Jump to content

Sfaturi achizitie e46


CosminE46

Recommended Posts

Iti spun cu toata sinceritatea, cand vad un anunt, nr de km e ultimul la care ma uit. ma uit la poze,dotari, dau o cautare pe google dupa nr de tel sa vad daca e samsar de meserie si apoi nr de km :). Asta nu pt ca nu ar fi important insa stim cu totii cat de relativ poate fi nr de km din bord la anunturile din romania ;).

Mai mult ca sigur o sa verific nr de km dupa seria masinii la reprezentanta.

 

e cineva de prin iasi, stie ceva de masina asta? http://www.autovit.ro/bmw-318-C24693228.html

Link to comment
Share on other sites

Pentru un facelift as da si spre 4500 :).Mai ales ca oricum am de gand daca iau nfl sa ii cumpar stopuri de facelift, si sa ii vopsesc manarele imediat cum o iau, insa asta e alta discutie.

Nu mai stiu sigur insa parca am precizat in primul post ca 4000 nu sunt toti banii, repet sunt constient ca trebuie ceva pe dreapta pt o astfel de achizitie.

iar la o masina de 4800 pe autovit in mod normal o cumperi lejer la 4500 poate chiar sub.chiar azi am vazut un 316fl, il dadea la 4500 dar avea climatronicul pus aftermarket(dupa serie masina a avut ac manual), 3 prop pe carte in doar 1 an jumate si doar 1 cheie.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu zic sa-ti iei de la 2.5 in sus, nu te mai speria atat de consum, nu iti ia dublu, cum cred altii, da iti zic ca daca iti iei 316/318 intr-un an o sa-ti para rau.

Afirmatia asta este valabila la motociclisti :good: , am auzit-o de multe ori. Totusi este vorba despre o masina comuna, despre bugetul aferent, pana la urma toti tintim mai sus de fiecare data dar mai trebuie sa si poti...

Link to comment
Share on other sites

Afirmatia asta este valabila la motociclisti :good: , am auzit-o de multe ori. Totusi este vorba despre o masina comuna, despre bugetul aferent, pana la urma toti tintim mai sus de fiecare data dar mai trebuie sa si poti...

:hyper: asa e , eu si la motor mi-am luat GSXR 750 din prima, daca as mai avea banii sa-mi iau mi-as lua de 1000 nu mai jos.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un 320d E46 touring.l-am tinut 1.5 ani,L-am vandut anul trecut in septembrie.Adevarul ca la intretinere era cam jale..de aia l-am si vandut.Dupa ce l-am vandut mi-am luat un G4 benzina..am zis sa nu mai am belele de la diesel.Mare prostie am facut!!! La nici un capitol nu se compara benzina / dieselul si bineninteles Vw cu bmw.Daca as da timpu inapoi n-as mai vinde E46 si daca ar fi sa imi iau diesel E46 320d dar common rail.Sfatul meu e sa mai strangi cativa banuti si iati un 320d FL.(ala de 150 CP common rail).Aia chiar ca e masina.:). In afara de sunetul placut la accelerare la benzina eu nu vad nici un avantaj...Intretinerea e scumpa si la diesel si la benzina ca doar e bmw...
Link to comment
Share on other sites

Intreb pt un prieten care vrea diesel. Eu intre timp m-am rezolvat :D

 

Care e treaba cu motorizarile 318d? A gasit un 318d din 2002 care dupa cod este acelasi motor cu cele de pe nfl.Are motorul de 1951cmc si 85 kw. ASa sunt toate 318d?

Nu stiu de ce aveam impresia ca 318d sunt acelasi motor cu cel de pe facelift, de 1995cmc. Cum e treaba?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Mai lasati topicul deschis si pentru altii interesati de pareri legate de E46.

Spre exemplu si eu sunt interesat sa stiu ceva detalii legate de fiabilitatea unui E46 320i NFL M52TUB20.Eu am avut pana de curand un E36 316i M43 din 96 de care am fost foarte multumit.

Ce imi puteti spune despre motorul M52TUB20 in comparatie cu cel N42B20 de pe 318i FL legat de fiabilitate?Nu ma intereseaza diferenta de consum care oricum cred ca nu este asa mare intre ele ci sunt interesat de problemele specifice.

Care ar fi consumul urban al unui 320i intr-un oras nu foarte circulat la un mers linistit?Dar afara?

Astept sfaturi de la posesori!

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.