Jump to content

m3 e46 achizitionare


izy

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M3 are 4 dezavantaje majore:

-are doar 2 usi si e incomod la urcare pentru pasagerii din spate

- nu exista varianta diesel

-are anvelopele cam mari si intra mult aer in ele, consumandu-se astfel din resursele de oxigen

- pica amortizoarele daca stai pe Calea Dudesti

Link to comment
Share on other sites

M3 are 4 dezavantaje majore:

-are doar 2 usi si e incomod la urcare pentru pasagerii din spate

- nu exista varianta diesel

-are anvelopele cam mari si intra mult aer in ele, consumandu-se astfel din resursele de oxigen

- pica amortizoarele daca stai pe Calea Dudesti

235254[/snapback]

Pai daca eu am doar Azot si stau in Snagov? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca eu am doar Azot si stau in Snagov? :blink:  :)

235338[/snapback]

 

 

Nu incerca sa scoti camasa ca am vazut eu ce coada e in Snagov la azot in weekend. Si mai e o problema cu statul in Snagov: cam degeaba ti-ai luat M3 daca stai in Snagov ca acolo e lume cu bani si nu se uita nimeni dupa tine cu jind. Sau se uita si se intreaba: "al cui o fi maica ala"?

Eu daca imi iau M3 o sa imi pun 2 zaruri uriase la oglinda interioara,husa de plus pe volan, capace cu spinnere, leduri la evacuari si autocolant d'ala cu "my other car is a mercedes.

Link to comment
Share on other sites

deci .. un reply la topic : dc masina de acum ti-o forjezi non-stop , dc mergi dupa prietena la ea acas si ii dai in gura, dc ai luat prietena de acas si tot ii dai in gura ( la masina desigur ) , dc si seara cand vi rupt acas mai ii dai unpic .. io zic sa-ti cauti m3 .

si te rog nu zii nimic ca ar fi vechi sau demodat , cine ii curios ? merge de rupe . cauta-l cu cutie manuala . sau mai bine incearca o pisicuta m3 , sa fii si mai demodat , dar pt unii o sa fii un adevarat :blink: e30 e cam rar :)

Link to comment
Share on other sites

Nu incerca sa scoti camasa ca am vazut eu ce coada e in Snagov la azot in weekend. Si mai e o problema cu statul in Snagov: cam degeaba ti-ai luat M3 daca stai in Snagov ca acolo e lume cu bani si nu se uita nimeni dupa tine cu jind. Sau se uita si se intreaba: "al cui o fi maica ala"?

Eu daca imi iau M3 o sa imi pun 2 zaruri uriase la oglinda interioara,husa de plus pe volan, capace cu spinnere, leduri la evacuari si autocolant d'ala cu "my other car is a mercedes.

235359[/snapback]

O mashina dinaia o iei pt suflet daca itzi permitzi.Nu sa te incorzi cu ea.Asta e parerea mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Plusuri:

- motor exceptional

- performante

- pret (la mana a 2-a de pe la 28.000 E -2001 pana spre 45.000 E -2006)

- tinuta de drum; inclusiv la viteze indecente

- manevrabilitate

- fiabilitate (mai ales dupa 05.2003); revizie la 25.000 km !!

- dotari (standard: DSC, roti pe 18, frane ventilate + perforate, tempomat, computer bord, faruri ceata, scaune electrice fata, geamuri electrice fata/spate, volan multifunctional piele, 6 airbaguri etc etc)

- pozitie de condus

- design

- imagine de marca

- intretinere simpla si relativ necostisitoare

 

Minusuri (greu de gasit, incerc ceva):

- devalorizare rapida 1000 E/luna sau 1 E/km

- zgomotoasa (nevestei nu-i place, dar cum suna motorul !)

- suspensie tare

- centurile fata foarte in spate si greu de pus

- sistemul audio Harman Kardon (optional) nu se aude asa frumos cum ti-ai dori

- impozit mare 2040 RON anul asta (anul trecut a fost vreo 70 RON)

- franele desi bune au fading la utilizare intensa

- grea (1570 kg goala)

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti serios? :blink:

236166[/snapback]

 

Pai hai sa vedem. Revizia se face la 25.000 km daca mergi linistit (10% consum), sa zicem ca la 15.000 km daca o arzi tare (16% consum). Indicatorul de revizie 'progreseaza' in functie de consum. Uleiul 10W60 TWS (ulei Castrol special pt motoare M) costa vreo 70 RON litrul. Tin minte ca la Golful TDI ma costa vreo 50 RON litrul. E drept aici intra vreo 5,5 l. Filtrul de ulei, de aer, de praf-polen, de benzina pastreaza proportia costurilor. Nu cred ca sunt cu mai mult de 20-30% peste filtrele unei masini 'obisnuite'. Pivotii, bieletele, bucsele ... dupa cum mergi, nu pare sa fie nevoie inainte de 100.000 km. Placutele pe fata sunt 700 RON setul la Bavaria s.a.m.d

Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa vedem. Revizia se face la 25.000 km daca mergi linistit (10% consum), sa zicem ca la 15.000 km daca o arzi tare (16% consum). Indicatorul de revizie 'progreseaza' in functie de consum. Uleiul 10W60 TWS (ulei Castrol special pt motoare M) costa vreo 70 RON litrul. Tin minte ca la Golful TDI ma costa vreo 50 RON litrul. E drept aici intra vreo 5,5 l. Filtrul de ulei, de aer, de praf-polen, de benzina pastreaza proportia costurilor. Nu cred ca sunt cu mai mult de 20-30% peste filtrele unei masini 'obisnuite'. Pivotii, bieletele, bucsele ... dupa cum mergi, nu pare sa fie nevoie inainte de 100.000 km. Placutele pe fata sunt 700 RON setul la Bavaria s.a.m.d

236844[/snapback]

 

Discurile de frana stiam ca sunt destul de scumpe.Am auzit ca se mai strica Vanos-ul, ceva catalizatoare, un debitmetru, la unele modele niste cuzineti...

Una peste alta, daca ai ghinion intri la niste cheltuieli serioase.

10% la mers linistit? :)

Pai ma gandeam ca pentru mers linistit este mai bun un 316i sau un 320d :blink:

Link to comment
Share on other sites

lasa-l sa scrie si el... mai face niste posturi...

 

OFFT: nu stiu cand a reusit sa faca fade de frana, eu pe circuit nu am reusit, poate e prostia aia de SMG... poate acolo folosesti frana mai mult

236183[/snapback]

 

Am scris convins ca sunt oameni interesati de aceste lucruri, nu ca sa fac posturi.

 

Cat despre frane sunt intr-adevar foarte bune. Inainte sa merg cu masina am citit mult despre M3 si franele sunt peste tot laudate, 141 m de la 200 km/h la 0, 35 m de la 100 km/h, discuri ventilate + perforate etc. Asteptarile au fost mari si in realitate nu m-au uimit. Asta e.

Le-am simtit oboseala la franari rapide de la viteze mari, pe circuit n-am fost.

SMG-ul n-are nici o legatura cu franele, doar ca dubla-debreiere de la coborarea in trepte cu SMG + frana de motor eficienta poate ajuta putin.

Link to comment
Share on other sites

Discurile de frana stiam ca sunt destul de scumpe.Am auzit ca se mai strica Vanos-ul, ceva catalizatoare, un debitmetru, la unele modele niste cuzineti...

Una peste alta, daca ai ghinion intri la niste cheltuieli serioase.

10% la mers linistit? :)

Pai ma gandeam ca pentru mers linistit este mai bun un 316i sau un 320d :blink:

236846[/snapback]

pai uneori trebuie sa mai mergi si linistit.....

Link to comment
Share on other sites

@izy

 

..... Z3 M coupe ?! :blink:

 

Masina e mai usoara, se pot face imbunatatiri aftermarket destule daca se cer (gen discuri mai mari ventilate si perforate, etrieri&placute de frana pe masura/ceramica, etc.), pentru pure fun (ceea ce inteleg ca vrei) e mai nimerita (vorbesc in cazul transmisiei manuale), etc.

 

Spun asta nu ca sa o dau in off-topic, dar ca si cititor pana aici am inteles ca m3 e46 nu e bun ca se devalorizeaza (ca orice obiect), si daca te dai la el excesiv poti avea surprize (f neplacute daca nu exista o garantie), e greu si nu sunt bune franele. :) Asta am inteles eu din toata discutia..........

 

Daca se cauta o masinarie de crescut adrenalina intr-un mod controlat, asta mi se pare o alegere mai buna; mai ales ca la anu' nu va fi un nou z3, eventual un z5 :)

 

 

...edit :)

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Spun asta nu ca sa o dau in off-topic, dar ca si cititor pana aici am inteles ca m3 e46 nu e bun ca se devalorizeaza (ca orice obiect), si daca te dai la el excesiv poti avea surprize (f neplacute daca nu exista o garantie), e greu si nu sunt bune franele. :blink: Asta am inteles eu din toata discutia..........

237521[/snapback]

Stii cum e chestia asta:" am inteles ca"? Senzatia de a merge cu M-ul face toti banii, restul sunt maruntisuri.... :)

Link to comment
Share on other sites

referitor la pret, am spus ce am citit; am facut un rezumat.........

nu vorbesc in lipsa de cauza, am sintetizat cele 8 pagini de topic (ce era on-topic)....ca doar informatiile pot fi luate drept bune caci si-au dat cu parerea numai persoane "in cauza"...

nu inteleg de unde atata acidulare pe forum.....am ofensat in mod direct pe cineva? :blink:

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Ca sa lamurim niste chestii:

 

1. Consumul.

 

Nu prea inteleg consumurile care se vantura pe aici. A mea consuma 11-12% in afara si 22 - 24% in oras in functie de aglomeratie. As vrea sa merg si io cu M3-ul ala care consuma 10% sau 16%. Pe bune, chiar as vrea...

 

2. Revizii la 25.000 km ??

 

Doar teoretic. In realitate sunt pe la 15.000 km. Computerul de bord analizeaza cum mergi si iti indica momentul reviziei. Eu la 47.000 km am facut-o pe a treia.

 

3. Pretul reviziei

 

Revizia la care am schimbat placutele de frana a fost vreo 700 euro (cu tot restul ce s-o mai fi facut ca nu mai tin minte. In rest pe la 300 euro revizia

 

4. Fiabilitate??

 

In garantie mi-a cazut electromotorul.

In primele 6 luni dupa iesirea din garantie am schimbat:

 

computer xenon - 400 euro

pompa apa - 450 euro

alternator - 500 euro

 

5. Alte costuri de intretinere

 

Cauciucurile pe spate - 1200 euro si se schimba cam la 30.000 km. Cele de pe fata mai rar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.