Jump to content

pareri bmw 530i din 2002


kretzu

Recommended Posts

Bine v-am gasit sper intr-un an mult mai bun ca cel care a trecut , m-am trezit de ziua mea integrat in uniune :blink: ...astept benzina ieftina si strazi fara gropi , politai de treaba , trafic degajat :)..asta a fost de introducere asa...vreau sa cumpar un bmw 530i din 2002 prin februarie asa...din germania si as vrea si eu pareri de la cei care au acest model despre : consum , intretinere , service , posibile probleme si ce credeti ca m-ar putea ajuta sa-mi formez o anumita idee despre mashina...oricum bmw rulez si va rulez totdeauna , de mic visam la un bmw si sper sa-l am in curand...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bine v-am gasit sper intr-un an mult mai bun ca cel care a trecut , m-am trezit de ziua mea integrat in uniune  :blink: ...astept benzina ieftina si strazi fara gropi , politai de treaba , trafic degajat  :)..asta a fost de introducere asa...vreau sa cumpar un bmw 530i din 2002 prin februarie asa...din germania si as vrea si eu pareri de la cei care au acest model despre : consum , intretinere , service , posibile probleme si ce credeti ca m-ar putea ajuta sa-mi formez o anumita idee despre mashina...oricum bmw rulez si va rulez totdeauna , de mic visam la un bmw si sper sa-l am in curand...

171556[/snapback]

masina e super recomand! problema e cu taxele de inmatriculare ,impozite si asigurari :)

Link to comment
Share on other sites

masina e super recomand!  problema e cu taxele de inmatriculare ,impozite si asigurari  :)

171576[/snapback]

mda ehh asta e prima oara o sa suport costurile...numai k am auzit de exemplu persoana x daca ia o singura masina pe numele ei din afara plateste jumate din taxa de inmatriculare...dar daca aceasta pers. X cumpara mai mult de 2xmasini din afara pe numele ei o sa plateasca taxa complet... :) oricum deja unde vad masina asta pe strada mi-as dori sa o conduc eu... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Problemele care pot aparea sunt diverse.....oricum intretinerea nu e exagerat de scumpa, e la nivelul celorlalte marci premium. Consumul e de vreo 16-17 in oras..

Ca sa-ti faci o idee despre problemele tehnice pe care o sa le intalnesti, citeste topicurile de la seria 5, sunt destule :) Oricum E39 merita toti banii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Problemele care pot aparea sunt diverse.....oricum intretinerea nu e exagerat de scumpa, e la nivelul celorlalte marci premium. Consumul e de vreo 16-17 in oras..

Ca sa-ti faci o idee despre problemele tehnice pe care o sa le intalnesti, citeste topicurile de la seria 5, sunt destule :)  Oricum E39 merita toti banii :)

171587[/snapback]

dap si eu sunt de parere k este o masina foarte nervoasa si fiabila , sper sa nu intampin probleme..oricum bine k v-am gasit... sper sa ne ajutam , oricum stiam de bmwclub de mult , sper sa facem o intalnire toti cu bmw-urile...knd o sa il am :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

...astept benzina ieftina si strazi fara gropi , politai de treaba , trafic degajat  :blink:..asta a fost de introducere asa...vreau sa cumpar un bmw 530i din 2002 prin februarie asa...din germania si as vrea si eu pareri de la cei care au acest model despre : consum , intretinere , service ,

171556[/snapback]

 

 

Consum-mare

 

Intretinere-scumpa

 

Service-no comment

 

Probleme-depinde in ce stare cumperi masina,este relativ fiabila.

Link to comment
Share on other sites

Consum-mare

 

Intretinere-scumpa

 

Service-no comment

 

Probleme-depinde in ce stare cumperi masina,este relativ fiabila.

171596[/snapback]

sa zicem...si chiar asa este cred...in romania totul este posibil , macar o sa am bmw :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta cu taxele de inmatriculare nu e adevarata, pentru ca samsarii pot gasi oricand pe cineva pe numele caruia sa ia masina, mai ales ca acum nu-ti mai trebuie passport. Si o sa fie preturile mai mai la masini s.h decat ca in 2006 cand era vama. O sa se merite sa aduci masini cu motoare 1.4 sau 1.6 din 2005 - 2006. Acolo o sa fie taxele f mici. Pentru un bmw cu motor de 3000 sa zicem din 2001 o sa fie taxe ENORME.
Link to comment
Share on other sites

Asta cu taxele de inmatriculare nu e adevarata, pentru ca samsarii pot gasi oricand pe cineva pe numele caruia sa ia masina, mai ales ca acum nu-ti mai trebuie passport. Si o sa fie preturile mai mai la masini s.h decat ca in 2006 cand era vama. O sa se merite sa aduci masini cu motoare 1.4 sau 1.6 din 2005 - 2006. Acolo o sa fie taxele f mici. Pentru un bmw cu motor de 3000 sa zicem din 2001 o sa fie taxe ENORME.

171649[/snapback]

asta e...nici nu ma gadesk sa aduc alta masina si nu 530i-ul meu :X...vad eu atunci cum e cu taxele :blink:..mi-am calculat eu http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html

si la 5-aru care l-as vrea eu ar trebui sa-i platesc inmatricularea 2988.51 E...avand in vedere asa dupa calculul lor : Norme de poluare > Euro 4 ; Capacitate Cilindrica > 2996 ; Euro/cmc3 > 0.7 ; Varsta Autoturismului : 4-5 ani ; Coeficient de corelare > 2,5 ; !!!! REDUCERE > 43 % ...asa eu stau si ma gandesc acum pentru ce au scos daca o fi asa taxa vamala si au bagat preturile astea la inmatriculare sacali ca astia nu am mai vazut...+ ca daca nu este euro 4 sau sub euro 4 platesti de te rupi in doua... :) :) :)

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
mult timp a trecut , mi-am recitit primul topic pe care l-am facut daca nu ma insel  :) ...a trecut timpul , pana la urma am ales bmw 525d 2002 si sunt fff multumit  :blink:

227750[/snapback]

 

 

ce anume te-a determinat sa faci alegerea asta?pareai foarte chitit pe 530i si pana la urma ai ales 525d;te-ai razgandit din cauza consumului mare la modelul pe benzina si a taxei de prima inmatriculare? oricum ai putea sa dai si niste lamuriri depre exemplarul luat(ce an,dotari,cum merge,etc...doar ziceai ca esti foarte multumit).

Link to comment
Share on other sites

ce anume te-a determinat sa faci alegerea asta?pareai foarte chitit pe 530i si pana la urma ai ales 525d;te-ai razgandit din cauza consumului mare la modelul pe benzina si a taxei de prima inmatriculare?

227804[/snapback]

 

Ia chiar, sunt si eu curios, cum de ai luat pana la urma 525d?

Link to comment
Share on other sites

ce anume te-a determinat sa faci alegerea asta?pareai foarte chitit pe 530i si pana la urma ai ales 525d;te-ai razgandit din cauza consumului mare la modelul pe benzina si a taxei de prima inmatriculare? oricum ai putea sa dai si niste lamuriri depre exemplarul luat(ce an,dotari,cum merge,etc...doar ziceai ca esti foarte multumit).

227804[/snapback]

as putea spune ca din cauza taxei de inmatriculare , asta este motivul clar ! eram foarte hotarat sa plec in germania sa-mi iau ceva tare si bun , dar din pacate cei din guvernul actual mi-au stricat socotelile , in fond si la urma urmei ce mi-am luat acum este foarte bun , 525d an 2002 163 HP , FULL fara navi si trapa , per total sunt multumit de ea , merge bine , se infige , atceva ce sa zic e buna :blink: daca mai aveti intrebari ceva ziceti :)

@EDIT : acum are 172K km , iar in legatura cu 530i-ul as putea spune ca este cam acelasi lucru la intretinere , ba chiar la diesel este mai scumpa intretinerea , puteam sa-mi iau si 530i sau un 530d , consumul nu ma speria , dar nu am mai rezistat am cautat mult o masina buna si fara probleme si cum am dat de asta am luat-o nu am mai vrut sa astept :)

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

as putea spune ca din cauza taxei de inmatriculare , asta este motivul clar ! eram foarte hotarat sa plec in germania sa-mi iau ceva tare si bun , dar din pacate cei din guvernul actual mi-au stricat socotelile , in fond si la urma urmei ce mi-am luat acum este foarte bun , 525d an 2002 163 HP , FULL fara navi si trapa , per total sunt multumit de ea , merge bine , se infige , atceva ce sa zic e buna  :blink: daca mai aveti intrebari ceva ziceti :)

@EDIT : acum are 172K km , iar in legatura cu 530i-ul as putea spune ca este cam acelasi lucru la intretinere , ba chiar la diesel este mai scumpa intretinerea , puteam sa-mi iau si 530i sau un 530d , consumul nu ma speria , dar nu am mai rezistat am cautat mult o masina buna si fara probleme si cum am dat de asta am luat-o nu am mai vrut sa astept  :)

228839[/snapback]

 

 

sa ai parte de ea,fara evenimente si poate bagi niste poze!

Link to comment
Share on other sites

full options? fara: piele, trapa, navi, xenon, spalator de faruri, comenzi pe volan, pilot automat..... cam asta vad eu. nu te supara dar ma sacaie pe creier treaba asta cu full options.

in rest numai bine si sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. cat ai dat pe ea? daca ai mai scris pretul pe undeva si nu am vazut eu scuze.

Link to comment
Share on other sites

full options? fara: piele, trapa, navi, xenon, spalator de faruri, comenzi pe volan, pilot automat..... cam asta vad eu. nu te supara dar ma sacaie pe creier treaba asta cu full options.

in rest numai bine si sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. cat ai dat pe ea? daca ai mai scris pretul pe undeva si nu am vazut eu scuze.

229092[/snapback]

nu stiu ce-i cu tine dar am zis FULL OPTIONS FARA TRAPA SI NAVI...ce fara piele xenon si alte alea ? de unde ai dedus tu ca n-am piele si xenon ?am xenon dar fara spalator de faruri probabil sunt after market , iar comenzile si alte chestii pe volan nu tin de FULL sau ne FULL :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar am vrea si poze din profil;oricum,ce culoare ii ca nu-mi dau seama, e silber met. sau alb?oricum e misto;numai bine!

229099[/snapback]

este alba :blink:

@EDIT : post-3693-1178125073_thumb.jpg poza din profil :) pretul a fost 13800E

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

arata bine pe alb, niste jante ai in program sau le lasi pe cele actuale?

cat despre full si ne full, poate ma insel dar eu inteleg o masina full sa aiba: scaune electrice cu memorie, trapa, navi, xenon cu spalatoare adica de fabrica sau cel putin montat retrofit kit nu alte after market-uri, magazie de cd, DVD, TV, scaune optionale adica sport sau confort, nu cele standard, etc. nu te supara pe mine dar eu asta intelec prin full sa aiba cel putin 90% din lista de optiuni. dar poate ma insel eu.

Edited by crazydriver
Link to comment
Share on other sites

arata bine pe alb, niste jante ai in program sau le lasi pe cele actuale?

cat despre full si ne full, poate ma insel dar eu inteleg o masina full sa aiba: scaune electrice cu memorie, trapa, navi, xenon cu spalatoare adica de fabrica sau cel putin montat retrofit kit nu alte after market-uri, magazie de cd, DVD, TV, scaune optionale adica sport sau confort, nu cele standard, nu te supara pe mine dar eu asta intelec prin full sa aiba cel putin 90% din lista de optiuni. dar poate ma insel eu.

229110[/snapback]

o masina poate fi full si fara : trapa , scaune electrice , navi si altele , astea sunt la alegerea cumparatorului cand o iei prima data :blink: in rest are tot , magazia si amplificatorul au fost vandute de cel care a avut-o inainte. jante nu o sa iau ca nu prea se merita investitia deocamdata , in orasul nostru cel putin :) ms de compliment

Link to comment
Share on other sites

cd-ul tine de FULL?  vad ca ai cass....  :)

229111[/snapback]

acum am pe masina montat un SONY MEX-1GP :blink: poza aia e un pic mai veche :)

@LE : am zis si mai sus a avut si magazie si amplific

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.