Jump to content

nu imi deschide egr


Recommended Posts

am 320d e46 din 2001 ,am observat ca nu imi prea trage asa ca mam apucat sa ma uit pe la motor,am gasit ca EGR nu imi deschide cand o turez.l am dat jos el functioneaza adica am bagat un furtun vacum si am tras cu gura si imi deschidea .apoi am desfacut electrovalva si am schimbat o cu cea de la turbina ....nimik.am schimbat furtunele de vacum noi ....nimik.nu merge are cineva vreo idee???

va rog>?

 

nu imi face asa !!!!!!!!!!!!!!! :pirate:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/76423-curatarea-filtrului-de-la-electrovalva-egr-e46-fl-320d/ am facut si asta

am schimbat si elecrovalvele intre ele!!

1 zi de munca

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme cu injectorul cu fir. Pe mufa din calculator, a 3-a de la dreapta la stanga ( ma refer la al 3-lea locas din calculator; este mufa cu cele mai multe fire si cele mai subtiri ), pe pinii 5 si 18 trebuie sa ai semnal de la injectorul cu fir intre 80 si 120 ohmi, se verifica la rece... daca acolo nu apare nici un semnal, atunci egr-ul nu functioneaza. http://imageshack.us/photo/my-images/535/pozitiepini.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/593/masurareinjectorcufir.jpg/
Link to comment
Share on other sites

mufa a treia de la dr spre stanga nu are pinul 5 si 18 adica nu are fire pe aceste mufe ????mufa din mijloc (a doua )are acesti pini si le am masurat dar nu imi indica nimic !mai este altceva de facut???

 

mentionez ca masina este din 2001 -iunie!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

da era injectorul cu fir multumesc lui BeMWeistu!!!!!!!!!

DAR :m bagat o pe tester imi dadea needelsenzor motion (injector fir)l am schimbat dar tot nu trage cum trebuie adica,daca incetinesc si sunt cu a doua viteza si vreau sa accelerez cu piciorul la blana abia imi urca in ture in 10 secunde!

m am uitat la furtunul ala gros care intra in egr si cand accelerez masina el se umfla maxim apoi scade brusc intr o secunda chiar daca masina este turata maxim!?este normal???

la ce sa ma mai uit????prind cu a doua la maxim 60 65 km/h!

dar parca nici ca in videoclipul de mai sus nu face adica cand accelerz nu se deschide asa si daca ii dau blana parca da sa se inchida !!!!!!habar n am ma scoate din sarite!

va rog!

Edited by bcoman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut

 

Aceasi problema am si eu, Am observat ca EGR_ul nu deschide precum in video. ba mai mult are si un sierat masina, atunci cand scot furunl de vacum nu mai suiera,,

sa deschid supapa din EGR trebuie sa apas foarte , farte tare cu ajutorul unei surubelinite..

 

nu te impacienta ca asa trebuie sa mearga cu surubelnita

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sa inteleg ca daca trag aer pe acel furtunas ce intra in EGR trebuoe sa se deschida? EGR la relantiu trebuie fie deschis sau inchis? Intre ce truatie este deschis EGR - ul?

Am incercat sa suflu si sa trag aer prin furntunas dar am observat ca scapa pe la o gaurita ce se afla pe EGR. Sa fie sparta membrana din interior?

Link to comment
Share on other sites

La relanti trebuie sa fie deschis, dar nu o sa stea mai mult de 5 min si o sa stea mai mult deschis cand motorul este rece, plus daca ar fi deschis in turatie s-ar duce toata presiunea de la turbosuflanta de sistemul de recirculare a gazelor :hyper:

 

DDE ia in calcul urmatoarele :

1 Regimul

2 Volumul de carburant injectat

3 Temperatura lichidului de racire

4 Presiunea atmosferica

5 Temperatura aerului aspirat

 

si in funtie de astea deschide si inchide EGR, deci testele care le-a facut colegul mai sus in filmare sunt irelevante

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa-mi fluiere turbo din cauza nefunctionarii acestui EGR? Stiu ca nu sunt in topicul pentru WEBASTO dar am o ibtrevare,

Pe masina e montatn modeulul theromo top c\z -d (pe motorina) indeea ea ca nu porbeste, AM inteles ca ar fi ceva buton, switch (winter/summer)care trebuie mutat pe WINTER

Siguranta de 20 A e ok.

 

Multuemsc

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg testul indicat? La mine furtunasul ce intra in egr e oprurat. Am sesizat de cateva ori ca electrovalva de la egr face un zgomot. Un zgomot gen compresor, bazait ca si cum ar inchide deschide non stop. Zgomotul dispare in aorox 20 secunde . Mentionez ca nu de fiecare data se aude agel zgomot,. Nu inteleg l la ce foloseste electrovalva care face vacum cu capsula de pe radiator.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 year later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

salut. am un e46 320d 136 la rece imi trage foarte bine dar cand se ĂŽncĂŁlzește parca ii diapare jumate din putere., i-am schimbat furtune vacum curatat egr electrovalve turbo egr sunt bune filtre tot schimbat dar nimic când se ĂŽncĂŁlzește nu mai trage si nu imi mai deschide egr multumesc.

 

 

si eu am impresia ca nu mai trage cum trebuie dupa ce se incalzeste motorul.

Am aceeasi masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.