Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

adica ce anume nu inteleg ? vezi mai sus. esti vehicul motorizat, stai draq pe banda ta ca toata lumea, nu faci slalom printre masini, benzi, sensuri "ca poti". sau daca faci, ciocu mic si joc de glezne cind da careva peste tine.

 

 

citeste asta, si hai sa vedem care sunt cauzele si efectele accidentelor cu mototciclisti. sa incercam sa prevenim macar accidentele cu decedati sau vatamari corporale grave.

 

ce tot ne facem ca nu intelegem. tu nu intelegi ca nu poti educa toti soferii odata? nu exista sofer care sa nu incalce o regula doua trei patru, macar sa fie atent!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aseara la rest.Budapesta, mergand inspre pasaj Marasesti, am fost ajuns din urma de un motociclist. Domnul, grijuliu de altfel cu persoana sa, purta casca, tricou si adidasi de protectie. Donsoara din spatele lui isi purta farmecul pentru acelasi lucru (casca o fi fost prea scumpa :blink: ). Dupa "strecuratul" de rigoare pana in pole-position (nu comentati, aveam si eu loc sa ma bag acolo, dar n-am vrut :w00t: ). Stand la semafor, donsoara incepe sa-si aranjeze farmecul, lasand din brate egoistul... stateam si ma gandeam: daca pleaca asta acum cu demarajul specific.. ramane donsoara si julita si neconsolata (nu va speriati, cadea pe capota mea, era calda.. sper ca n-ar fi patit ceva grav - naspa fara casca totusi). Buun, se face verde, si moto pleaca.. ceva dubios in comportamentul lui, cu toate ca donsoara era in cantitati reduse, egoistu' avea oarescare probleme in a arata siguranta in ce facea el acolo cu motorul. M-am asezat undeva in spatele lui (dar in asa fel incat sa pot sa ma opresc daca se pierd pe drum), si intre banda 1 si 2 (in asa fel incat sa nu poata sa ma depaseasca vreun "smecher" si sa-i mai dea ceva de ocolit egoistului). Pe langa faptul ca nu prea stia sa mearga.. nu prea stia nici gropile de pe drum. Macar a mers cu 50 la ora, dar la ce miscari bruste facea... mai bine isi lua camion. La urmatorul semafor l-am pierdut: eu am facut la dreapta, el trecuse pe rosu :) .

:)

 

Am citit acea lista neagra a accidentelor moto.. si am tras 2 concluzii:

- daca nu ai cap si mergi ca inconstientul (fara echipament de protectie, fara permis, cu viteza, cu ochii inchisi), iti asumi riscul de a suporta dureri sau a scapa definitiv de ele. Daca nu ai pasager, plang mai putini si iresponsabilitatea o arati doar fata de tine.

- daca ai cap, echipament de protectie, permis, viteza normala si ghinionul sa te intersectezi cu cineva care nu e atent sau incalca regulile fara sa se priceapa la asta.. iti asumi riscul de a servi ca statistica fara sa-ti fi dorit. Poti sa faci orice, sa fii oricat de preventiv, cu ochii in 4x4x14, daca nu ai un dram de noroc sau nu esti cu TIR-ul in ziua aia.. game over. E trist. Si e culpa comuna, sau e vina mortului. Pentru toate celelalte exista Mastercard, nu? Ar trebui inventat un sistem ca Airbag-ul si pentru moto, doar ca in cazul moto sa actioneze ca o parapanta si sa te ridice in zbor cu cateva secunde inainte de impact. Bine, in oras mori electrocutat.

 

De ce toate astea? De ce statistici? De ce mor atatia tineri? Incalca regulile. So f... what? Regulile sunt asa cum sunt. sunt facute in asa fel incat sa nu faca discriminare sau genocid in randul posesorilor de vehicule care au 20-30 de ani vechime. Franeaza la fel un MZ din '80 cu o Honda din 2004 cu ABS? Nu. Regulile sunt facute pentru a fi incalcate. (Parerea mea de rebel :D). Dar toate au o limita. Pot sa merg pe linia de tramvai daca pe banda 1 e full. Cine nu o face? Vezi bucata dintre pasaj marasesti si rest. budapesta. Pot sa-mi iau Hummer-ul si sa il intorc brusc unde vor muschii mei? DA. Din pacate, cine are bani de Hummer poate sa cumpere orice/ pe oricein. In Romania, daca ai multi bani (facuti cum stim noi :) ) esti "cineva" si iti cumperi propriul set de reguli, propria strada, si propriile marionete pe care le mai omori din cand in cand. Si eu incalc regulile, si eu merg cu 200 pe autostrada cand e liber, si eu cred si ma bazez in masina mea. Dar turmele de oi de pe autostrada nu stiu ca eu circul pe acolo cu 200 la ora. Ma refer chiar la oi oi. Si nici cand merg cu 30 la ora prin cartier, idiotul care bea de bucurie ca si-a cumparat masina, o da prietenarului cel mai bun, tovarasului sau fara permis sa o ia rara prin intersectie si sa confunde frana cu acceleratia. Intra ca vaca in mine si apoi ce poti sa-i faci? Pentru chiuretaj e prea tarziu :) . Pentru ca si eu incalc regulile (ca toti ceilalti), dar nu am atatia bani incat sa cumpar moartea cuiva, si, multumesc lui Dumnezeu nu am facut pe nimeni sa sufere. Dar si incalcarile astea pot fi: involuntare, inevitabile, voluntare (din prostie, din graba, DIN NEPASARE - prostie, idiotienie, sindromul jiji). Uneori ma gandesc in timp ce incalc regula care ar putea fi "worst case scenario", alteori ma gandesc dupa ce o fac (si tin minte pentru o eventuala data viitoare).

E cazul sa nu mai iesim din casa? Sa fugim in munti? Pe trecerile de pietoni te alearga si se uita urat la tine 99% din "participantii la trafic". Pe strada te imping aia cu masini de firma, cu masini super jaf, sau cu vehicole mai mari ca al tau. Dau peste tine cand ar trebui sa iti dea prioritate. Dau peste tine cand conduc 20 de ore non-stop si adorm la volan ca imbecilii. Te omoara fara sa ai vreo vina, fara sa conteze ca ai fost corect sau ai gresit. De ce? Pentru ca NU ne/le pasa, pentru ca neuronul lor a murit la nastere, si a fost inlocuit de orgoliu. Asta suntem, un neam de orgoliosi care se decimeaza singur.

Nenea ala cu motorul de aseara vroia sa scape de prietena lui? Probabil. A fost prea scumpa casca, dar a avut bani de motor? Posibil. S-a gandit ca lui (sau lor) nu poate sa i (li) se intample nimic? Sa dea Domnul. Modul in care motociclea el acolo m-a facut aproape involuntar sa vreau sa-l protejez. macar un cvartal. Asa cum te uiti cu mila la pisoii abandonati in scara blocului. Dar aia nu dau examen si bani ca sa se nasca si sa ramana orfani. Egoistul meu da. Ce puii mei de senzatii placute si de libertate pura iti poate oferi mersul cu un asfel de specimen (in afara de adrenalina care o simte si un porc la taiere)? Adik ajungi acasa si in gand zici "Doamne, bine ca am ajuns intreg", dar orgoliul tau alimentat cu trendy te face sa deschizi gura si sa zici "Mwoaaa, ce marfaa a fooost, vreau si eu, mai vreau, hai sa ne mai dam, sa aratam ca suntem fitosi pana o sa sarim din groapa in bordura si din sa in targa."

(Apropo de cazul ala in care motociclistul a murit din cauza ca "salvarea" - mai bine ii schimba numele in "moartea" - nu a venit pentru ca nu a crezut copiii care au sunat :) :) .)

Imi vin multe in cap acum, nu am dormit destul zilele astea si asta imi da inspiratie. Dar trebuie sa inchei, plec pana la Giurgiu (sau Ruse).

 

"Imi doresc ce imi doresti tu mie dar sa ti se intample tie!" - Parazitii. :)

Link to comment
Share on other sites

Darren daca ar fi fost un premiu pentru literatura, l-ai fi luat detasat. Multumesc si FELICITARI!

 

PS si acum si vestea proasta. Daca as avea talentul tau, as peria doar putin limbajul, si putintel mai mult gramatica. Nu mult, dar intr-atat incat sa accepte orice publicatie textul fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Ce puii mei de senzatii placute si de libertate pura iti poate oferi mersul cu un asfel de specimen (in afara de adrenalina care o simte si un porc la taiere)? Adik ajungi acasa si in gand zici "Doamne, bine ca am ajuns intreg", dar orgoliul tau alimentat cu trendy te face sa deschizi gura si sa zici "Mwoaaa, ce marfaa a fooost, vreau si eu, mai vreau, hai sa ne mai dam, sa aratam ca suntem fitosi pana o sa sarim din groapa in bordura si din sa in targa."

O sa te uimeasca faptul ca in cele mai multe cazuri pasagerii sunt cei inconstienti... stau pe capul tau si te freaca la memorie pana ori ii plimbi (daca esti mai slab de inger) ori ti-i castigi de dusmani (ceea ce mi se intampla tot mai des)...

Bineinteles ca soferul (conducatorul moto) poarta toata responsabilitatea pasagerului si ca el ar trebui sa-si impuna punctul de vedere, dar... cum unii nu stiu/pot/vor sa zica nu, pica in plasa celor care nu au de unde sa stie cator pericole se pot expune...

Ca sa vedeti pana unde poate ajunge "necunoasterea" pasagerului, am sa va povestesc o intamplare:

Intr-o zi iau o d-soara care nu se mai plimbase niciodata cu motorul, ii pun casca in cap, ii fac o mica educatie si o sui in spate (mentionez ca nu beneficiez de nicio placere... port intotdeauna haine de protectie si nu ma despart nici de carapace, ceea ce face ca o franare brusca sa nu-mi aduca placerea strivirii unui san de dama, direct pe spatele meu) si la o plecare mai brusca de la un semafor, cand ajung pe la 7-8000 de ture (insemna un 4000 la auto BMW), simt cum incet incet mi se desprinde roata fatza de asfalt... Initial m-am panicat, dat fiind faptul ca monstruletzul pe care-l ghidonez nu se ridica pe o roata nici macar atunci cand vreau io, dar imi pastrez calmul si de la 30 cm cat apucase sa se ridice de la sol, reusesc sa o las la pamant in cativa metri care mi s-au parut a fi o vesnicie... La aterizare mi-a voblat putin ghidonul, dar s-a redresat destul de repede si cand am ajuns la urmatorul semafor, eu fiind mai palid cu vreo 4 nuantze de culoare, ma intorc sa o intreb pe d-soara daca se simte bine si daca e OK... Ce credeti ca mi-a fost dat urechilor sa aud:

"Mwoaaa, ce marfaa a fooost, vreau si eu, mai vreau, hai sa ne mai dam"

...restul comentarilor mi se par de prisos :blink:

 

"Imi doresc ce imi doresti tu mie dar sa ti se intample tie!" - Parazitii.  :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Darren daca ar fi fost un premiu pentru literatura, l-ai fi luat detasat. Multumesc si FELICITARI!

 

:) Multumesc pentru premiu, fie el si imaginar. :)

 

 

PS si acum si vestea proasta. Daca as avea talentul tau, as peria doar putin limbajul, si putintel mai mult gramatica. Nu mult, dar intr-atat incat sa accepte orice publicatie textul fara probleme.

31433[/snapback]

 

Nu m-am gandit vreodata serios ca as avea talent tocmai la literatura.. sunt programator de profesie, iar in scoala tot timpul am copiat la Limba si Literatura Romana. :)

Uneori folosesc limbajul neperiat intentionat. Greseli de gramatica cred ca nu le scap decat din viteza.. oricum textul respectiv l-am scris dupa o ultima noapte de nesomn.. si asta ca sa nu adorm pana la o ora mai rezonabila.. cand ma puteam intalni cu o cafea si un prieten :blink:

Multumesc pentru felicitari si aprecieri.. o sa-mi dau mai multa silinta sa nu scap mai mult de 1% erori pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca asta e primul meu post aici in bmwclub, vreau in primul rand sa SALUT pe toata lumea.

 

Am ales acest subiect pentru ca sunt in acelasi timp si bmw-ist (530d - 2004) si motociclist (yamaha fzs 1000 - 2003, 143 cp pentru 208 kg) si chiar din cand in cand mai merg si cu TIR-ul.

M-am bucurat sa constat ca a inceput sa existe un dialog intre motociclisti si automobilisti si sper ca acesta sa fie unul constructiv si argumentat, lipsit de orgolii personale.

Referitor la accidente cu motociclisti, parerea mea e ca au la baza aceiasi cauza ca toate accidentele de circulatie si anume NERESPECTAREA REGULILOR DE CIRCULATIE de catre unul din cei implicati, fie ca e motociclist, fie ca e automobilist. E adevarat ca principala regula incalcata de motociclisti este limita de viteza dar nu e deloc adevarat ca 99% din ei merg nerespectand nici o regula. Chiar sunt convins ca exceptand limita de viteza, procentul celor ce nu respecta regulile e mai mare in randul automobilistilor. Acestia nu isi concentreaza atentia strict pe condus (vb. la tel.,butoneaza radioul, asculta muzica fff tare, mananca, fumeaza, se cearta etc.) si foarte multi nu au atentia distributiva si nu percep ce se intampla in jurul lor decat pe directia inainte, ca sa nu mai spun ca la cat de confortabile sunt masinile din ziua de azi, pe unii ii cuprinde o stare de amorteala vecina cu somnul dupa mai multi km fara oprire. La motociclisti atentia de obicei e foarte concentrata la condus (fie si din motivul ca altceva nu pot face in timp ce conduc) si e mult mai distributiva pentru ca motociclistul e mult mai aproape de ceea ce il inconjoara, nefiind inchis intr-un spatiu care sa-l separe de ceea ce se intampla in jurul sau.

Deci ca o concluzie personala spun ca motociclistii ar trebui sa inteleaga ca drumul public nu e pista pt. curse de viteza si sa respecte limitele de viteza iar automobilistii ar trebui sa se concentreze numai asupra condusului atunci cand sunt la volan si sa fie constienti ca trebuie sa se asigure continuu si temeinic atunci cand vor sa faca o anumita manevra pentru ca pe drumul public nu circula numai camioane mari si vizibile ci mai circula si motociclete care la o asigurare superficiala se poate intampla sa nu fie observate.

 

In ceea ce am scris mai sus am facut referire la OAMENI (motociclisti si soferi) normali pentru ca shmecheri, nesimtiti, ignoranti, adormiti etc. sunt si de o parte si de cealalta.

Link to comment
Share on other sites

Fara a supara pe nimeni de data asta :blink: am facut o statistica a accidentelor moto din topicul lui neamih din 33 de accidente avem:

18 accidente din vina motociclistilor si 15 din vina automobilelor.precizez ca 2 accidente le-am considerat ca avand culpa comuna si le-am trecut la ambele categorii :) .1 accident Geoana(nevinovat oficial) motorul avea viteza si cel al lui Racer -Cluj a A4 nu s-a asigurat dar moto avea peste 100 km/h in oras.Top cauze

1.moto- derapaje+ratat curba majoritatea

2.auto-neacordare prioritate+neasigurare la viraj stanga

Link to comment
Share on other sites

@Tony, bine ai venit!!! in sfarsit, spun asta pt ca stiu ca postezi de mult timp pe motociclism si chiar ai spus acolo ca conduci un BMW si din cand in cand un TIR, lucruri care mi-au atras atentia....

 

@alex230ro, eu nu am impartit in nici un fel lista aceea, dar tu ce concluzie ai tras? eu trag concluzia ca aproape 50% au murit din vina automobilistilor si rstul din vina lor. daca am reduce cu jumatate numarul accidentelor mortale (in special pe cele din cauza automobilistilor) ar fi ceva nu crezi? sa poata fiecare sa isi tina viata in propriile maini, ce zici???

Link to comment
Share on other sites

@Tony, bine ai venit!!! in sfarsit, spun asta pt ca stiu ca postezi de mult timp pe motociclism si chiar ai spus acolo ca conduci un BMW si din cand in cand un TIR, lucruri care mi-au atras atentia....

 

@alex230ro, eu nu am impartit in nici un fel lista aceea, dar tu ce concluzie ai tras? eu trag concluzia ca aproape 50% au murit din vina automobilistilor si rstul din vina lor. daca am reduce cu jumatate numarul accidentelor mortale (in special pe cele din cauza automobilistilor) ar fi ceva nu crezi? sa poata fiecare sa isi tina viata in propriile maini, ce zici???

31688[/snapback]

Am tras concluzia ca dracul nu e asa de negru cum pare.O parte din accidentele produse de automobilisti de exemplu s-ar fi evitat ,ma refer la cele privind neasigurarea la viraj stanga,cum o mare parte din accidentele moto nu s-ar fi intamplat daca motocilistii ar fi circulat cu o viteza rezonabila(nu zic legala)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

nu, de aceea nici nu o sa vezi decat culpa comuna sau numai a decedatului

31694[/snapback]

Am zis eu asta? :blink: 18 accidente din vina motociclistilor si 15 din vina automobilelor

Am tras concluzia ca dracul nu e asa de negru cum pare.O parte din accidentele produse de automobilisti de exemplu s-ar fi evitat ,ma refer la cele privind neasigurarea la viraj stanga,cum o mare parte din accidentele moto nu s-ar fi intamplat daca motocilistii ar fi circulat cu o viteza rezonabila(nu zic legala)

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pentru urarile de intampinare

 

 

Top cauze

1.moto- derapaje+ratat curba majoritatea

2.auto-neacordare prioritate+neasigurare la viraj stanga

31668[/snapback]

 

 

exact ce spuneam si eu in mesajul de ieri

1. se intampla din cauza vitezei prea mari

2. din cauza lipsei de atentie

Link to comment
Share on other sites

in pozele alea pe langa o cizma de-a motociclistului mai apare si un pantof sport ceea ce ma face sa cred ca in acel accident a mai fost implicata o persoana si s-a produs totusi din alt motiv decat ratarea curbii, dar e evident ca s-a produs la o viteza extraordinar de mare.

Pozele, daca nu cumva or fi fost trucate, sunt extrem de socante.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut niste poze cumplite pe motociclism.ro,acum vreo juma' de ora :blink:

Daca vreti,le pun si aici dar sunt extrem de dure.

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?...11entry196411

Un accident la 280km/h din cauza ratarii unei curbe(exact ce spunea si Tony in postul anterior)

32043[/snapback]

 

 

Daca avea 280km/h ,arata altfel in poze!

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Si inca unu aseara, intre Universitate si Unirii: Motociclist vs. Taxiu. _Aparent_ taximetristul vinovat, ramasese cum schimba banda intre cea care intra in pasaj si cea care trece deasupra.

 

Offtopic: interesant ce repede se aduna motociclistii in caz de problema.

Link to comment
Share on other sites

Aparent_ taximetristul vinovat, ramasese cum schimba banda intre cea care intra in pasaj si cea care trece deasupra.

 

Offtopic: interesant ce repede se aduna motociclistii in caz de problema.

32394[/snapback]

 

 

Se aduna sa faca ce?!

 

Dreptate cu parul? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Se aduna sa faca ce?!

 

Dreptate cu parul? :)

32395[/snapback]

N-am idee ca n-am stat sa ma uit, ma enervez cand vad unul singur ca e zmeu si se baga printre masini, d'apai sa vad 3-4-5-6 la interval de doar 1 minut. Si apoi, daca e sa ne gandim la par, si taximetristul avea statie si exact in dreapta lui e parcarea unde stau taxiuri. Oricum, am vazut ca nu era prea amicala discutia si urlau unu la altul, care conducea regulamentar si care nu. Asta bineinteles, de fata cu militianul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.