Jump to content

E36 lipire material textil panou usa!


cosmin rusu

Recommended Posts

M-a mancat in .... sa spal materialul textil din panoul usilor si dupa doua luni s-a dezlipit tot - arata ca dracu! Stie cineva cum sa lipesc acel material textil?

Va multumesc anticipat!

 

cum ti-a spus colegu , pentru ca materialul ala e subtire risti sa treaca lipiciul prin el si va arata ca dracu

 

cumpara ceva imitatie de piele neagra si inlocuieste materialul

Link to comment
Share on other sites

nu face prostia sa tai niturile de plastic

ce model de masina ai?

eu am un e36 din 92 si aveam aceeasi problema, am dus panourile la un tapiter si l-am rugat sa vada ce poate face, mi-a facut primul si am fost multumit, mi le-a relipit pe toate pana la urma si ma luat 35 de ron pe bucata.

a avut multde munca din cauza ca buretele cel vechi era deja portocaliu de atatia ani dar si-a facut treaba bine eu sunt multumit de lucrare, asa ca sfatul meu este sa il duci la un tapiter din oras de la tine si sa il faca, bafta :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

exista material special auto, ceva gen xilon, care are practic 2 fete, una exterioara si cealalta e un burete care exact asta face, previne adezivul sa iasa prin material.

A cumparat finul meu pentru un Astra caravan, ca ii cazuse tot tavanul in cap, a iesit foarte bine, cumparat de la o firma din Bcuresti, online. Pentru oto plafonul a costat cam 140 de RON cu tot cu transport.

Ca adeziv a folosit Moment universal.

Deci exista si alte solutii in afara de vinilin..

Link to comment
Share on other sites

Salut si eu am avut probleme cu tapiteria la a mea (e36) si am schimbat eu plafon stalpi si fete de usi

la panourile de usi acolo eu am taiat niturile de plastic ca sa pot sa scot numai portiunea cu material

dupa ce am demontato am curatat bine apoi am lipit materialu eu am pus o imitatie de piele am lipito cu prenadez apoi am montato cu holsuruburi mici + saibe care vin prinse in chestiile alea de plastic adica practic ce a ramas din nitu ala de plastic si cam asta e tot numai sa ai grija la holsuruburi, masori si tu sa vezi cand le strangi pana unde se infileteaza asta pt ca sa nu iasa pe partea celalta. bft!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut si eu am avut probleme cu tapiteria la a mea (e36) si am schimbat eu plafon stalpi si fete de usi

la panourile de usi acolo eu am taiat niturile de plastic ca sa pot sa scot numai portiunea cu material

dupa ce am demontato am curatat bine apoi am lipit materialu eu am pus o imitatie de piele am lipito cu prenadez apoi am montato cu holsuruburi mici + saibe care vin prinse in chestiile alea de plastic adica practic ce a ramas din nitu ala de plastic si cam asta e tot numai sa ai grija la holsuruburi, masori si tu sa vezi cand le strangi pana unde se infileteaza asta pt ca sa nu iasa pe partea celalta. bft!

 

Exact asa am facut si eu,se poate taia capatul la nit ca sa iasa portiunea aia din fata de la portiera si apoi prinse in holsuruburi exact la dimensiunea restului de nit ca sa nu iasa pe partea cealalta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, o sa fac si eu operatiunea cat de curand, vreau sa va intreb care cat de multumiti sunteti de material, piele , lipiciul pe care l.ati folosit, ce cantitate de lipici ati folosit. Ar fi binevenite ceva poze cu ce a iesit dupa montaj.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cum am specificat si mai sus eu am folosit o imitatie de piele si am lipito cu prenadez vreo 3 litri cred ca am folosit nu mai tin minte bine ca am facuto acu 2 ani si sunt multumit de cum a iesit si sper sa reusesc sa pun si poze
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o sa pun piele, am gasit cateva bucati, dar o sa trebuiasca sa dezlipesc panoul sa vad cum e croit si sa fac dupa modelul lui! Am vazut la modelul nou, f30, piele cusuta cumva pe interior cu ata rosie, poate fac la fel, o sa pun si poze!

post-12399-0-00077600-1344149542_thumb.jpg

post-12399-0-04710300-1344149555_thumb.jpg

Edited by leutzu
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

De unde se pot cumpara capsele respective? Eu am gasit doar un model care este prea mare...

 

Daca folosesc holsurub cat trebuie sa tau din plastic? Nu ar fi mai ok daca as lipi partea de plastic care este tapitata de panoul de usa? Sau sa lipesc doar in capatul niturilor..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Cum era de asteptat, inevitabilul s-a produs si la mine. Materialul textil de pe usa din partea dreapta a inceput sa se dezlipeasca. Ciudat este ca in stanga panoul e impecabil. Nu le-am spalat niciodata, tocmai din cauza asta, doar le curat periodic cu o perie fina.

Se poate relipi materialul original la tapiter? Am inteles ca are un fel de burete pe interior. Nu vreau sa pun imitatii de piele sau alte minuni.

Link to comment
Share on other sites

Cum era de asteptat, inevitabilul s-a produs si la mine. Materialul textil de pe usa din partea dreapta a inceput sa se dezlipeasca. Ciudat este ca in stanga panoul e impecabil. Nu le-am spalat niciodata, tocmai din cauza asta, doar le curat periodic cu o perie fina.

Se poate relipi materialul original la tapiter? Am inteles ca are un fel de burete pe interior. Nu vreau sa pun imitatii de piele sau alte minuni.

 

Buretele din spate il vei gasi putrezit de fapt asta e cauza pentru care se "dezlipeste" deci nu prea merge lipit la loc.

Link to comment
Share on other sites

am incercat eu, dar nu functioneaza. Buretele ala este atat de putrezit ca oricum l-ai lipi nu tine.O varianta ar fi sa dai jos materialul vechi si sa pui altul nou. Insa nu stiu unde se gaseste. La mine chiar si dezlipit nu arata foarte rau, vad ac nici la tine, asa ca l-am lasat in pace.

Sa nu mai zic ca si daca reusesti sa indepartezi buretele de pe material, atunci cand dai cu adeziv se va imbiba in material si o sa arate rau.

Edited by mihai vigariu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ mihai - Intr-adevar nu e chiar asa rau dezlipit, insa personal ma deranjaza foarte tare. Nu am suportat niciodata sa vad un E36 cu fetele de usi dezlipite. Pe de alta parte nu vreau sa pun alt material inafara de cel OEM. De aceea am intrebat daca se poate face ceva cu acesta. Daca nu se poate, o sa caut sa cumpar o alta fata de usa cu totul.

@ Dan - Anunta-ma, eventual o poza cu panoul. Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca te complici cu tapiterul. Pe de alta parte, masinile sunt toate vechi, deci sunt sanse mari ca mai toate sa aiba aceeasi problema, sau un inceput al ei. Cauta in primul rand pe net o fata de usa, vezi cum decurc lucrurile.

Daca mergi la tapiter nu va mai putea folosi acelasi material, altul la fel sigur nu are, deci va trebui sa le imbraci pe toate 4.

Link to comment
Share on other sites

O sa caut o alta fata de usa, desi sunt constient ca sunt sanse destul de mici sa gasesc una intr-o stare foarte buna si cu materialul care trebuie.

In nici un caz nu am in plan sa le imbrac pe toate patru, pentru ca atat cea de la sofer, cat si cele din spate se prezinta intr-o stare impecabila. Singura explicate pe care o gasesc, ar fi ca pe timp de vara, masina a stat parcata intr-o pozitie in care soarele batea foarte mult pe usa dreapta, in interior, iar caldurile alea cred ca i-au venit de hac.

Asa arata pe la inceputul verii:

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.