scumpa, este alegerea ideala calitate pret sau, daca vreti, performante versus pret.

 

Pai cu suta in 5,2 sec bate multe Porscheuri Boxster, iar cu 343 Cp...nici nu mai vorbesc ce poti face.. deci, cu riscul de a ma repeta, masina are performante foarte bune si costuri de intretinere mici fata de altele din clasa ei...

 

 

Si in ca un plus important, in opinia mea: M3/E46, se fabrica INCA cu cutie manuala= placerea de a conduce, de a trece putin in zona rosie a turometrului ( ceea ce ale cutii tip SMG nu stiu daca permit acest lucru), de a schimba viteza cand vrei tu...nu cand vrea cutia...de a fii liber....liber sa conduci un M3....

Edited by theotien
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

erai hotarat dinainte...

 

cat despre costuri... sunt mari... F MARI... consumabilele sunt scumpe, si mai nou vin si astia cu impozitele din spate... 2000 RON...

168897[/snapback]

La tine @buniila, sunt foarte mari costurile ca schimbi cauciucuri la 3000 km, si altele astea.....dar la mine, care merg normal zic, eu si numai ocazional mai o exploatez la maximum sunt costurile sensibil mai micute..... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

oricum la m-uri cred ca toti stau cu grija sa nu le crape motorul chiar daca nu-l alearga excesiv.

168001[/snapback]

 

 

Nici chiar asa :blink:

Au fost cateva(2001-2002) care au avut problema respectiva,dar s-a rezolvat in garantie si s-a oferit garantie extinsa.Ma refer la cei care au fost la un dealer BMW,(adevarat).

Link to comment
Share on other sites

AB nu da NIMIk !!!! si... NIMIK nu-i gratis...

169181[/snapback]

 

 

Nu este chiar asa.Din moment ce au pus sigla aia sus sunt obligati sa respecte garantiile,nu pot face ce vor ei.

 

Un motor defect reprezinta o cheltuiala foarte mare(mai ales de M).Deoarece a fost un defect de fabricatie, BMW a hotarat sa il schimbe in garantie(sau cuzinetii),iar clientul nu plateste nimic.

Daca la un service nu se respecta garantia nu stiu cine opreste pe client sa reclame direct in Germania,la BMW.

A,ca unii sunt comozi ,au prea multi bani si suma este prea mica,asta este alta poveste dar macar sa nu mai vina pe aici cu povesti lacrimogene.

Link to comment
Share on other sites

voi sunteti nebuni..

 

eu zic sa bagi mana in buzunar si sa vezi, e de un m3 ? Daca este, ia-l si gata. M3 e o experienta care difera de la om la om, de la o varsta la alta. Cheltuaia e minima, vb lu' doru pt ca este o masina noua. Sunt altii care merg cu 320i si le consuma 20%. Daca te gandesti la M, consumul e irelevant - mai ales ca nu e un consum exagerat si e legat direct de stilul de mers.

 

M3 E46 este o masina foarte buna pe care daca n-o ai acum nu se mai merita s-o mai cumperi peste 2-3 ani. Sunt M-uri foarte bine intretinute in DE asa ca timp sa ai sa-l gasesti pe al tau.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

M3 e o masina deosebita care la pretul ei nu prea are comparatie dar e facuta ca sa alerge pe pista sau strazi bune sau f f bune.Exista n-masini mai rapide dar nu e un M3.Din punct de vedere technic un M3 E-46 e trecut daca ma gandes ca o parte din electronica se inbunatateste la 3-6 luni atunci e departe de actualul M3.Dat trebuie sa vezi si pretul daca asa ceva mai conteaza la unii sau altii.Si restul e rutina cine are bani de M3 pote si sa-l intretina caci nu e asa de scump de intretinut.
Link to comment
Share on other sites

nu era vorba sa placa la altii , stii cum e cand iei o masina trebuie sa ai depoarte cel putin inca odata banii care ii dai pe masina, si nu am chef sa am ghinionul ca in 3 luni sa mai bag odata in masina banii care iam dat pe ea :blink:
Link to comment
Share on other sites

nu era vorba sa placa la altii , stii cum e cand iei o masina trebuie sa ai depoarte cel putin inca odata banii care ii dai pe masina, si nu am chef sa am ghinionul ca in 3 luni sa mai bag odata in masina banii care iam dat pe ea :blink:

169483[/snapback]

 

in sfarsit ai ajuns la concluzia asta !!! asta am tot zis aici !

Link to comment
Share on other sites

Mda... mi-a trecut si mie prin cap toata vara sa imi iau un M3. Am deja 320d asa ca ar fi mers asa de distractie dar am ales altceva pt ceea ce fac eu este mult mai potrivit - Audi S3 1.8T 225cp stock si cu unele imbunatatiri ajunge la 300cp.

Ce sa zic, ia-ti M3 eu imi iau S3 si facem schimb de masini vreo 2 zile :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mda... mi-a trecut si mie prin cap toata vara sa imi iau un M3. Am deja 320d asa ca ar fi mers asa de distractie dar am ales altceva pt ceea ce fac eu este mult mai potrivit - Audi S3 1.8T 225cp stock si cu unele imbunatatiri ajunge la 300cp.

Ce sa zic, ia-ti M3 eu imi iau S3 si facem schimb de masini vreo 2 zile :blink:

169656[/snapback]

[/quote

eu cred ca m3 ramane m3 mai ales ca e un motor aspirat cu atatia cai si audi e impins de o turbina care oricum e ....hmmmmmm....slabut. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Daca as avea destui bani ca sa imi iau un M3 si sa ii mai pun si turbo as alege M3 fara discutie, dar desi turbinele VW nu sunt asa bune ca cele de BMW se obtin rezultate bune de la un S3, era unul prin buc care batea M5 E39 . Edited by scandy
Link to comment
Share on other sites

M3 este numai bun stock. nu se compara din nici un punct de vedere cu S3, poate acesta din urma poate fi facut mai rapid pentru liniute dar in nici un caz nu se ridica la nivelul M3-ului. M3 nu este pentru oricine. multi romani ar avea bani sa cumpere unul macar second hand dar putini ar avea abilitatea sa-l foloseasca fara sa-l faca praf, dar si mai putini ar avea bani de taxe impozite asigurari si intretinere.
Link to comment
Share on other sites

Sunt 100% de acord cu tine mult superior M3 dar un S3 cu un soft modificat sa mearga cum vreau eu il face la liniute si sincer pt asa ceva as vrea ceva pe benzina. Nu ai unde sa mergi in romania cu 250-280 km/h asa ca cel mai frecvent ai nevoie de 0-150 km/h si ai satisfactia ca nu sta nimeni langa tine. Mai trebuie adaugat si ca S3 este quattro !!!

Nu sunt fan audi ( am dat un a6 2003 2.5tdi 180cp la schimb pe E46 desi am pierdut multi bani) dar ca raport calitate/pret/satisfactie/performante aleg S3 zic eu, ca sa nu mai vb de intretinere si taxe.

Edited by scandy
Link to comment
Share on other sites

cred ca doar second hand la un pret bun in stare buna. masinile astea mereu reprezinta pierderi si sunt greu de re-vandut daca nu esti dispus sa pierzi, in curand va aparea noul model dar va fi scump si, ca la orice masina, cu probleme in primul an sau primii doi ani de fabricare. este greu sa faci o masina complexa fara sa iasa cu mici defecte de fabricare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.