Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

La Sebes intradevar era chinul de pe lume.

Problema e sa lege cele 2 portiuni astfel incat sa poti circula de la Sibiu pana la iesirea din Deva. Din ce am inteles ar mai fi o portiune de 6km neterminata pana incepe cea de la Orastie, asta din ce au spus astia la tv.

Totusi pe google maps observ cu totul altceva. Poate imi spuneti si mie cine greseste.

Link to comment
Share on other sites

E una singura, omule. Cu doua cadre. Scroll.

 

Deci eu nu vad nici-o diferenta intre cadrele alea, nici macar la timpul ala afisat. Cand pozele/cadrele sunt in format mic se vede ceva deferenta in ele insa cand dau click si le deschid practic apare un singur cadru.

Link to comment
Share on other sites

1387380842[/url]' post='2097064']

Ok, dar mie nu mi se pare acceptabila V. Oltului, se circula lent, sau cu depasiri periculoase, si asfaltul e prost, la mine se simte f naspa.

 

Deasemenea Buc-Pitesti e drumul prost, ma gandesc sa schimb suspensia pana fac astia ceva ca lumea. De fapt o sa schimb si masina, daca nu chiar 2-3 masini, si tot nu va fi gata ceva cap-coada.

 

Ambele sunt ok,ori ai mașina praf,ori mergi ca o cizma...

Tind sa cred ca amandoua...

Lol...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O informatie de ultima ora ptr. cei ce inca nu stiu!

 

M-am intors sambata de la schi din Austria si, la recomandarea unui amic, am folosit ruta alternativa celei clasice Arad-Nadlac, care la ducere mi-a scos peri albi, asa cum stiti ce care mergeti pe acolo! Gropi in mijlocul asfaltului, circulatie la greu, "prietenii" nostri la panda cu radarul prin multiplele localitati!

 

Asa ca la intoarcere am venit pe la Timisoara. De langa Pecica se intra pe A1, unde se iese dupa Timisoara. Apoi tronsonul Timisoara-Lugoj, e absolut decent, asfalt excelent, putine localitati, drumul e mai mult drept asa ca poti depasi fara probleme. Dupa Lugoj se intra pe...A6!! Nu radeti ca exista, chiar daca nu avem noi A5 si cred ca nici A4, A6 exista si face lagatura cu A1 (in viitor A6 va merge spre Craiova si Bechet, incercand sa scurteze drumul "Europei" spre Grecia!). Bine ca au inceput-o!

Dupa cativa Km se intra pe o bucata noua din A1 spre Deva (cca 30 Km), pe care se merge pana aproape de Faget ( la cca 11 Km) apoi se traverseaza niste dealuri, cu asfalt bun,dar cu ceva curbe, pana la Ilia, unde se iese in drumul clasic! Apoi la Deva se intra pe A1 pana la Sibiu (fara portiunea prabusita, adica vreo 15 Km). Mergand pe varianta asta, desi mai lunga cu cca. 40 Km, am redus timpul cu peste 1 ora!! Eu zic ca e mai bine, fara nervii de rigoare de pe partea cealalta!

 

La Ilia cand vii in sens invers, nu au pus indicatoare mai clare, doar ca scrie "Timisoara/Lugoj" spre stg. Asa ca trebuie un pic de atentie!

Link to comment
Share on other sites

o singura data am facut stanga dupa deva spre lugoj ca sa ies prin timisoara, si m-am intors inapoi si am iesit prin nadlac, vrei sa spui ca tu ai facut cu o ora mai putin prin muntele ala, tin minte ca erau niste gropi si niste sleauri de saream cu rotile din fata cate 20 cm, si ai facut si 1 ora mai putin, am dat pe google maps, faci 3 ore, si pe ruta normala 2, deci tu ai facut 1 ora? :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce faci pe ironicul, doar asa de amorul artei! Probabil ca nu ai ce face! Nu stiu cand ai fost tu, eu tot ce am scris am vazut si facut! Probabil ca Google Maps nu are update-ul la realitatea din teren, iar drumul peste munte nu avea gropi si nici sleauri! In schimb Deva-Arad avea gropi, dar sa fiu sincer nu am sarit 20 cm! In schimb, e adevarat ca am omis sa precizez ca am facut cu o ora mai putin, calculat pe ruta Nadlac-Rm.Valcea.

 

Eu am oferit doar o informatie cui ii trebuie. Cui nu, e liber sa aleaga ce vrea! In orice caz nu am de gand sa polemizez pe tema asta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

pai si cum fac cu taxarea ???

 

Acum daca vrei sa intri pe autostrada din Timisoara:

 

- mergi spre iesirea din oras

- parcurgi 100m in 15 minute

- iesi din oras

- la 20 de m e un sens minuscul giratoriu pe care daca vrei sa te incadrezi corect intri cu maxim 30km/h (suspensie M) ca altfel te rastorni

- traversezi satul I cu gropi din loc in loc + radar cateodata

- iesi din satul I si ai inca 2 sensuri giratorii dar mai mari

- eviti 2398472390872 de gropi in kilometrul care te desparte satul II

- traversezi satul II si megi 1 km

- iarasi sens giratoriu

- mai vine un sens giratoriu

si ... ta daaaaaaaa esti pe autostrada :thumbsup:

 

Ma intreb, unde pun bariera pentru plata??? :popcorn:

 

Intrarile si iesirile de pe autostrada sunt construite ca sa ocupe minimul de spatiu. Sunt inguste, abrupte, insuficiente...

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uit, pe autostrada A1, tronsonul Lugoj - Traian Vuia pe sensul dinspre Traian Vuia, s-a lasat autostrada intr-un loc si la 130km/h pt scurt timp ai stomacul ba in gat ba in pantaloni :wacko:

 

Culmea e ca nu e circulata decat de masini mici. Eu nu am prea vazut camioane pe ea. De fapt nu am vazut niciunul si am trecut de cel putin 10 ori pe ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum o saptamana, am intrat pe A6 (dinspre centura Lugojului) si m-am trezit cu vreo 5-6 biciclisti coborand in viteza pe contrasens :wacko:

 

Ce mai blocheaza autotrazile: cimitire :pinch:

 

http://www.opiniatimisoarei.ro/scandalos-autostrada-vestului-va-trece-prin-mijlocul-unui-cimitir-mormintele-incurca-planurile-constructorilor-care-au-oprit-lucrarile-video/09/07/2014/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.