Jump to content

Need help !


gabrielf

Recommended Posts

Iaca cum revine omu..

as avea nevoie de o toba finala pentru 524td 1991.., cica e rupta.., si de sudat .., discutabil. Sugestii sau propuneri de piese ieftine???

O alta problema cu bataie lunga ar fi radiatoru de ulei .., ce momentan a fost dat jos pentru refacere.., cunoasteti undeva unde as putea suda asa ceva sau eventual unu folosit dat integru far de gaurici mici , ca al meu..

Am o propunere de toba finala din aluminiu.., la 4500000lei..

Altele:

*as mai avea nevoie de o sursa de piese ieftine si noi.., ca incep sa schimb cate ceva la articulatie dupa o iarna grea..

sa o pun la punct..

* mai am nevoie de motorasele si consola la un scaun electric (dreapta )

Oricine poate sa imi ofere ceva info pentru cele de mai sus as fi recunoscator

Mii de multzamiri

Link to comment
Share on other sites

Iaca cum revine omu..

as avea nevoie de o toba finala pentru 524td 1991.., cica e rupta.., si de sudat .., discutabil. Sugestii sau propuneri de piese ieftine???

O alta problema cu bataie lunga ar fi radiatoru de ulei .., ce momentan a fost dat jos pentru refacere.., cunoasteti undeva unde as putea suda asa ceva sau eventual unu folosit dat integru far de gaurici mici , ca al meu..

Am o propunere de toba finala din aluminiu.., la 4500000lei..

Altele:

*as mai avea nevoie de o sursa de piese ieftine si noi.., ca incep sa schimb cate ceva la articulatie dupa o iarna grea..

sa o pun la punct..

* mai am nevoie de motorasele si consola la un scaun electric (dreapta )

Oricine poate sa imi ofere ceva info pentru cele de mai sus as fi recunoscator

Mii de multzamiri

17282[/snapback]

O toba noua la pret de reprezentanta la Cta e 7 mil, deci daca nu e noua si e fara garantie... cred ca mai mult de jumate nu tre sa dai pe ea. La bucuresti la reprezentanta o gasesti mai ieftin de 200 euro. Cat despre motorase esti sigur ca sunt motorasele si nu sunt patratelele alea 4 de plastic?... sa nu iti iei degeaba motorasele

Link to comment
Share on other sites

O toba noua la pret de reprezentanta la Cta e 7 mil, deci daca nu e noua si e fara garantie... cred ca mai mult de jumate nu tre sa dai pe ea. La bucuresti la reprezentanta o gasesti mai ieftin de 200 euro. Cat despre motorase esti sigur ca sunt motorasele si nu sunt patratelele alea 4 de plastic?... sa nu iti iei degeaba motorasele

18274[/snapback]

:blink: bine ma!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am remediat toba.., un cordon de sudura si gata 500 000 lucru bine facut..

sa vad cat o sa ma tina!!!

Am terminat si cu achizitia pieselor pentru articulatie fata m-a costat aprox 200E toate cele ce au trebuit inlocuite:, bascula, alea alea pe acolo, si am ami schimbat si cablurile de la frana de mana.

Ce spuneti de pret??

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag, dar de ce zici ca trebuie schimbate? Adica ziceai ca nu tine frana de mana, dar nu e neaparat de vina cablul.

20290[/snapback]

 

esti binevenit sa intervii...pai nu mai bine sa le schimb, daca nu costa foarte mult, decat sa incerc sa repar? totusi, masinuta are o varsta, si daca nu trag maneta pana la capat (adica folosind ambele maini), si nu o bag si in viteza, o ia la vale pe o panta de 30 de grade. nu stiu, ma gandesc. poate exagerez ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

esti binevenit sa intervii...pai nu mai bine sa le schimb, daca nu costa foarte mult, decat sa incerc sa repar? totusi, masinuta are o varsta, si daca nu trag maneta pana la capat (adica folosind ambele maini), si nu o bag si in viteza, o ia la vale pe o panta de 30 de grade. nu stiu, ma gandesc. poate exagerez ?  :blink:

20297[/snapback]

 

Aici vezi cum sa reglezi frana de mana.

 

http://www.bmwe34.net/e34main/maintenance/...rear_brakes.htm

Link to comment
Share on other sites

:blink: I sold my 15" rims from the E34 and installed 850i front brakes, now I can run 16" rims only and buying rims + snows would have cost me as much as fixing up a car.

Knowing the E34 pretty well, I thought that getting an E28 will be pretty much the same...

 

Intr-o zi o sa pot rosti si eu frazele de mai sus :) (in romana, sper)

Link to comment
Share on other sites

esti binevenit sa intervii...pai nu mai bine sa le schimb, daca nu costa foarte mult, decat sa incerc sa repar? totusi, masinuta are o varsta, si daca nu trag maneta pana la capat (adica folosind ambele maini), si nu o bag si in viteza, o ia la vale pe o panta de 30 de grade. nu stiu, ma gandesc. poate exagerez ?  :blink:

20297[/snapback]

 

Pai ma refeream ca poate nu e de la cablu. Adica sa nu schimbi cablul si situatia sa fie exact aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

Pai ma refeream ca poate nu e de la cablu. Adica sa nu schimbi cablul si situatia sa fie exact aceeasi.

20320[/snapback]

 

Pai nici nu e de la cablu.Se adjusteaza doar sa stranga mai bine.

Acuma am descoperit si eu ca prietenu meu Otto ma punea sa schimb degeaba sabotii de la frana de mana,cand pe site acolo scrie clar ca sunt pe viata,doar se adjusteaza.Mie imi tine doar pe o parte.

Link to comment
Share on other sites

Pai nici nu e de la cablu.Se adjusteaza doar sa stranga  mai bine.

Acuma am descoperit si eu ca prietenu meu Otto ma punea sa schimb degeaba sabotii de la frana de mana,cand pe site acolo scrie clar ca sunt pe viata,doar se adjusteaza.Mie imi tine doar pe o parte.

20325[/snapback]

 

 

hm, ok, multumesc mult. nu am aflat de fapt cat e de grav, pentru ca nu am lasat masina sa se duca. e complicata operatiunea asta despre care vorbesti?

 

a, in alta ordine de idei: la tine acolo, cat e un bord de 520? de fapt sa-ti expun problema: nu se mai inregistreaza kmtrajul. cica ar fi mancati ceva dinti la o rotita portocalie (?). se poate inlucui doar ceasul ala, sau trebuie sa schimb tot bordul?

Link to comment
Share on other sites

hm, ok, multumesc mult. nu am aflat de fapt cat e de grav, pentru ca nu am lasat masina sa se duca. e complicata operatiunea asta despre care vorbesti?

 

a, in alta ordine de idei: la tine acolo, cat e un bord de 520? de fapt sa-ti expun problema: nu se mai inregistreaza kmtrajul. cica ar fi mancati ceva dinti la o rotita portocalie (?). se poate inlucui doar ceasul ala, sau trebuie sa schimb tot bordul?

20378[/snapback]

 

Din cate explica acolo pe site,se pare ca e destul de usoara.

 

Nu stiu cat este dar ma interesez.Nu cred ca ai cum sa schimbi doar ceasul,pentru ca nimeni nu descompune un bord bun.

Link to comment
Share on other sites

hm, ok, multumesc mult. nu am aflat de fapt cat e de grav, pentru ca nu am lasat masina sa se duca. e complicata operatiunea asta despre care vorbesti?

 

a, in alta ordine de idei: la tine acolo, cat e un bord de 520? de fapt sa-ti expun problema: nu se mai inregistreaza kmtrajul. cica ar fi mancati ceva dinti la o rotita portocalie (?). se poate inlucui doar ceasul ala, sau trebuie sa schimb tot bordul?

20378[/snapback]

 

 

Sabotii de frana nu sunt pe viata :blink: (parerea mea).Nu de alta ,dar nu mai existau ca piese de schimb :)

 

Probabil sunt uzati si trebuie sa ii schimbi.

 

Cu bordul e simplu :)

 

Vezi cat costa un bord sh si cat costa ceasul nou(poti sa schimbi separat).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.