Jump to content

Totul despre codare


Alex_wly

Recommended Posts

Intampin inca probleme de conectare la DIS v57, e destul de complicat..

 

Am reusit sa fac conectarea cu DIAG Head la DIS arata totul ok pictogramelea alea din DIS, doar cand vreau sa ma conectez la masina da ceva eroare la Diag Head emulator "connection canceled by remote host"

 

Apoi daca insist sa ma conectez la tipul de masina da eroarea error 200.152

Link to comment
Share on other sites

Si InSidE era atat de sigur pe el. Uite ca nu-i asa usor.

Incep sa cred ca pana la urma asta e solutia http://www.ebay.com/itm/BMW-Ediabas-Inpa-K-D-Can-Covers-ALL-BMW-2010-/200859056625?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item2ec421f9f1.

 

Exact una ca asta avea si Valymad. Cand am fost la el sa-mi activeze viteza afisata digital ,prima data a pus o interfata exact ca cea cumparata de noi si dupa aia m-a intrebat daca e LCI si a schimbat-o cu una d-asta dreptunghiulara ca in link si a functionat fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

De mers merge sigur, doar ca sunt chesti de configurare,de exemplu cand am configurat EDIABAS.ini sa schimb IP de la remote host am pus virgula in loc de punct din greseala si de aceea era eroarea aia, am sa mai incerc in seara asta doar ca e atat de frig :frantics:

 

Trebuie sa fi foarte atent.. plus ca am urmat 1000 de tutoriale!

 

Usor nu-i sa instalezi, daca nu ai habar de nimic si tutorialele nu-s complecte toate <_<

Link to comment
Share on other sites

Si InSidE era atat de sigur pe el. Uite ca nu-i asa usor.

Incep sa cred ca pana la urma asta e solutia http://www.ebay.com/itm/BMW-Ediabas-Inpa-K-D-Can-Covers-ALL-BMW-2010-/200859056625?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item2ec421f9f1.

 

Exact una ca asta avea si Valymad. Cand am fost la el sa-mi activeze viteza afisata digital ,prima data a pus o interfata exact ca cea cumparata de noi si dupa aia m-a intrebat daca e LCI si a schimbat-o cu una d-asta dreptunghiulara ca in link si a functionat fara probleme.

eu mi am luat din ro cu 100 lei si poti face orice cu ea :) doar sa sti sa codezi si sa configurezi bine inpa , edibas ...

Link to comment
Share on other sites

Si InSidE era atat de sigur pe el. Uite ca nu-i asa usor.

Incep sa cred ca pana la urma asta e solutia http://www.ebay.com/itm/BMW-Ediabas-Inpa-K-D-Can-Covers-ALL-BMW-2010-/200859056625?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item2ec421f9f1.

 

Exact una ca asta avea si Valymad. Cand am fost la el sa-mi activeze viteza afisata digital ,prima data a pus o interfata exact ca cea cumparata de noi si dupa aia m-a intrebat daca e LCI si a schimbat-o cu una d-asta dreptunghiulara ca in link si a functionat fara probleme.

 

Tu creca esti nebun la cap :))))

Link to comment
Share on other sites

Cred ca deja se chinuie :pardon: ca nu prea il vad aici :popcorn:

 

Am reusit sa ma conectez cu un DIS v44 care e destul de vechi 2005, apoi cu un DISv44 in italiana care are 2009+ dar Conding/Program se vede un umbra si nu pot sa-l deschid :unsure: deci mai e de munca.... de mers merge doar ca multe din DIS-uri au parola si nu poti intra in setari sa poti configura tot ce trebuie <_<

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu cablu azi, dupa 1 luna. Eu nu folosesc DIS ca nu am ce face cu el. Imi trebuie pt NCSExpert si WinFKP

 

NCS Merge pe Win7 64bits ?

 

LE: Tie ti-au trimis si vreun CD cu drivere sau?

De curand mi-am luat si eu o interfata, am instalat toate programele acelea, inpa merge bine dar NCS nu am reusit sa-l fac sa mearga (le am si eu tot pe win7 64 biti) imi da aceasta eroare. Daca reusesti cumva, sau stie altcineva cum se face, m-ar interesa si pe mine.

http://s18.postimage.org/5imse2krt/NCSexper_eroare.png

Cred ca deja se chinuie :pardon: ca nu prea il vad aici :popcorn:

 

Am reusit sa ma conectez cu un DIS v44 care e destul de vechi 2005, apoi cu un DISv44 in italiana care are 2009+ dar Conding/Program se vede un umbra si nu pot sa-l deschid :unsure: deci mai e de munca.... de mers merge doar ca multe din DIS-uri au parola si nu poti intra in setari sa poti configura tot ce trebuie <_<

Eu am DIS v57 si nici la mine nu merge Coding/Program. Azi am descarcat si instalat DIS v44 si imi merge si Coding/Program pe el. Dar inca nu l-am probat pe masina, macar pot sa intru in meniu.

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu cablu azi, dupa 1 luna. Eu nu folosesc DIS ca nu am ce face cu el. Imi trebuie pt NCSExpert si WinFKP

 

NCS Merge pe Win7 64bits ?

 

LE: Tie ti-au trimis si vreun CD cu drivere sau?

 

http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm Cauta si urmeaza un tutorial cel mai bine

 

INPA

 

 

NCS_DIY

 

NCS merge pe 7 dar trebuie sa dai clic dreapta pe icoana apoi compatibilitate si bifezi RUN in XP mode (recomand instalearea unu XP daca nu o sa ai numai probleme)

 

Eu am DIS v57 si nici la mine nu merge Coding/Program. Azi am descarcat si instalat DIS v44 si imi merge si Coding/Program pe el. Dar inca nu l-am probat pe masina, macar pot sa intru in meniu.

 

Ei de la meniu pana la intrat pe el mai este cale lunga... oricum e destul de complicat parerea mea, ajungi sa schimbi o gramada de setari apoi nu mai merg celalte programe .... host , ip ,V machine, ediabas.ini, obd.ini o harababura...

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Poi trebuie adaptate serial al usb..

 

Conectezi interfata la calculator, apoi o sa apara new harware, dai instal spec folder so navighezi la ediabas/hardware/OBD si dai sa instaleze, apoi mai stai un pic si apare iar new hardware si faci la fel ca prima data, trebuie 2 drivere, unu la adaptare serial usb si celalalt la usb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.