Jump to content

E90 sedan - sport package


mikken

Recommended Posts

Am cumparat azi cele necesare pentru revizie, filtre MANN si ulei Castrol Edge FST 5w30. Sambata ma duc sa le schimb :)

 

E posibil sa fie necesar sa schimb si placutele de frana si discurile pe fata. Cred ca o sa merg pe placute ATE, iar la discuri ATE power disc.

 

Pentru diferenta de bani cred ca merita fata de discurile normale ATE. A mai avut cineva ATE power disc? Se simte ceva la franare fata de cele normale sau OEM?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu daca e. Eu la e60 spre exemplu nu am locas. La e90 am intradevar. O fi optional.

 

Ma interesasem mai demult pentru cineva de o masina noua si stiu ca era pret separat pentru dotarea "suporti bare plafon"(doar locasul ala).

 

Vuv, vorbesti tampenii. :)

La E60 sistemul nu e cu suruburi ca la E90 ci ai niste fante in partea de sus cand deschizi usile. E un sistem mai primitiv dar eu n-am avut probleme vreodata si m-am tot foit cu biclele.

 

Mikken, eu am suporti de la Mont Blanc Barracuda 529 si mi se par extraordinari de buni pt ca ai fanta aia in care bagi roata din fata.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Masinuta a primit filtre noi si ulei Castrol, plus schimb lichid frana.

 

Am mai comandat niste piese de pe la timonerie, ca are ceva joc in schimbator si ma enerveaza maxim. Saptamana viitoare sper sa ajunga si sa le inlocuiesc.

 

In curand o sa cumpar si o nuca de schimbator noua, model M short si maner frana de mana, ambele cu piele perforata. Poate reusesc sa gasesc pe ebay si un volan de M, sa-i schimb un pic aspectul interiorului :)

 

Intre timp cu ploile astea am testat un pic anvelopele si pe carosabil ud. Sunt super aderente si franeaza excelent. Iar la liniile de tramvai se simt cu totul altfel fata de run-flat, parca as avea roti pe 16" :p

Link to comment
Share on other sites

Am refacut si geometria pentru ca imi statea volanul un pic spre stanga. Se pare ca cei de Plevnei la care am fost erau niste amatori...bine ca nu am mers mult cu cauciucurile astea noi, ca mi le-ar fi tocit pe spate.

 

Acum am facut-o la Autosoft in Militari si sunt foarte multumit de cum au lucrat baietii. Aparatura moderna, scule profi si totul facut ca la carte, nu asa dupa ochi.

 

A costat si destul de putin zic eu...168 lei fata + spate

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce ai schimbat piesa 6, care practic e levierul schimbatorului. Nu vad cum ar fi putut fi uzat. Plus ca el banuiesc ca a fost cel mai scump. Eu zic ca ai fi rezolvat jocul din schimbator doar daca schimbai numai bucsele alea.

 

Mai ales ca e din fier/aluminiu sau ce metal o fi, doar nu esti Chuck Norris sa tragi de el ca la sala :rolleyes:

 

Dar oricum, bine ca ai scapat de acel joc :D

Imi place cum ai grija de masina :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Bucsele alea de cauciuc (piesa 2) si bucsa nr. 7 (din teflon am inteles ca e), le-am mai schimbat odata cand am inlocuit si uleiul in cutie. S-a simtit o imbunatatire, insa tot avea joc si intra imprecis in viteze.

 

La levier se uzeaza cu timpul bila aia rotunda, care e din plastic si se freaca de bucsa de teflon. Si chiar daca am pus bucsa noua, bila era practic mai mica in diametru...sau cel putin asa cred eu :)

 

Cert e ca dupa ce am schimbat din nou bucsele si levierul, plus bara aia care face legatura cu cutia de viteze...totul e ca nou :D

 

Si mie mi s-a parut un pic scump, dar imi place sa fie masina in stare buna dpdv tehnic...plus ca m-am gandit ca fortand mereu, aveam sanse mari sa stric ceva sincroane prin cutia de viteze.

 

Momentan masinuta este cat se poate de aproape de locul "nasterii"...adica fix peste drum de fabrica BMW din MĂźnchen...se simte ca acasa :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi m-a cam luat valul, asa ca am comandat pe ebay cateva accesorii pentru masinuta, care o sa-mi faca si mie viata mai frumoasa :)

 

Asadar, in curand va primi o oglinda noua pe dreapta, modelul electrochrom (la asta actuala nu-mi mai merge incalzirea si cand ploua ma enerveaza ca nu se usuca, nu vad nimic in ea), un schimbator short de M cu piele perforata si maner frana de mana tot cu piele perforata si un set de covorase gri originale noi din textil. Acum am unele negre din cauciuc...sunt foarte bune si practice iarna, insa vara nu-mi place cu ele.

 

Mai ramane sa caut un volan de M cu piele perforata, sa intregesc peisajul :p

Link to comment
Share on other sites

Tija de la schimbator are pe ea o chestie care se uzeaza in timp. Si mie mi-a fost recomandat sa o schimb. Ideea e ca din 03/2006 s-au schimbat codurile pieselor.

 

Eu am comandat mai multe decat tine (7 repere, in total 8 piese) de pe BavAuto si am dat 380 lei pe ele, inclusiv transport.

 

La mine are un joc de circa 2-3mm stanga-dreapta. Tu zici ca dupa ce ai schimbat piesele de mai sus s-a intepenit schimbatorul?

 

Eu voi schimba ambreiaj + volanta + timonerie. Sper sa fie ok dupa.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

E vorba de sfera aia de plastic (sau ce naiba o fi)? Mie de aia mi-au spus la service ca s-a uzat in timp si avea joc in piesa 7 (bucsa respectiva). Dupa 03/2006 sunt cam aceleasi piese (sincer nu cred ca s-a schimbat nimic dpvd al mecanismului), insa au adaugat ca piese individuale diverse bucse, sigurante, etc

 

La mine cred ca avea joc mai mare de 2-3 mm, iar dupa ce am schimbat tot, schimbatorul sta teapan si intra mult mai precis in viteze. Totusi mi se pare ca dai extrem de putin pentru tot ansamblul timoneriei...esti sigur ca iei toate piesele?

Link to comment
Share on other sites

NUME PRODUS COD INTERN PRODUS PREŢ CANTITATE SUBTOTAL

Subtotal 328,12 RON

Livrare 21,95 RON

Total (fară TVA) 282,32 RON

TVA 67,75 RON

Total (TVA inclus) 350,07 RON

Bucsa timonerie C.V. 25117519670 11,80 RON. Comandat: 2. 23,60 RON

Parghie timonerie CV. 25117560914 234,96 RON Comandat: 1. 234,96 RON

Siguranta timonerie. 25117571899 3,26 RON. Comandat: 1. 3,26 RON

Articulatie timoneri. 25117580281 51,61 RON. Comandat: 1. 51,61 RON

Lock ring. M. 25111222451 2,38 RON. Comandat: 1. 2,38 RON

Saiba plastic timone. 25111434194 7,95 RON. Comandat: 1. 7,95 RON

Stift timonerie C.V. 23411466134 4,36 RON. Comandat: 1. 4,36 RON

 

 

Total 350. Mai sus am zis 380, atat aveam impresia ca au fost.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am montat schimbatorul de M si am pus presurile de mocheta...au schimbat foarte mult interiorul :)

 

Stie cineva care e codul pentru manerul de la frana de mana cu piele perforata? Eu am gasit un cod, dar pe realoem nu-mi dau seama daca e cel de piele normal sau cu piele perforata.

 

Mai tre sa gasesc un volan de M cu piele perforata sa intregesc peisajul :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34408036495 Original BMW M Leder-Handbremsgriff

 

Asta este codul pentru frana de mana din piele perforata. Intotdeauna mi-a placut masina ta. Felicitari pentru ea si pentru cum o tii, la cat mai multi km.

Link to comment
Share on other sites

L-am gasit pe asta pe ebay, la 34 euro cu tot cu transport. Oare e ok?

 

Nu cred ca e OEM, cu sigla aia...

 

PS: multumesc pentru aprecieri :) chiar am foarte mare grija de ea...

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Weekend-ul asta am scos masinuta la o plimbare, sa se mai dezmorteasca...si cum eram pe o autostrada fara limita de viteza, am zis sa-i curat un pic turbina :p

 

In ultimul timp ma gandesc destul de serios sa o vand si sa cumpar o benzinara, la cat de putini km fac. Si cum zilnic am privelistea din prima poza...primul gand e evident la un F30 - 328i :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.