Jump to content

Totul despre codare


Alex_wly

Recommended Posts

SPIEGEL_BORDSTEIN_AUTOM OUTSIDE MIRROR MIRROR TILT DOWN IN REVERSE

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_EINKLAPPEN OUTSIDE MIRROR FOLDING

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_ELEKTROCHROM AUTOMATIC ELECTROCHROMATIC DIMMING MIRROR

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_HEIZUNG OUTSIDE MIRROR HEATING

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_KOMFORT_EINKLAPP OUTSIDE MIRROR CLOSING (MIRRORS)

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_MEMORY OUTSIDE MIRROR MEMORY

aktiv active

* nicht_aktiv not active

SPIEGEL_STAND_HEIZUNG

aktiv active

* nicht_aktiv not active

 

 

 

Depinde ce oglinzi ai!

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit mi-am codat si eu FRM3, aveam o problema cand incercam sa fac update la ultimele sp-daten, nu mai mergea NCS, dadea eroare. Motivul era pentru ca aveam Ediabas prea vechi, s-a rezolvat problema facand update la Ediabas 7.2.0 care il gasiti aici:

 

https://rapidshare.com/#!download|791p11|347935920|EDIABAS_7_2_0.rar|44793|0|0

 

Se face un backup la vechiul ediabas, si se salveaza configuratia din C:\Ediabas\Bin\ediabas.ini. Se rescrie noul ediabas 7.2.0 peste vechiul si se rescrie configuratia salvata anterior de la ediabas-ul cel vechi.

 

Dupa asta adaugati noile fisiere din ecu, si puteti coda cu ultimele sp-daten :)

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Inpa merge fara nici o eraoare? la mine face ceva figuri, fara updat nu citeste transmisia, dupa updat citeste transmisia si nu mai citeste airbag :-j

 

Inpa la fel e foarte veche, pentru masini noi 2009-2010 tre updatate fisierele :)

Eu am kitul de instalare de la ultimul BMW Standard tools, problema e ca e doar installerul, nu are configuratii,fisiere nimic. Tre facut update. Am si un INPA 2010. Daca vrei ti le dau sa le incerci, pe mine nu prea ma intereseaza INPA, ma interesa NCS :)

 

Ideea e ca daca vrei sa folosesti ultimele sp-daten iti trebuie Ediabas 7.2 altfel nu o sa mearga, fiind prea vechi.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

am si eu o eroare cand incerc sa codez lma , prima data am codat kombi si a mers , apoi cand sa codez lma nu mai mergea .

acuma nu mai merge sa codez nici un modul , la fiecare imi da eroare

revin cu problema pt stopuri e60 lci pe non lci cu cabluri adaptoare .

am rezolvat cu programele , am codat lma de nu am eroare de bec ars dar mai ramane o problema , becul de frana lumineaza la intensitate mica si cand nu calc frana , exact la fel era si inainte .

am vb cu colegul care mi a dat fsw_psw modificat , dar la el nu se aprinde becul numai la franare.

am uitat ceva ce trebuia modificat ?

stiu ca trimite cam 3v continu si 12v la franare.

Link to comment
Share on other sites

Poi nu asa trebuie sa se aprinda? la mine se aprind toate 4 de fabrica, fara modificari... cand pun pozitia la 3v si cand calc frana la 12v masina E90 LCi 2009

 

Cred ca al tine functioneaza corect, iar la prietenul tau nu..

din cate am vazut pe net nu se aprind becurile la lci , doar acele lini

Link to comment
Share on other sites

Poi nu asa trebuie sa se aprinda? la mine se aprind toate 4 de fabrica, fara modificari... cand pun pozitia la 3v si cand calc frana la 12v masina E90 LCi 2009

It appears that the bulbs in the 08 OEMs are not lit when tail lights are on but only when braking.

 

Nici la mine nu se aprind becurile, functioneaza doar tuburile. (pe pozitie)

 

Tre sa schimbi si modulul de lumini deaia

Nici eu nu l-am schimbat.

 

As vrea sa opresc si eu becurile de la pozitii, sa mearga doar alea doua dungi cu leduri, doar cand calci frana sa mearga toate 4, sunt curios cum se vede :rolleyes:

http://i49.tinypic.com/2je1b40.jpg

 

http://i45.tinypic.com/2n21q47.jpg

 

http://i45.tinypic.com/2qbyluu.jpg

 

http://i46.tinypic.com/302s4rt.jpg

Edited by costty
Link to comment
Share on other sites

revin cu problema pt stopuri e60 lci pe non lci cu cabluri adaptoare .

am rezolvat cu programele , am codat lma de nu am eroare de bec ars dar mai ramane o problema , becul de frana lumineaza la intensitate mica si cand nu calc frana , exact la fel era si inainte .

am vb cu colegul care mi a dat fsw_psw modificat , dar la el nu se aprinde becul numai la franare.

am uitat ceva ce trebuia modificat ?

stiu ca trimite cam 3v continu si 12v la franare.

 

 

trebuie schimbata instalatia de la stopuri :thumbsup: sau si modulu de lumini daca e masina de 2004 parca ... la e60 nu se face retrofit numai din codare ...

Link to comment
Share on other sites

eu ma refer ca sa mearga ca un LCI trebuie sa pui alta instalatie pentru spate pentru ca pre-LCI nu are suficiente fire mai precis unu singur . restu de improvitatii nu le cunosc :frantics:

 

apropo daca e cineva interesat de codare diagnoza etc, am un cablu cu tot cu laptop HP DV8000 cu Bmw Tools , Dis v57 , Progman SSS v32 cu fisiere updatate pentru E90 pana la 2010 (sunt facute cu Sp-daten V39) toate instalate si testate pe e46,e39,e60,e90,MINI one pe astea am testat eu cablu este cu Switch pentru masini mai noi de 2008. deci merge pe toate :thumbsup: il dau ieftin :thumbsup:.

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

eu ma refer ca sa mearga ca un LCI trebuie sa pui alta instalatie pentru spate pentru ca pre-LCI nu are suficiente fire mai precis unu singur . restu de improvitatii nu le cunosc :frantics:

 

apropo daca e cineva interesat de codare diagnoza etc, am un cablu cu tot cu laptop HP DV8000 cu Bmw Tools , Dis v57 , Progman SSS v32 cu fisiere updatate pentru E90 pana la 2010 (sunt facute cu Sp-daten V39) toate instalate si testate pe e46,e39,e60,e90,MINI one pe astea am testat eu cablu este cu Switch pentru masini mai noi de 2008. deci merge pe toate :thumbsup: il dau ieftin :thumbsup:.

am cabluri adaptoare la fel ca ale colegului

deci doar din codare este problema ...trebuie ceva dezactivat sa nu mai trimita semnalul de verificare .

Link to comment
Share on other sites

pai ziceai ca ai rezolvat cu erorile <_< pentru asta ai codat cu cu fisieru trimis de colegu....

 

iti mai spun odata poate nu pricepi ... ce faci tu cu cabluri adaptoare nu merge ca de fabrica,la e90 se rezolva direct , la e60 mai trebuie un fir tras de la stopuri la LCM firu asta nu exista si daca pui adaptoare nu o sa apara ca prin minune.

 

mai existau niste cutii adaptoare care mergeau da eu cred ca erau cam prea mult pentru ce ofereau cam 200$ parca...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.