Jump to content

Totul despre codare


Alex_wly

Recommended Posts

Cine ma poate ajuta si pe mine?

M-a mancat undeva sa ma joc cu parametrii din KOMBI (cu NCS) si m-am ales cu un meniu de care nu mai pot scapa.

Am dat reset to default (cu fisierul .MAN gol), toate au revenit la normal, dar meniul ala Stat.Vehicle insp. nu mai dispare.

Si ce-i mai rau, nu merge nici resetat in modul clasic (din butonul reset cand pui contactul).

Ma innebuneste. :o

post-41488-0-68604500-1360077680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cine ma poate ajuta si pe mine?

M-a mancat undeva sa ma joc cu parametrii din KOMBI (cu NCS) si m-am ales cu un meniu de care nu mai pot scapa.

Am dat reset to default (cu fisierul .MAN gol), toate au revenit la normal, dar meniul ala Stat.Vehicle insp. nu mai dispare.

Si ce-i mai rau, nu merge nici resetat in modul clasic (din butonul reset cand pui contactul).

Ma innebuneste. :o

rolleyes.gif service-urile cu date calendaristice nu se reseteaza din butonul de reset din bord, ci chiar din I-Drive. Dar click pe el (exact cu e in poza) (apesi pe butonul de I-Drive) si o sa intri intr-un meniu unde-i poti modifica data, exact cum reglezi si ceasul si data din I-Drive. Daca nu ai inteles suna-ma sa-ti explic. Ii pui o data din viitor, gen 11/2013.

Link to comment
Share on other sites

Costty... esti un geniu ! :drinks:

Numai asta nu mi-a trecut prin cap. Am setat o alta data si e ok.

 

Acum e resetat, nu mai apare cu rosu, dar totusi nu mai dispare din lista. Ce as putea face?

 

PS: asa e Iulian. Acum stiu si eu. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Da, acum nu mai apare, e ok.

Tocmai mi s-a stricat din nou laptopul, deci nu mai pot face nici o setare. :angry2:

Sunt o droaie de parametri acolo care se pot modifica, dar cand am dat default, le-a ascuns.

 

Eu am gasit asa:

- interval de inlocuire bujii incandescente

- interval de inlocuire antigel

- interval de testare gaze evacuare

- interval de inlocuire ulei diferential

- meniul amintit mai sus, cu inspectia generala.

si parca mai era unul... care nu mi-l amintesc.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ala cu vehicle inspection il am si eu, by default, la non LCI.

Celelalte enumerate de tine nu apar in Idrive, poate le gasesc si eu cu NCS-ul.

Nu l-ai gasit, ascuns, si pe ala cu DPF-ul?

 

L.E. Il am si pe cel cu gazele.

Edited by costty
Link to comment
Share on other sites

Dintre cei care aveti functia mirror kerb (coborarea oglinzii la mersul inapoi), are cineva meniu si in iDrive pentru asta?

Sau e o optiune de sine statatoare, fara a afisa vreo informatie in iDrive.

Am gasit niste parametri in modulul CAPPL care odata activati, s-ar putea sa afiseze ceva. Dar cum momentan nu am laptop, nu pot testa. A incercat cineva?

 

ASP_BORDSTEIN

nicht_aktiv

ASP_MEMORY

nicht_aktiv

 

Ma deranjeaza la culme ca nu pot limita coborarea oglinzii. Coboara la maxim si nu e nevoie.

Stiu ca, la cei ce au scaune cu memorie, se poate memora pozitia dorita. Dar eu nu am asa ceva, deci sunt in ceata.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa imi spui si mie care sunt liniile de cod ce trebuie modificate pentru a afisa intervalul de service pentru diferential, bujii, antigel, etc.?

 

Multumesc.

 

Pentru diferential si antigel nu exista interval de service afisabil, nu fac parte din CBS.

Bujiile da dar doar pentru modelele pre-LCI.

Link to comment
Share on other sites

Eu am si e LCI. Le-am resetat cu mana mea, inainte de reveni la default. :)

O sa va arat dupa ce-mi rezolv laptopul.

 

Antigelul parca avea interval de 50 sau 100.000km, bujiile au interval de 80.000km iar la diferential parca mai am vreo 4000 de km. Asta apropo de uleiul Lifetime din transmisie. :D

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Cosmin, multulesc pentru bunele intentii, dar nu vreau sa abuzez in felul asta de bunavointa ta. Mai caut, mai intreb. De la reprezentanta am primit oferta si deviz, dar ei spun ca resofteaza toate calculatoarele de pe masina, durata de lucru minim 4 ore, pret vreo 280 lei. De pe forum stiu ca operatiunile ar trebui sa fie mai simple, mi-e sa nu dau in reprezentanta peste habarnisti care n-o sa rezolve ce trebuie. :unsure:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.