Jump to content

BMW 330 d VS Golf 5 GTI


Adi_TM_330d

Care ziceti ca e mai rapaida la liniuta  

93 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

deja exagerezi...daca te bate gandul sa te apuci de liniute sfatul meu e sa treci pe benzina...nu zic stiu ca v6 diesel de la bmw e mai sportiv dar de aici pana a te pune cu un GTI e cale lunga.

in plus de-abia ti-ai luat masina si decat sa suferi vreo deceptie mai bine stai la locul tau :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am postat asta pt ca ma provocat unu cu un GTI... si nu stiu ce sa zic:P :blink:

169813[/snapback]

hai sa-ti spun cam cum sta treaba cu liniutele:

mai intai trebuie sa-ti cunosti masina ff bine, ceea ce in cazul tau....nu stiu ce sa spun dar citind replay-urile anterioare se pare ca nu ai 330-ul de mult;

gandeste-te ca ala e un motor pe benzina, e adevarat ca nu stiu ce are sub capota, dar... daca aveai un 330i ... te pi--- pe el, daca iti pui un flash-chip du-te si vorbeste cu el, nu te costa prea mult.

soferul, asta e cel mai "prost lucru" de pe o masina, adica ala din spatele volanului, daca ala din gti e mai slab de inger decat tine, e posibil sa-l faci.

mai conteaza si reprizele vitezelor pe care poti sa le alfi pe google pt ambele masini, adica poate te face in 1-a si a 2-a dar dupa e posibil sal faci.

 

daca totusi te mananca asa de tare fa-o si fara resentimente.

Link to comment
Share on other sites

Potoliti-va. GTI-ul ne bate de departe pe toti, hai sa fim realisti; sa nu mai spun ca daca intram pe serpentine, s-ar putea sa-i disparem din retrovizoare cu tot ESP-ul nostru. De ex R32-ul de la Golf se bate cu STI, EVO, etc. Daca nu ma insel GTI-ul bate Boxterul fara prea mare dificultate, asa ca... hai sa gasim alt subiect de discutie.
Link to comment
Share on other sites

asta`i o gluma buna,cum ca te pierde`n oglinda retrovizoare un GTI,oricum flatanta comparatia cu un R32 :) .am mers cu GTI-u` si nu m`a dat pe spate.dupa cum spuneau colegii mai sus,cel mai important este soferul :blink:
Link to comment
Share on other sites

hm. probabil GTI-ul castiga in toate situatiile. in curbe bmw-ul ar fi mai rapid totusi... daca ar fi echipat cu suspensie si tot ce are GTI standard ca model cu pretentii sportive. asa 330d e barcutza comparat cu GTI iar tractiunea spate nu reuseste sa-l salveze in fata unei masini cu tractiune fata, distanta mica intre punti si echipata semi-sportiv.
Link to comment
Share on other sites

hm. probabil GTI-ul castiga in toate situatiile. in curbe bmw-ul ar fi mai rapid totusi... daca ar fi echipat cu suspensie si tot ce are GTI standard ca model cu pretentii sportive. asa 330d e barcutza comparat cu GTI iar tractiunea spate nu reuseste sa-l salveze in fata unei masini cu tractiune fata, distanta mica intre punti si echipata semi-sportiv.

169909[/snapback]

De unde ai ajuns tu la concluzia asta? Una e 0-100 km/h, alta e timpul pe 0-400 m, si eu cred ca tocmai tractiunea spate conteaza ( ai vazut tu Ferrari de ex. cu tractiune fata???)

Link to comment
Share on other sites

pana sa ne dam cu presupusul ar trebui sa ne spuna adiTM330.. ce model de BMW are, ca daca are un e46 din 2000/2001 cu 185hp neumblat la el se poate sa-si ia fum, in cazul asta G5 e mai usor si are putere mai mare

oricum merg pe G5 GTI

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

theotien ai citit bine si ai inteles prost. stiu ca tractiunea spate e un avantaj dar 330d e o masina orientata spre comfort si mai putin spre sportivitate. gti-ul, chiar si cu fwd, este altfel gandit. 0-400m sunt copilarii, daca tot am adus in discutie suspensia si controlul e clar ca ma gandeam la ceva mai complex decat "scartz, a doua, a treia, am castigat".
Link to comment
Share on other sites

imi fac mea culpa, am crezut ca e vorba de E90 330d, care are herghelie mai numeroasa, asa, daca e vorba de penultimul 330d e altceva, te face "muci" GTi-ul, stai cuminte, chiar daca ai avantajul propulsiei si cuplul mare.

Acu' depinde si de driver, totusi pentru fun asa puteti sa incercati vreo 2, 3 liniute, poate il faci si dormi si tu linistit :blink: Insa teoretic cel putin, nu-l faci.

Link to comment
Share on other sites

Am votat Bmw pt ca am fost in eroare :blink: am crezut ca e vorba de vreun 330d d-asta mai nou ...si manual.Cutia automata te va penaliza destul de mult la o liniuta.Daca Golf-ul e cu DSG poti sa iti iei gandul(6.9 -o-100km).In cazul masinii tale , valoarea de 7.2s e pt cutia manuala.Din cate stiu , 330d nu are SMG ci doar steptronic si asta e destul de lenesa..Iar daca GTI-ul e si varianta 30 edition cu 30cp in plus ...e clar.Totusi cred ca te face Golf-ul pana la urma.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.