Jump to content

cum adaptez spatar bancheta rabatabila bmw e46?


BOASKA

Recommended Posts

am achizitionat un interior nou la masina si bancheta din spate , mai precis spatarul nu se potriveste pentru ca este din 4 bucati si rabatabila

aveti idee cum o pot adapta?

cum o pot instala fix pe pozitie dintr-o bucata?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

mie mi-au pus-o niste domni din Aiud , la care m-a dus colegul Calin SL , nu este greu , iti trebuie o masina donatoare de tot ce trebuie (sunt destule) si niste baieti cu flexu si aparat de sudura.. dupa care trebuie sa ti-o reglezi la fix , ma refer la inchiderea spatarelor pe incuietoare, mie mi le-au pus asa ,fara reglaje si imi mai clantaneau , mai scartaiau...nu intelegeam de ce, dupa care mi-am bagat nasul si le-am reglat singur, totul e ok acum , ca si la o bancheta fixa din punct de vedere al zgomotelor.

 

p.s. durata operatiunii a fost de 2 ore.

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

incuietorile care tb puse la poza 3 trebuiesc decupate de pe masina sau sudate? au cumva codul 52208209035 reperul nr 3?

sistemul de deschidere din portbagaj nu ma intereseaza, ma int doar sa ramana fixate corect

 

41128240628 reperul 20 este piesa de fixare necesar in poza 4?

 

vreau sa le comand cumva online, eu st in germania, nu am la dispozitie parcuri de masini ca in romania, asa ca ma gandesc sa cumpar din repere si sa le sudez doar la service pe pozitie..

 

52208146789 reperul 7 se sudeaza pe lateral?, st 2 una ptr fiecare parte nu? poza2

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

daca le iei noi te usuca te bani

 

la prinderile de sus in care clipseaza banchetele, nu trebuie taiat nimic sau gaurit, au ele locas deja facut si se prind in suruburi (cate doua la fiecare) si vin si cu cablu si manerul de deschidere ,care se prinde sub polita aia de tabla stanga dreapta

 

 

 

 

piesa 3 astea sunt

 

 

 

 

http://www.ebay.com/itm/BMW-E46-Driver-Side-Rear-Seat-Catch-Latch-Lock-/130635802013

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

ok,mersi, deja incep sa ma linistesc, o scot la capat

asa arata deci inuietoarea pe dreapta,si pe stanga, astea le-am gasit usor, chiar acuma cred ca o sa le comand

 

va multumesc ptr sprijin, mai ramane sa identific celelalte piese

Link to comment
Share on other sites

daca vrei, iti pot face eu poze a toate piesele care iti trebuiesc (sunt destule)

si eu mi-am cumparat un interior cu bancheta rabatabila , dar nu am timp sa montez tot sistemul de prindere :)

iti mai trebuie:

- un ornament de plastic , care iti vine la interior;

- o brida de prindere (intre cele 2 bucati rabatabile);

- niste tampoane (sau cum le zice) cu arc;

- incuietorile pentru fiecare parte rabatabila;

- cablurile;

- manerele de rabatare;

- niste piulite care vin prinse pe masina (cele de la manerele de rabatare);

- nu in ultimul rand suruburile pentru fixarea incuietorilor, manerelor si a bridei .

sper ca nu am uitat nimic :D

 

p.s. nu stiu piesa nr 7 unde vine prinsa (piesa aceea imi lipseste )

Link to comment
Share on other sites

te rog daca ai timp sa faci poti sa le postezi aici

am comandat cele 2 incuietori cu sufe si clapete stg dreapta

am inteles ca tb si 2 arcuri gen cele de la capota sa zic asa

ma int piesele din partea de jos sa mi le descrie cineva

Link to comment
Share on other sites

te rog daca ai timp sa faci poti sa le postezi aici

am comandat cele 2 incuietori cu sufe si clapete stg dreapta

am inteles ca tb si 2 arcuri gen cele de la capota sa zic asa

ma int piesele din partea de jos sa mi le descrie cineva

 

iti fac poze maine

in partea de jos iti trebuie o brida, care prinde cele 2 parti ale banchetei + 2 bucse spre exterior

acolo iti va trebui ceva sudura pt suportii lor

cele 2 arcuri sunt putin mai diferite decat cela de la capota (le vei vedea in poze)

Link to comment
Share on other sites

piesa 20 din schema realoem este brida de pe mijloc nu?

bucsile laterale st cele de la pozitia 7?

da 20 + 4 formeaza brida de pe mijloc

7 sunt cele laterale

 

am facut pozele dar datorita unor probleme de soft nu le pot descarca in calculator

sper sa reusesc astazi :)

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

langa incuietoare mai vin doua arcuri care iti tin banchetele impinse ca sa nu bata..exista un fel de gaura iar astea se infileteaza in ele prin cauciucele ce le au pe ele ,cam ca si la opritoarele de la capota spate
Link to comment
Share on other sites

baieti ajutati-ma ca ma nu mai stiu ce tb sa fac

arcurile st pe poz

lagarul de pe mijloc cu siguranta

butoanele si incuietorile tb sa vina zilele astea....

 

intrebarea mare este ce mai tb sa montez pe lateral, eu am avut impresia ca tb doar bucsile acelea sudate sau ceva dar st din plastic si mai ramane un loc gol dupa cum se vede...ce tb sa montez acolo?

 

urmatoarea problema este ca sus bucatile exterioare care raman fixe nu se potrivesc in suportul din poza...ce tb sa fac sa tai suportul cu flexul si sa il sudez mai in exterior cu 2-3 cm?

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu... poate gresesc dar poate te si ajut :rolleyes: ...nu stiu cum e cu bancheta fixa ,dar din ce vad eu la tine e o bucata de tabla care desparte spatiul din porbagaj de cel interior...eu zic ca bucata aia despartitoare nu isi are rostul acolo din moment ce pui bancheta rabatabila...cred ca trebuie sa o tai...in seara asta o sa ma uit la a mea si fac niste poze cu ea rabatata ...bafta si spor
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 months later...
bravo, bine c-ai rezolvat-o, eu vreau sa fac aceeasi operatiune, noroc ca am inca un e46 cu tot sistemul de rabatare, daca ar fi dupa mine as pune-o asa pe tabla ce face legatura intre habitaclu si portbagaj daca s-ar putea dar nu pica deloc bine la prinderi presupun :)) apropo, cum ai dat tabla jos? ai taiat-o cu flex-ul ? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ba pica perfect, nu am decupat tabla ca nu am considerat necesar sa maresc portbagajul , nu este break si in general nu car nimic cu ea

nu are legatura cu sistemele de prindere poti sa montezi fara grije

poti decupa si tabla daca simti nevoia de spatiu depozitarethumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

aaaa chiar nu vreau sa tai tabla, din contra... o las acolo dar problema e alta, trebe sa pun bancheta nerabatabila in locul celei rabatabile si ma gandesc ca n-am cum s-o prind ca e gol acolo... ca cea rabatabila sta pe rama aia partea centrala, sau? mai multe o sa vad eu la fata locului cand is cu ambele masini una langa alta... ca na, nu pot vinde masina fara bancheta =)) Edited by RobertE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.